1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cокови во блендер (Smoothies)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 15 ноември 2011.

  1. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Јас така си викам ајде да си пробам нешто по мое, и направив смуди од сусам, банана и од оние благите јаболки, и вкусот е прекрасен. Нема некоја мерка баш, мислам дека ставам една голема банана, 2 јаболки, и едно мало филџанче сомелен сусам, и малку вода и тоа е се :)
     
  2. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Ме насмеа :rofl: и вака се живи, само на милион парчиња.
    Мое омилено е пола банана со неколку смрзнати јаготки, мраз, чиа семе и водичка. Не обожавам млеко да додавам.
     
    На tina-63, mims-89, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Хахахахахахахаххахаххааххајахајај да :D:D:D:D:D:D:D:D
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Девојки не знаев каде да прашам па еве ме овде. Се двоумам дали да си купам Nutri Bulet или Power juicer.. Јас сум повеќе за првото зашто можам да додавам и јаткасти плодови, а освен тоа наместо сок добиваш густа каша со сите искористени хранливи материи. Ама кога велам каша не сум сигурна дали е вкусно за пиење..

    Ве молам споделете искуства и мислења, морам да го имам вистинското нешто во кујна.
     
  5. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Nutribulet, дефинитивно. :) Се е до вкус, а ќе си ги пронајдеш совршените комбинации според твојот вкус.
     
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам и двете. Вкусот зависи од тоа што ќе ставиш внатре. Нутри булетот го користам почесто затоа што е полесен за чистење, соковникот има повеќе делови и ми е замарање да го мијам.
    Се користи за различни работи, зависи за што ти треба :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Зависи дали сакаш смуди или сок. Смудито е супер за зеленчук, од кој се добива помалку сок. Сепак, сокот oд џусерот е похранлив и содржи повеќе витамини. Во смудито треба да додадеш вода или друга течност, сокот ти е чисто овошје. Секое е за себе. Блендерот е добар за бебешки кашички и сосови, па има и друга намена. Сокче си е сокче, и не можеш да го добиеш во блендер. :)

    Блендерот е супер за банани во комбинација со бобинки и зеленило, соковникот е супер за јаболка, круши, портокали (овие не ги бива за во блендер) и секое друго овошје + некои зеленчуци. Така што, може и според вкус да одлучиш. :)

    Според мене, во кујна се потребни и двата апарати, само треба да одлучиш кој да го земеш прв. Јас одлучив прво за блендер, соковникот се’ уште чека на ред. :)
     
    На theowndemon и Црвче им се допаѓа ова.
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Црвче, мој совет е да си го земеш соковникот.
    А за блендер можеш да си купиш и некој поефтин. Немора баш нутри булет да е, сите иста работа вршат. Имаш ефтини блендери по продавниците за бела техника. Нутри булетот е доста скап, а сигурна сум дека врши работа ко било каков блендер
    Додека од Power juicer ја сум многу задоволна, сум имала и други соковници дома ама не ми биле баш нај нај, навистина е одличен соковникот и вреди за парите.
    Ако толку сакаш кашичка можеш во исцедениот сок да си додадеш семиња, житарици се што сакаш и да излешаш со лажиче, па ќе дојде слично.
     
    На mssuniquee и Црвче им се допаѓа ова.
  9. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Нутри булет дефинитивно!!!
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев за блендерите, дека вршат иста работа, ама не е така. Немам Нутри Булет па не можам да кажам за него, ама ефтин блендер не произведува добар ефект. Смудито има парченца и воопшто не е мазно, како мармалад да пиеш. Квалитетен блендер (зборувам за оние со доста висока цена - Витамикс, Омнибленд, Бревил и слични) е практично неуништлив и прави скроз поинакво смуди од истите состојки.

    Ако е за секој ден, малку поголема инвестиција вреди. Според она што го читам од reviews и споредби, Нутри Булетот е супер за таа цена.

    Инаку @Црвче, на крајот се’ е работа на вкус. Смудито не мора ептен кашесто да го правиш, можеш да додаваш повеќе вода или бадемово млеко. Можеш да си ставаш и кокосово масло, мелено ленено семе, семки од коприва... сешто. Во смудито имаш хранливи влакна што те држат сит, во сокот имаш повеќе витамини. Што ти е подобро за пиење, тоа. :D
     
    На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    @LivingGlam јас го имам Меџик Булетот, го купив околу 4000 денари. Одличен е, Нутри Булетот е само нешто понапредна верзија но е доста поскап...
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Попрво ќе изедам цело овошје, отколку да го ставам во блендер. А и не сум голем љубител на овошје.
     
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Кажете ми некои рецепти со овошје и мед. Само да не биде банана и мед. Веќе секој ден пијам тоа.
     
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Рибизли, капинки, боровинки, малини - има да купиш замрзнати. Измешај се’, додај мед и кокосово масло, дополни со вода или бадемово млеко. Рибизлите никако да не ги испушташ, мислам дека тие го даваат најдобриот шмек во смуди. Ова ми е омиленото, зелените смудија ич не ги обожавам.
     
    На tina-63, kjukli, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам,какво кокосово масло користите?
     
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Ова од Зегин (Kulau)
    Oва е исто одлично:
    [​IMG]

    Toa од БиоКосмос нема врска, смрди.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Е ова сигурно и мене би ми се свиѓало. А од замрзнатите овошја можам да најдам во Веро?
     
  18. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Такво и јас имам дома,значи не ми смрди само мене и затоа не го користев.
    Баш ќе го пробам ова.
    Фала на брзиот одговор.:)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.014
    Допаѓања:
    198.828
    Пол:
    Женски
    @LivingGlam, @ph.orhideja за ова кокосово масло зборите?
    [​IMG]
    Јас редовно го купувам од ДМ, супер ми е, исто како тоа погоре на Биопланет.

    На тема - секое сабајле правам смути, неизоставен дел од денот ми е - за малиот задолжително, за нас кога како. Малиот дури е толку навикнат, што нема шанси ден да му почне без тоа.
    Две работи ги има секогаш во моето смути - банана и свежо цеден сок од портокал. Другите овошки/зеленнчуци варираат според сезоната. Повремено ставам и третина лажиче пченична трева во прав (пошто за мали не може ни цела лажичка според возраста), додавам и кокосово масло. Смутито го користам да му подметнам некои работи што вака никогаш не би ги изел/испил (пример, пробиотик,сируп со рибино масло, или пак домашните имуно бустери како мед со коприва или мед со синап и лимон).
     
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Да @Annath, тоа ич не ми се допаѓа. Го користев за педикир зашто мирисот и вкусот ми беше многу лош. Од Биопланет и Кулау ми се скроз поинакви.