1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CeraVe

Дискусија во 'Лице' започната од koritsaki, 16 февруари 2023.

  1. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Гел не е за вадење ништо . Гелот е вториот чекор од рутината после маслениот чистач да дочисти површински. Од погрешен производ бараш достигнување такво.
    Ако сакаш да ти се извади и шминка и се земи си маслен чистач о нема да се мачиш. :D
     
    На LEA24, buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    Како не е гел за вадење шминка? Не знам тогаш зошто произведуваат гелови за вадење на шминка.И на нив самите пишува дека се за тоа. А маслен чистач на жени кои имаат мрсна ка не би му препорачала. Немаме сите сува кожа па да користиме маслен чистач.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Јас имам мрсна кожа некогаш користам маслен чистач , некогаш и м.вода. ама немам никаков проблем и со двата типови на чистачи :) маслениот не ми ја масти кожата дополнително. По нив, секако го мијам лицето со гел за лице
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Гелот всушност претставува средство за чистење на кожата на лицето од други надворешни фактори како и од креми,спф.
    Додека пак мицералната вода и чистачите ја чистат шминката т.е. ја отстрануваат. Тие можат да се користат неколку пати денот додека гелот само двапати во денот.

    Небулоза е дека маслениот чистач не одговара за мрсна кожа бидејќи тој е само чистач, не упива кој потоа се измива. Ова го кажувам поаѓајќи од себе имам мрсна кожа, и немам бенефиција од него никаква освен што ми ја вади маскарата воодотпорната.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Маслен чиста е за сите и е првиот чекор.
    Види на интернет double cleansing.
    Тоа е за сите и длабинско чистење. Гелот не смее на очи затоа и печат и втор чекор после маслениот во корејската козметика. Може да се комбинира и со мицеларна и други работи но не е исто.
    Каде сакаш провери маслен чистач е за сите само зависи какви состојки има внатре главни.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Astrum.Obtutus

    Astrum.Obtutus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    332
    Допаѓања:
    456
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно не е гелов за миење лице. Преценет е според мене и незаслужено извикан.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    E ај кога требало и чистач кажете тема таму да разгледам што мислат членките кој да го користам. :)
    Од цераве генерално ништо посебно не ме привлекува. И тој гелот со салицилна не, и лосионот за навлажнување(хидтатација) не. Добив некои тестери и мн ми останаа така.
    @koritsaki сега видов погоре си прашала дали го има кај нас овој балсамот за чистење во кружна кутија ама не. Јас во аптека работам и кога ни стигнаа производиве од цераве ваков не донесоа, а ни нагласија дека сé од асортиманот што е достапен кај нас ни донеле. Ќе треба од Грција да си го набавиш.
    За маслениот чистач сериозно, ако знаете некој добар кажете.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.052
    Ја иам комбинирана кожа со премрсна т зона, ја користам оваа, супер ми се покажа. Се користи многу мала количина.

    IMG_20230521_222557.jpg
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.745
    Имам нормална до комбинирана/ бивша дехидрирана кожа :rofl:
    Cerave ми е во постојаната рутина, ги ротирам следниве чистачи:
    CeraVe_Foaming-Facial-Cleanser-12oz_FRONT-700x700-v2.jpg
    Одличен за нормална и комбо кожа, особено за потоплите месеци и за некој што се шминка секојдневно, пријатен и за осетлива кожа, чисти длабински ама не го остава лицето затегнато. Ако мора да бирам еден чистач засекогаш тоа ќе е овој. Како втор чекор после маслен или мицеларна, без проблем и двапати на ден.
    Renewing_SA_Cleanser_8oz_FRONT_new-700x875-v2.jpg
    Добар избор за постудените месеци, иако има салицилна не го суши лицето, напротив, отстранува мртва кожа, го измазнува и го остава хидрирано. Супер е за комбо, сува и нормална кожа.
    GUEST_b10b3f43-2442-442d-9ae0-09a3bcbd0bd1.jpeg
    За нормална до сува и многу осетлива кожа, кремаст е, не пени и некако чудна текстура за мој вкус. Чисти одлично ама не е мојот прв избор никогаш.

    И..... the holy grail... кремата која ме има извадено од најлошото оштетување на кожната бариера кога не можев да се допрам, а не да се измијам од болка. Одлична самостојно, комбинирана со масла, под шминка, под спф, врз серуми, лесна ама супер хидратантна, идеална дневна па и ноќна крема за секаква кожа. Лицето не се презаситува и по 10 потрошени пакувања.
    CeraVe_Facial-Moisturising_Lotion_Cream_Ceramides_Hyaluronic-Acid_1200x1200.jpg
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.850
    Пол:
    Женски
    Јас го купив овој чистач вчера, и можам да кажам дека е прв чистач во мојот скинкер што воопшто не ми ја суши кожата, а пени и чисти убаво. Нежен е.
    cera ve cream.JPG

    Луѓе, прашањето ми е кај да го најдам овој NORMAL TO DRY SKIN
    cera ve lotion.JPG


    A, секаде во сите аптеки само овој го најдов, DRY TO VERY DRY SKIN

    dry to very dry.JPG
    Не го сакам овој.

    Ако некоја знае каде можам онлајн од инстаграм(некоја аптека) или било како да го нарачам Normal to Dry Skin, освен од странски сајтови?
     
    На Adidas888 и Bella2_ им се допаѓа ова.
  11. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250

    https://zegin.com.mk/mk/cerave-khidratanten-losion-za-lice-52-ml

    Јас најдов ама ова е мислам помало пакување…
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.850
    Пол:
    Женски
    Мислам дека го видов во зегин, сепак сум за шишенце со пумпица, по практично ми е.
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.599
    Допаѓања:
    18.678
    Пол:
    Женски
    Јас го земав тој првиот некни, и супер ми е , исто како ти шо викаш, но мене не ми пени. Го втривам на мокра кожа со масажа , дали правам нешто погрешно?
     
    На FaNcE му/ѝ се допаѓа ова.
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.850
    Пол:
    Женски
    Најверојатно си го земала обичниот хидратантен, а не cream to foam. Провери пак што пишува. Ги има два.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    одлична замена за чистачите на ceraVe е чистачот од ревуеле со церамиди. Од сите чистачи кои во животов сум ги користела најнегувано лицето ми било со тој чистач
     
    На Adidas888, IamSexyAndIKnowIt и Bella2_ им се допаѓа ова.
  16. vviktorijaaa

    vviktorijaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    61
    Маслен чистач од пурито јаа сун презадоволна
     
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    2.850
    Пол:
    Женски
    Јас го имам истиот, зелениот на Пурито, воглавно ниеден маслен чистач не ми се допаѓа затоа што одзема многу време и ми се иритира кожата од толку масирање, а и не ми ги чисти убаво порите, и претходно имам користено друг маслен од Белина, исто.
    Мицеларна вода си е врв, со еден потег ми ги чисти порите. Гарниер :inlove:.

    А инаку нешто како да почна да ме пецка кожата од CeraVe чистачот, се чудам зошто..
     
  18. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.543
    Допаѓања:
    2.536
    Јас пробав чистач за лице и дневна и ноќна крема. НИШТО посебно. Дури и премрсна ми стана кожата од нив и ми се појавија поткожни. Не би плескал пак толку многу пари.
     
    На Waverly Raven, Bella2_ и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    11.401
    Пол:
    Машки
    Не знам зошто, за производите на CeraVe, општо се мисли дека би им одговарале на секого... Ваљда така се изрекламирани, а тоа не е воопшто точно, па луѓето се трчаат да купат. Плус кај нас се доста поскапи за разлика од земјите во ЕУ и САД.
     
    На Bella2_ и koritsaki им се допаѓа ова.
  20. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.543
    Допаѓања:
    2.536

    Па тик-ток... интернетот го прави тој лош маркетинг.
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.