1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Californication [2007]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од NelChe, 16 февруари 2011.

 1. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Видов дека нема тема за оваа серија, па решив да отворам со цел да подискутираме за тоа како ви се допаѓа. Мене лично ептен ме бендисува заради тоа што не е некоја типична и веќе видена приказна, има доста смешни моменти, а Бога ми и цитати за паметење. :) Па ајде девојки, да видам како вам ви се допаѓа...?! ;)
  П.С. Се извинувам што не знам превод на македонски јазик, некако глупаво ми беше да напишам Калифорнизација.. :^)
   
  На Trnche, Phyramide и Lilit им се допаѓа ова.
 2. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Californication

  Ја гледам и јас и го обожавам Хенк Муди и најчинот на кој успее да зезне се :D Kако што кажа не е некоја типична драма или комедија, си има и од двете и баш ми е онака реална, за наши простори не, ама во тие високи кругови баш како што е прикажано таму - да.
  Најмногу ми се допаѓаат дијалозите и целата глума, се ми е некако спонтано, не се осеќам ко да гледам серија и глумици, туку ептен онака баш природно. Само Бека ми некако исфорсирана, незнам девојчето кое е и дали има некој талент, ама ако има тогаш во серијава не го покажува, многу лошо ми глуми, дури антипатично, а ликот ко лик е баш симпатичен и сметам дека не го доловува ко шо треба
  Едвај чекам 7ма епизода да видам шо ќе се деси со филмот и главната глумица, која треба да ја глуми Миа
   
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Californication

  Хенк Муди е закон а Калифорникејшн е устав! :rock:

  Уште од првата епизода ми беше јасно, дека ќе ми се допадне серискиов. Препредени и премислени дијалози, одличен кастинг, уште подобар хумор. Баш онаков, за моја душа :)
  А и мислам дека многу реално го отсликува животот во ЛА, барем според она што имам слушнато од луѓе кои живееле таму.

  Едноставно што и да кажам повеќе е излишно. Ми се допаѓаат сите, но секако дека Дејвид ја носи круната - барем лично за мене.
  А оваа негова реплика од еден разговор со Бил, баш би сакала некогаш да ја употребам за непожелни личности :)

  Well, you should have called. I wouldn't have answered, but you could've left a message, which I would have quickly erased.

  А реплики од него за паметење - еден куп! Сеуште ја памтам првата епизода и неговиот разговор со сестрата во црква - I'm just having a conversation with this husband of yours :D
   
  На NelChe, Annath и d.Darla им се допаѓа ова.
 4. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Californication

  јас па во првата сезона баш си ја сакав Бека :rock: :) Новава сезона не ми епочната, т.е. ја почнав првата епизода, ама решив да почекам да ми се насоберат повеќе ;)
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.813
  Пол:
  Женски
  Californication

  Ја сакам серијава. Случајно ја начекав пред некое време и ја загледав, па морам да кажам дека навистина ми се допаѓа. Не мислев дека вакво нешто може да излезе од перата на американските сценаристи, ама секоја чест за идејата. Мислам дека е малку пореална од повеќето слични серии, и поверно прикажува некои животни вистини.
  Дејвид Духовни никогаш не сум го сакала... што знам, не ми е некој актер. Ама во серијава се покажа и не би можела да замислам некој друг да го толкува ликот на Хенк. Ама за жал, не сум ги изгледала онака сите епизоди досега излезени од прва до последна, бидејќи немам таква навика. А допрва да се навикнувам, тешко. Но како и да е, епизода не пропуштам кога ќе начекам било каде :)
   
 6. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  849
  Californication

  Првпат слушам за серијава. А кај ја гледате? Ја даваат на некоја наша телевизија или на кабловска? Или пак на интернет ја гледате? Ме заинтересиравте...

  Едит: Ја најдов на cucirca.com. До 4-та сезона стигнале, а јас не сум слушнала за серијата? :^)
   
 7. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Californication

  На ТВ ја немам начекано, јас ги симнав сите сезони од интернет. Симни ја, нема да зажалиш :)
  Јас се навлеков ко на дрога, сега не можам да дочекам да излезе следнава епизода. А Хенк Муди е ммммммммммммммммммм....pure sex!!
  Многу ми е јебозовен :tmi:
  Башка и улогава е скроена ко за него, не се ни приметува дека всушност глуми, се' е некако природно... Ма сите ги сакам бре, и ќелавиот Чарли и неговата нашмркана штрумфета :rofl: и Карен, и Бека ја сакам, добра улога има ама ми е некако премногу здрвена, како кип ми е. Се' на се', еден од најдобрите сериски филмови кои сум ги гледала :clap:
  П.С. Ги обожавам кондурите на Хенк Муди :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На Elena69221 и Phyramide им се допаѓа ова.
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.090
  Допаѓања:
  56.318
  Пол:
  Женски
  Закон е серијава :rock:
  Загледав неколку епизоди летоска, па решив дека ми е доста од серии и си реков подобро да престанам. После пак почнав да ги гледам серии, а оваа не ја продолжив :fubar:
  Ама може тоа да се исправи, нели? :D
   
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Гледај го во X Files, да видиш таму колу е "јебозовен" :lol: Доказ дека се палиме на bad boys :D
  Јас пак како ми се погоди периодот само што ја игледав X Files, и ја почнав Калифорникејшн....ко друга личност да гледам. Секоја чест за Дејвид, стварно максимално ја долови улогата. А Бека и јас ја сакав коа беше малечка во првата епизода, ама сега не

  Мене најјака фаца ми е Марси, и дијалозите нејзини со Чарли, откачена е максимално, закон!
   
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.705
  Допаѓања:
  150.390
  Веројатно дека се пронаоѓам во делови од серијава(ако не и во цела),па ја засакав,а истовремено Буковски ми е фраер и пол,а серијава несомнено е инспирирана од неговите книги.
  Хенк е еден од попровокативните ликови кои сум ги видела по серии и филмови,а Марси ми е тип на лик кој би го сакала во секојдневието.Чарли ми е срцко,емотивен тип кој увек го јаде,ама баш ми се ортаци со Хенк,Бека ми е тотално промашен лик,особено малото кое ја глуми (мислам толку грдо дете од прилично убави родители не може да се роди),а Карен...не можам да ја коментирам.
  Сума сумарум,ги изгледав сите сезони,сега си ги чекам новите како си излегуваат,до душа,ги чекам две,по две да си ги гледам,првите две ги изгледав,утре ми е денот за вторите две,а дечко ми е у тек,па само се издава и јаде ќотек! :D
  Патем имам цел фајл со квоутс и дијалози од серијава.Опуштена,провокативна,секси и реална.
   
 11. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Кои и се родители? Или мислиш на ликот, а не на глумицата? :)
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.705
  Допаѓања:
  150.390
  Мислам на ликот.Страшна утка направиле. :)
   
 13. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.060
  Допаѓања:
  72.332
  Пол:
  Женски
  - Becca

  - Hank

  – Becca

  –Hank

  –Hank

  –Marcy
   
 14. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.059
  Допаѓања:
  1.029
  Дејвид Духовни е ненормално згоден и секси и привлечен маж, ненормално! Многу ја сакам серијава, и скоро сите ликови ми се омилени. Особено Чарли, уште од Сексот и градот си го засакав пошо на Шарлот после сите маки и пружи конечно се што заслужува. :inlove: Плус, во серијава со Хенк имаат неверојатна другарска хемија, ко да се од деца во приватен живот први другари. Сцените кај шо седат сите на маса и јадат и муабетат ми се преубави. Марси е трагикомедии, луда е жената буквално, али прејака ми е. И навивам за Карен и Хенк да се заедно. :lol:
   
 15. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.060
  Допаѓања:
  72.332
  Пол:
  Женски
  Ajде, Јануари, нова сезона... Кент веит :smoke:
   
 16. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.060
  Допаѓања:
  72.332
  Пол:
  Женски
  Има нова епизодааааааааааааа... :D :D :D
  Moody's back girls ;)
   
 17. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.242
  Хенк Муди my maaannn! Нова епизода! Почеток на сезона 6!
   
 18. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  153
  Многу ми падна жал за Ханк,и стварно керка му е чудо од грдотија а тие толку се убај шо не е возможно,можеа да најдат некоја посимпатична барем
   
 19. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Имало и 6 та сезона :o Како вака да не знам :D Јас мислев толку заврши серијата . Ајде машала 4 епизоди на раат ќе ги гледам :lol:
   
 20. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.242
  Сега ја довршив и 5-та епизода. Ми имаше некој шарм серијава, но ја посраа веќе.
  Ќе кажев дека ја ретардираа ептен, ама отсекогаш била таква.

  Бришам од листа.