1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bullet Journal

Дискусија во 'Слободно време' започната од sweet-cherry, 14 март 2017.

 1. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.626
  Допаѓања:
  29.183
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Bullet Journal е начин на организирање на сопственото време. Moже да се користи и како дневник, to-do list, планер... има мал милион работи за кои се користи. BuJo стана ептен популарен во 2016, и интернетов го преплавија туторијали за како да си го организирате животот. Има многу начини како да се води овој организатор, буквално како посебна наука е , има многу многу видеа, и туторијали, и слики.

  Искрено јас веќе неколку месеци имам еден, сама си го правев според свои желби и потреби и многу ми помага да се држам до обврските, да пратам колку саати спијам, до каде сум со серии, што ми предизвикува mood changes, запишување соништа, за вежбање, да си запишувам колоквиуми, испити и слично. Е сега со технологијата знаеме дека има еден куп апликации кои би биле за ова, ама мене лично многу повеќе ми се допаѓа вака, во пиплива форма :D Плус мене кога си го средувам BuJo многу ме инспирира, си црткам, си лепам ствари ко дете сум.

  Е сега има некои basic работи кои по правило би требало да ги има во BuJo.
  Index + Legend - работи кои ги содржи и легенда на знаци кои ќе ги користиш во BuJo.
  [​IMG]
  Daily Log - работи кои што треба да ги направиш дента, обврски/ to do...
  [​IMG]
  Monthly Log - Планови за престојниот месец.
  [​IMG]
  Future Log - планови на годишно ниво.
  [​IMG]

  Дали имате ваков bullet journal? Дали би користеле еден? Што би запишувале во него?
  Дали мислите дека би ви помогнало да бидете организирани?

  Инаку еве за инспирација што друго може да има во еден bullet journal:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На sunshinebabe, OmniaVanitas, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Цел живот имам, еве сега дознавам дека било модерно.
   
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  WP_20171224_19_32_16_Pro.jpg WP_20171224_20_54_13_Pro.jpg WP_20171224_13_35_30_Pro.jpg WP_20171224_20_54_02_Pro.jpg WP_20171224_20_53_19_Pro.jpg WP_20171224_20_53_27_Pro.jpg
  Секогаш во мало тефтерче сум водела вакво, со години, ама еве малку да го "помодернам", да видам како ќе оди. Ако не ми е по ќеф, пак ќе си се вратам на малото тефтерче. Некако полесно ми е да го носам со мене, оваа тетратка ја земав за помала...
   
  На IM.TMKQ, sunshinebabe, OmniaVanitas и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.294
  Допаѓања:
  77.377
  Пол:
  Женски
  Ми треба и мене вакво нешто. Бев толку неорганизирана, заборавав на некои обврски, па еден краток период имав еден ваков планер. Период... всушност, само неколку дена беа. :D Имам сега тетратка во која водам некаква евиденција. :D
  Корисно е.
   
 5. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  Еве малку подетално.
  mood trackers:
  upload_2017-12-31_14-32-41.png
  upload_2017-12-31_14-32-58.png
  upload_2017-12-31_14-33-17.png
  upload_2017-12-31_14-33-33.png
  upload_2017-12-31_14-33-47.png
  upload_2017-12-31_14-34-0.png
  upload_2017-12-31_14-34-16.png
  upload_2017-12-31_14-34-31.png
  upload_2017-12-31_14-34-48.png

  Дневно планирање:
  upload_2017-12-31_14-35-53.png


  upload_2017-12-31_14-36-38.png upload_2017-12-31_14-36-51.png
  upload_2017-12-31_14-37-8.png
  upload_2017-12-31_14-37-22.png
  upload_2017-12-31_14-37-38.png
  upload_2017-12-31_14-38-12.png
  upload_2017-12-31_14-38-26.png
  upload_2017-12-31_14-38-39.png
  upload_2017-12-31_14-39-18.png
  Ко не можеше поќе од 10 слики по мислење. :(

  И уште малку укравчиња, без нив нигде:
  upload_2017-12-31_14-42-4.png
  upload_2017-12-31_14-42-17.png
  upload_2017-12-31_14-43-21.png
  upload_2017-12-31_14-43-36.png
  upload_2017-12-31_14-43-47.png
  upload_2017-12-31_14-43-59.png
  upload_2017-12-31_14-44-17.png
   
  На Dancewere, IM.TMKQ, sunshinebabe и 13 други им се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.653
  Допаѓања:
  80.799
  Пол:
  Женски
  На simoncelicius, OmniaVanitas, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  Ми недостигаа страни за пробвање на боите.
  WP_20180124_13_32_05_Pro.jpg
   
  На sunshinebabe, OmniaVanitas и macka91 им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.653
  Допаѓања:
  80.799
  Пол:
  Женски
  Има ли кај нас вакви планери во „поставки“?
  [​IMG]

  Не сакам класичен на спирала. Би сакала да си набавам некој ваков, па потоа само да си вметнувам нов тефтер во соодветен формат. Многу убаво изгледаат, а немам видено кај нас нешто слично.
   
  На theowndemon и ванилала им се допаѓа ова.
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.582
  Допаѓања:
  103.450
  Пол:
  Женски
  Od E bay ili Ali express. Ima milion da se seknes od ubavini.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.653
  Допаѓања:
  80.799
  Пол:
  Женски
  Видов Нена, од таму ми е сликата.
  Но сите што ми фатија око беа над 30$.
  А да го платам толку и да го чекам месец дена и повеќе можеби, не ми чека искрено, па и ако не ми се допадне... :tmi:

  Тука не сум видела нешто вакво, баш ќе разгледам пак.
  Највеќе ми е за кориците, тефтерчиња лесно можат да се набават, па макар било тоа и обична тетратка во соодветен формат. Дезените се сон. :inlove:
   
 11. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.582
  Допаѓања:
  103.450
  Пол:
  Женски
  И јас ги гледам и ги меркам од поодамна. Оние винтиџ ми се екстра.
  Never Dandelion Spiral Planner Index Dividers For Dokibook A6 Bullet Journal Creative Korean Stationery Office
  http://s.aliexpress.com/JFBfYzYf?fromSns=Copy to clipboard
  (from AliExpress Android)
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 12. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  1.468
  Ептен убаво ми изгледаат. Какви се' идеи нема. Убави се оние во винтиџ стил (кафеави, есенски инспирации) ама повеќе сакам шаренила. Со неодењето никаде малку е бесцелно да почнам, ама сепак почнав со различна цел - да пишувам мисли и со тој начин да ги тргнам од мене. Дури и посебна тетратка си земав за ако треба да ја уништам на крај ама толку убаво почнав да ја правам што изгледа ќе почнам прво со мотивации, па само некои делови ќе бидат уништени. Порано имав тетратка која ми служеше за многу работи ама со неодењето никаде и таа стагнира. Сакав да имам вакво нешто најмногу заради шаренилата и конечно најдов начин како да го користам. Штета што нема многу достапност до ситници ама зошто се обидувам да намалам на купување работи кои се непотребни во име на екологијата, имам многу списанија, билтени, весници, крстозбори, хартиени кутивчиња кои ќе се најдат. Почнав да пополнувам некои страници и со исцртани цртежи кои јас си ги правам и сфатив колку боењето со четка ме релаксира. Дури не ни мора да биде нешто конкретно и апстрактноста е убава :)
   
  На IM.TMKQ и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
 13. Monicheee

  Monicheee Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2021
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Дечки, дали уште имате bullet journal?
   
 14. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.681
  Пол:
  Женски
  Да. :D
   
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.298
  Пол:
  Женски
  Да. :inlove: Со години си правам вакви, одлични ми се за распоредување и планирање на обврските. :inlove:
   
 16. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.222
  Пред повеќе месеци пополнував, па го запоставив. Јас си го викав планер. Освен за планирање, ме релаксираше пишувањето. Ми беше како дневник.
  Сега пробувам да не планирам толку т.е. да бидам поспонтана. :lol: А и немам толку време веќе за пишување.
   
  На IM.TMKQ и sunshinebabe им се допаѓа ова.
 17. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.499
  Пол:
  Женски
  Искрено, mood tracker, water drinking tracker, planner и сличните категории воопшто не ми се од помош па не ги користам. Планови најчесто во глава правам, ако е нешто пообилно тогаш на лист колку да имам некоја основна претстава или notes на телефон. Така да, за секој ден не би биле баш од корист.
  Делот за пиење вода, никако нема да ме мотивира да пијам повеќе вода а и овака без водење евиденција, според мене верувам доволно пијам. :lol:
  Дневник не пишувам оти секој ден истото треба да го пишам а и немам дарба баш за филозофирање, за да би можела поfancy да го изготвам. :D
  Единствено што запишам е tracker на филмови, серии, прочитани книги. Како и, датуми на циклус.
  Вториов дел го имам во обична тетратка со години ја користам а за првите имам посебен тефтер.
  Сѐ уште е во процес на подготовка, со оглед дека наново ги правам.
  IMG_20220126_180223.jpg
  За старт, индекс страната или keys.
  IMG_20220126_184858.jpg
  Замислата ми е, празните коси места до секоја линија да ги обојувам зависно колку ѕвезди сум ѝ доделила на книгата а на хоризонталните линии да пишувам наслов, автор, почетен датум, датум на завршување со читање.
  IMG-ac1660209eb85e9df029df9a997e8a98-V.jpg IMG-565519192567923dea7dbe775bd8b1aa-V.jpg
  Слично и тука, само што кај првата колона, секоја мала коцка би била боја за оценка, па наслов и на крај датум на гледање.
  Имам и посебен мал тефтер за цитати од книгите што ги читам, можеби и тоа ќе го префлам тука. Па ако имам нови идеи понатака дополнително ќе додавам категории.
   
  На NoirSerpentine, Hija.de.la.luna и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 18. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.336
  Допаѓања:
  37.427
  Пол:
  Женски
  Колку планери, дневници и триста чуда имам почнато и ене ги сите си стојат оставени после два дена. Ама битно сега деновиве пак планирав да одам да си купам да почнам. :tmi:
   
  На NoirSerpentine, Monicheee, pdb123 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Shia

  Shia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2017
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  Сум правела сама и имам купувано, но не ми вршат работа, спонтано делувам или во глава ми е испланирано. Инаку прекрасно изгледаат.
   
  На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.502
  Допаѓања:
  44.564
  Пол:
  Женски
  Имам во најобичн тефтер бележено.Од украсување, ги подвлекувам со маркер.
  23C21D86-A7FA-4D11-B51F-B66DB30801AA.jpeg
  пример.
  Од 2021 не можам да сликам.Ептен приватни работи се
  Али сакам вака да ми е педатно и средено
  Некогаш и на телефон си пишувам во Reminders