1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cокови во блендер (Smoothies)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 15 ноември 2011.

  1. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    И јас се мислам за тој од 7.000 ден. ама многу пари бе се некако :(
    Ке се исплати ли ?
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Би ви рекла да го земете тој средниот, јас го имам и е баш ок. Големата чаша собира баш колку две мали, значи 4 неполни чаши што е сосема доволно. :)
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Фaлa ви девoјки мнoгу,злaтни сте!
    Ствaрнo е мнoгу тешкo дa се oдлучи чoвек..реaлнo не се мaлку пaри и сaкaм дa купaм нештo штo ќе кoристи нaвистинa a не дa имa грутки или дa ми се рaсипе зa 3 месеци.Нутри булетoт е пoскaп реaлнo 7000 не се мaлце .
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    И во Филипсот си ставаш повеќе вода за да не биде толку густо. Резултатот е скроз ист, нема никаква разлика. Но има разлика со ефектот од одличен блендер што го прави ептен мазно, без никакво грутче внатре.
    [​IMG]

    Релно, тие одлични блендери се прескапи за повеќето од нас. А овие обичниве што ги користиме, вклучувајќи го и Нутрибулетот, не прават право смуди.
     
    На A-j-a, ph.orhideja и lovelife им се допаѓа ова.
  5. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Дaли некoј штo имaл и нутрибулет и некoј друг блендер (филипс или некoј друг) приметил гoлемa рaзликa ?Мене тoa ме интересирa...не спoредбa сo сoкoвници туку сo блендери :?:
     
    На Mihaela91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. мари че

    мари че Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Епа нема разлика, тоа ти кажувам. :D
    Нутрибулетот и Филипс даваат скроз ист ефект. Сум ги пробала и користела двата. Моментално сум на Филипс и ми е супер затоа што правам поголема количина наеднаш. Лесно се чисти, и е доста поефтин. Ефектот на смудито е ист.
     
    На lovelife и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  8. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    А колку кошта тој средниот? И дали го имаат воопшто на лагер ?
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    1000 ден. помалце од големиот, 6000 ден. Али разликата е само во големата чаша, таа на фамилијарниот е поголема, а моќноста и сечилата се исти. Не знам дали го има на лагер, можеби чекаат да им ср допродадат тие црвените.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
  11. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Јас го немам нутрибилетот ама го има другарка.Јас имам обичен блендер Квадро.И мојов врши работа и тоа многу. И каши на децава сум правела и правам и смути за мене и мм.Меле и лед и семиња (пробано со ленено семе, сончогледово и од тиква).Не знам колку пари е пошто ми е поклон али од 2000-3000 сигурно повеќе не е.Е сега нутрито има чашки па за транспорт практично па ....по мене јака комерцијала јака реклама.Ист ефект или еве приближен со многу поефтина опција може да се добие.
    Така мислам јас.

    Омилен рецепт
    3-4 смрзнати измиени и исчистени јагоди
    1 банана
    Пола јаболка
    Пола круша
    М.лажиче кокосово масло
    Цимет
    Вода
    М м м
    На здравје
    На лето јаболката и крушата се заменуваат со праски и кајсии и лед....м м м Нешто измеѓу смути и гранито му доаѓа.
     
    На Osamena devojka, theowndemon и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  12. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    @kala21 еве го мојот, прави супер смутија. Мислам дека овој од Филипс што го гледаш не вреди за цената споредно со овој мојов, кај него името го плакаш, а Фуегово има и појак мотор и 6 подобри ножеви и поголем капацитет на садот, исто е со 2 брзини и една за во обратен правец да врти.
    https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_125_33&product_id=217762

    Fuego bl-120 b
    •Блендер
    •Моќност:600W
    •Брзини:2
    •Пулс функција (нема такво нешто)
    •Капацитет на сад:1,5L
    •Заштита од прегревање
    •Нелизгачка површина
    •Цена 2099 ден.
    84055347_500x500.jpg
    https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_125_33&product_id=217763
    Погледни го и овој исто на Фуего 100 ден поскап од мојот со истите функции, разликата е што мојот е со пластичен сад, а овој е со стаклен сад кој е многу тежок па и плус можам да замислам наполнет уште колку
    ќе тежи. Исто има разлика во ножевите со мојот можеш да дробош мраз со другиов не.

    Не само на Кала на сите ви предлагам убаво да ги разгледате блендерите од сите фирми, бар сега веќе има достапни колку толку појаки блендери за попростапни цени. Приметив дека баш најмознатите фирми имаат високи цени за вункциите кој што ги нудат наспроти не толку познатите брендови кои нудат ем подобри цени ем подобри функции.
     
    На kjukli, Dreamer, Espadrila и 2 други им се допаѓа ова.
  13. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Скoрo ме премисли пa кaжи ми вo твoјoт гoре мoже и мрaз?А пoтврди oвoшјa кao не знaм мoркoв или некoи зaмрзнaти oвoшјa?А тoa дoдaтoкoт зa штo е ?Фaлa ти!
     
  14. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Да да може и мраз и моркови, цвекло...било што што е потврдо. Додаток нема, ама и онака по маркетиве можеш да си најдеш убави шишенца, чашки, теглички..Ти го сликав да видиш како изгледа.
     

    Прикачени фајлови:

  15. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    И јас треба да си купам нутри булет со оглед на тоа што гледам да се откажам од животинските продукти, па доста ке ми олесни. Задоволни сте од него?
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mihaela91

    Mihaela91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    @Fitteen нема да погрешиш доколку го купиш,јас го земав пред 2 дена сивиот со 600W и сум презадоволна,се меле совршено јас и цвекло и морков ставив.Исто другарки го имаат повеќе од 1год.и немаат замерки,па поради тоа не земав дополнителна гаранција која инаку се доплаќа.Ако имаш уште некое прашање ти стојам на располагање IMG_20160417_200056.jpg
    p.s другаркиве ме убедуваа дека има разлика меѓу nutribulletov i filiphs,bosh и сл.
     
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Јас имам филипс од 600W околу 3300 го земав од Техномаркет, одличен е.Имам и Делимано стапчест исто од 600 w ама поретко го користам,филипсот со чаша ми е позгоден. Добар блендер под 600 W нема без разлика на брендот.
     
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Презадоволна!Го имам неколку месеци и маста му е извадена,јас сум 70 % на сирова храна па тој ми е основен алат во кујна:))Инаку нз шо им е на топ шоп со гаранција шо наплаќаат.Јас живеам во Швајцарија и го платив 120 франци со 2 год гаранција,а се продава во сите техно-продавници па дури и супер-маркети! Мало и опасно е многу,меле брзо и моќно,бучавата е поднослива ко за 600w,сечилата се јаки исто,само мислам дека моторот прв би откажал љубов во зависност од употреба..тоа е тоа во кратко-долги црти:)) кој е во можност-препорачувам,и прогуглајте ако не ве мрзи има доста пишувано за него;)
     
    На Fitteen му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Koketna

    Koketna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Додека не го купив нутрибулетот и јас мислев дека имам одличен блендер за правење смути ...ама врска нема тој блендерот шо го имав дома од филипс.
    треба да се проба ...ако немате пробано не знаете и само си се залажувате
    Озбилно ви викам вреди за секој денар
     
    На Osamena devojka и Mihaela91 им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Дечки ,дома имам јагоди и банани.Како да направам смути?КШто се можам да ставам?Дали може:
    јагоди(1 рака), 1 банана , 1 лажица овесни снеглуки,2/3 бисквити и млеко?