1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Braxton Hicks - лажни контракции

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 5 јуни 2012.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Немам стврднување, само благи менструални. Што знам дали да одам, да не биде џабе паника
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Чим се благи не грижи се, почекај. Ама сепак, ако не прекинуваат убаво е да те прегледаат.
     
  3. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Neredovni bolki vo stomakot a nekogas i vo polovinite od vcera, od utrovo proliv i gadenje. Data za poroduvanje 11 avgust, inaku vtora bremenost mi e. Vo prvata bremenost nemav vakvi bolki, me ubeduvaat deka se lazni kontrakcii no ima li nekoj so slicno iskustvo?
     
  4. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Ако при дијареата те стегнува стомак и ти прави како напон не се лажни.И дали се константни или не?
     
  5. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Nekogas se na 5 minuti nekogas na 20 a nekogas i 1 cas ako ne se smirat sekako ke odam na dezuren, no ne traat poveke od 10-15 sekundi zatoa mi velat deka se lazni kontrakcii
     
  6. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Со лесно. Мислам дека повеќето ги имаат тој период.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Јас две деца родив , и со ниту едно од двете немав буквално никакви болки .. А со второто отидов на породување со 7 прсти отворена , ако си поседев дома уште некој саат , дома ќе родев :sweat: . Двете ги надносив по 5 дена плус од термин за породување . Двете породувања ми беа со провокација и со двете во болница ми пукаа водењак .. на ЦТГ болките ми се регистрираа 30 минути пред породување . Пред тоа , мртва природа - права линија скроз . Зошто , не знам , веројатно таков организам имам . Сега со третово ќе видиме како ќе биде .
     
    На sikica7, Емина1, Slonce91 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski :) Mene denovive me utepaa Braxton, 31va nedela sum ama nemam raat. Ne se redovni, ne bolat ama epten se nezgodni i dosta pati na den mi se slucuvaat. Pijam tecnosti, magnezium 500, b6 ama dzabe :|. Ke me utesi nekoj deka ke prestanat ili do kraj vaka da se naviknam na novata realnost :D
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lemon8ejt

    lemon8ejt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    3.271
    Пол:
    Женски
    И јас многу течности пијам, и магнезиум грам на ден, има денови послабо а има кога по 20 пати ќе осетам. Очигледно не се штетни јас веќе 3 недели секојдневно ги имам и веројатно и до крај :) ете ти утеха :D
     
    На Mila_Skopje и MinnaAnne им се допаѓа ова.
  10. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Dobro e ne sum sama barem :inlove:
     
  11. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Lazni kontrakcii imav samo 2 dena i mi prestanaa no koga otidov na doktor me zadrzaa 2 dena tamu za da me kontroliraat. Vidoa deka se e stabilno i me pustija.
     
  12. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум во 32+2 и денес од 17 часот осеќам како стврднување на стомакот во долниот лев и средишен дел. Се јавуваат и со мрдање на бебушот. Немам болка, туку нелагодност, непријатност, се појавува ова стврднување пред 2 часа и сега пак. Грбот не ме боли, пијам магнезиум 2*370 мг и двапати на ден бедоксин. Дали се ова лажни контракции или да одам на дежурен? Ве молам за одговор и ваши искуста.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    I mene mi e taka denes od popladnevo (32+6). Imam primeteno deka koga e promenlivo vremeto i vrne mi e vaka. Lazni se ne se sekiraj. Jas otidov taka na dezuren prethodniot pat i mi rekoa deka se lazni da ne se sekiram (se dodeka ne se proprateni so menstrualni bolki). Mi rekoa da se napijam dijazapam i da odmaram. Se nadevam ti pomognav malce :)
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Фала ти MinnaAnne. Ми се смирија во текот на ноќта. Да напоменам дека вчера и си седев под клима малце така повеќе и имам рез од претходен царски. Со првото беше итен царски и не осетив ништо,сега ми е се ново. Денес ќе одмарам повеќе и ќе видам како ќе биде.
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    јас сум 26+3 и имам некои менструални болки веќе една недела незнам дали сум настинала или се некои лажни контр ве моламмм за советтт
     
  16. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Kakvi se tie lazni kontrakcii so cuvstuvate?
    Dali mozi nekoj da objasni podetalno
    Promer jas sum 22 ta nedela i cuvstvuvam samo na vecer silno kako da me udira bebeto na matkata najdolu durii i podskoknvam
    Dali toa e bebceto ili se takvi lazni kontrakcii
     
  17. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    sigurno e bebeto, laznite kontrakci se kratko stvrdnuvanje na stomakot i koga ke ja promenis polozbata po nekoja sekunda pominuvat, jas osekam samo vo spienje dokolku sum na grb podolgo vreme.
     
    На SummerGirl12 и Емина1 им се допаѓа ова.
  18. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    33 ta nedela sum i deneska osekam steganje na stomakot na dolniot del neznam dali toa se laznite kontrakcii ili bebe so mava osekam kako koga imam dijarea i se prepotuvam kratko trae i se pojavuva od vreme na vreme okolu 5 pati na den a nautro imam dijarea
     
  19. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Значи претпоставувам и мене тие ме снашле :)) Мене ми се случува одеднаш да ми се стврдне долу стомакот и за кратко сам ќе пушти или ако станам или сменам положба.Иначе сум 23 + 6.Претпоставувам тоа е???Поздрав девојки
     
  20. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    Da normalno e I jas. Vo tie nedeli gi imav. A vo 9ti skoro ic
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.