1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Bullet Journal

Дискусија во 'Слободно време' започната од sweet-cherry, 14 март 2017.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.477
    Допаѓања:
    38.113
    Пол:
    Женски
    Јас баш вчера земав, толку е. Ама мал формат(не премал, среден?)
    Дај пратете идеи за инспирација, нешто без многу напор. :D
     
    Последна измена: 16 мај 2023
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    @theowndemon изгледа им ги изрекламиравме, проверив и имаше останато само со коцкести полни и испрекинати линии. Имаше една со потесни линии и една со точки ама не ми се допаѓаа кориците (комплицирам ама па сеа не земам секој ден :D ). Ќе проверам на други локации, може да имаат.

    @Angie1432 не знам за што поточно ти треба. Овие така се лесни накај средина по тешкотија, за кого како :D
     

    Прикачени фајлови:

    • 3.jpg
      3.jpg
      Големина на фајлот:
      97,6 KB
      Прегледи:
      20
    • 1.jpg
      1.jpg
      Големина на фајлот:
      74 KB
      Прегледи:
      20
    • 6.jpg
      6.jpg
      Големина на фајлот:
      140,4 KB
      Прегледи:
      19
    • 2.jpg
      2.jpg
      Големина на фајлот:
      66 KB
      Прегледи:
      19
    • 8.jpg
      8.jpg
      Големина на фајлот:
      124,6 KB
      Прегледи:
      20
    • 7.jpg
      7.jpg
      Големина на фајлот:
      162,5 KB
      Прегледи:
      19
    • 5.jpg
      5.jpg
      Големина на фајлот:
      146,6 KB
      Прегледи:
      19
    • 4.jpg
      4.jpg
      Големина на фајлот:
      446,3 KB
      Прегледи:
      19
    На Angie1432 и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.925
    @theowndemon истата тетратка во моментов ја користам. :D

    Screenshot_20230519-144519_Gallery.jpg Screenshot_20230519-144555_Gallery.jpg Screenshot_20230519-144608_Gallery.jpg

    Секој пат кога треба да купам нова, цело Скопје го пребарувам за да најдам бланко или со точки. Убедливо најдобро се пишува во бланко/точки, зш можеш да заштедиш на место, односно тесно да пишуваш.

    Порано, во Просветно Дело имаше едни тефтери на Милан брендот, слични беа на молескин.

    c2de609cb48cdda7d31cb74a43556c46.jpg IMG_20230519_150732_966.jpg IMG_20230519_150736_366.jpg IMG_20230519_150739_347.jpg IMG_20230519_150743_114.jpg

    Ама кога ја земав на Skriptie, немаш од Милан веќе, па морав друга тетратка да најдам.

    Иначе, одамна ме мрзи да цртам, подвлекувам, одбележувам; веќе подолг период само датум го маркирам со дреч маркер, чисто да можам полесно да се навратам на некој ден ако сакам, а да не се губам во текст.

    imageedit_1_5591524339.jpg
     
    На NoirSerpentine, sweet-cherry и theowndemon им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Има еден арт шоп на Теодосиј Гологанов, во близина на АМСМ, има предобри тефтери баш ко за bullet journaling.

    Сите ми се од таму, има различни формати - од мало џебно до А4 формат. Имаат и тефтери со landscape листови, покрај класичните тетратчиња.
    Цените им варираат, не се сеќавам како точно одеа ама ќе го прашам маж ми, он памти вакви работи. :lol:
    Ќе сликнам внатре попосле, повеќето се со точки. Тие тефтери и мене ми се најомилени за пишување зашто кога страниците се бели некако премногу сум ко без компас, а кога се со линии се прешироки и комотно можам во еден ред да пикнам два реда.
     
    На theowndemon, NoirSerpentine и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    Хм. Види тука. Не знам дали имаат онлајн нарачки ама ваљда ќе пиши поќе локации. :D
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Шубаи сеее :*::*::*:
    Имало многу повеќе избор од оние јас што ги видов. Да се подослободам и одам да проверам на друга локација :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    За да не отварам посебна тема која нема да биде активна, ќе ја размрдам оваа.

    Какви пенкала, моливи, лепенки, траки во боја и шари користите за пишување во дневниците/роковниците?
    Јас изнакупив пенкала (дрвени боици веќе си имав) за да можам да ги „декорирам“ и останатите тетратки и сега погледнав една, 20 страни испишани, една цртичка во друга боја нема :D
    Ми нема спас... (tumbleweed)
    Затоа роковникот си го лепам со испринтан месец во мал формат и како таков ќе ми се најдеше многу периодов кога имав многу за правење...ако не го заборавев дома....пак! :clap:
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.139
    Пол:
    Женски
    *се издишва* ова ќе трај... :D

    Стила користам обично сино за текст и од тие шо цртам за doodles и стајлинг на страна. Јас сум огромен фан на стикери така да мислам дека ова е уникатна шанса да си ја покажам колекцијата на стикери. :D

    IMG_20230618_134404.jpg IMG_20230618_134452.jpg IMG_20230618_134603.jpg IMG_20230618_134737.jpg
    Ова се од сите посебни колекции то шо ми останало :D

    Колку и овие да се прекрасни, еднаш од рандом продавница купив две тетратки со по 500 стикери плус templates за bujo (250 ден по тетратка, не памтев колку се ама назад уште седи цената). Кога и да одам пак, не наоѓам, а се надевав ќе најдам на поќе теми (една е за љубов, другата е за одмор и има летни и зимски теми). Дрвен Пазар е продавницата.

    IMG_20230618_134919.jpg IMG_20230618_134935.jpg IMG_20230618_134945.jpg IMG_20230618_135017.jpg IMG_20230618_135036.jpg IMG_20230618_135028.jpg

    Користам и хајлајтери, фломастери за пишење и стикери како бележници ама ај ќе остам за друг пат то пошто посекако до 10 слики по мислење смеј.
     
    На poi, GirlLove, Ugly Duckling и 4 други им се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    29.253
    Пол:
    Женски
    За вакви ситници златен Али, само што многууу се чека лејтли. Стикери, пенкалца, боички, тетратки, sticky notes, украсни ленти порано цело време нарачував за ситни пари. Ќе побарам баш сега линкови ако уште се активни страниците од кои што сум задоволна.

    Од овде стикери имам нарачувано ама има и други преслатки ситници. Од овде пенкалца обични и во бои, и од овие страни исто линк1, линк2, линк3. Од сите сум презадоволна, стигаат исти како на сликата, само за стикери препорачувам убаво читање на димензии, да си знаете отприлика колкави ќе стигнат :D
     
    На Ugly Duckling, NoirSerpentine, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Oh no.... мислам дека некој пак ќе троши пари, а тој некој моментално го пишува мислењево :?: :D

    @theowndemon е баш ми е мило што создадов можност за да си ја покажеш колекцијата :D
    Искрено, не ми текнало да гледам вакви работи зошто долго време не ни имаше, освен еднаш во веро-џамбо кога случајно поминав низ тој дел. Тогаш не сакав да купувам зошто сакам да рециклирам, а порано се сечкаа весници за вакви работи така да наместо лепенки одлучив да сечкам се' неупотребливо (билтени, каталози, списанија).
    Тие на првите слики ептен ми се допаѓаат. Трета и четврта особено, а и она со шепите ептен јако изгледа :sun:

    @sweet-cherry сите се убави! Ама на еден од линковите видов ретро-стил и на еден со цветни мотиви и сега многу се мислам да си нарачам иако мислам дека ќе ми биде криво да ги употребувам :tmi:(facepalm)

    Исто така многу ми е голема дилемата меѓу нови лепенки и еколошкиот аспект од истите. Затоа преминав кон сечкање и уште ни тие ги немам излепено.
    Знам, успеав да искомплицирам нешто што требаше да ми биде хоби. Експерт сум во ова :doh:

    Важно, благодарам за ова и што си покажавте колекциите и од каде можат да се најдат интересни лепенки за оваа намена :)
     
    На sweet-cherry и theowndemon им се допаѓа ова.
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.925
    На NoirSerpentine и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    2.193
    Пол:
    Женски
    Денес сакав да отидам до книжара за да си купам убав (...имам убави, „нов“ е зборот што го барам) тефтер. Не стигнав и одложив за друг ден. Отварам инста и гледам преубави дизајни. Се пресоблеков и таман на тргнување си помислив „зар за тоа ќе одам само“ и се предомислив. Сега седнав да одморам, отворив инста (чекам одговор за нешто инаку не дремам толку) и пак ги видов дневниците и на крај решив тука да пишам зошто секако додека стигнам ќе затворат книжарите (или барем така се тешам :D ).

    Многу убаво ми исгледаат и гледам дека ги исполнуваат и без да имаат некоја содржина, а јас и покрај тоа што имам, не пишувам во нив. Воопшто немам навика, а се обидувам. Само деновиве имав толку обврски и на крај ништо не запишав...

    Неодамна принудно си купив нови дрвени боици (не ми требаа зошто имам неколку, но бев во друг град и ми требаа за еден проект) и многу сакам да си користам ама некако слабо ми оди.