1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ChatGPT и иднината на вештачката интелигенција

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 22 јануари 2023.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.855
    Пол:
    Женски
    Како некој што постојано лови плагијати направени од студенти од ова ми се крева косата на главата.

    Веќе колеги по свет се жалат како студентите за ништо не ги бива. Есеи се пишуваат со ваква помош. Главите на децава за глупости им се. За следење кој какво селфи ставил. Жално.

    Не е ова само по себе лошо. Ама и динамитот не бил измислен за војни.

    Не знам само зошто некој има потреба да го користи ова наместо да се потруди да научи нешто и да се надгради себе си.
     
    На NoirSerpentine, Minionn, tel-ef и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.067
    Ajde, kritichko mislenje tvoe na prashanjevo moe 8-|

    За која цел е јавно и бесплатно достапен:?:
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ако во бивша Југославија било доволно да им дадеш домашно на децата „опиши го ликот на Жан Валжан“ за да видиш кој ја разбрал книгата, сега не е. Наместо тоа, може на лице место да ги прашаш „како би изреагирал Жан Валжан во оваа хипотетичка ситуација“. Не верувам дека chatGPT ќе им помогне на сред час.

    Можеби треба да престане да се мери знаење преку пишување есеи за домашно. Не може светот да застане поради тоа што техниките на учење во образовните установи се застарени. Нека измислат нови методи, нека се прилагодат на времето.
     
    На BellaBrunetta, Hija.de.la.luna, Fraxinus и 12 други им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Знам за ChatGPT , и мислам дека може да е доста корисна апликација , се додека не се злоупотребува . Сметам дека ова е новата " Википедија " , само што има свои предности . Ако мене на времето , за еден проект ми требаше барем еден месец додека се истражам убаво , и да го составам тоа да личи на нешто ( и да го научам она што го пишувам ) , кога би ја имала оваа апликација пред 10-15 години , би ми требало околу недела дена највеќе ( ова со се учење зборувам ) .

    Така да , не треба да се плашиме од промените , туку да ги искористуваме во своја полза .
     
    Последна измена: 26 јануари 2023
    На Fraxinus му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Наместо да изразуваме страв и незадоволство дека ќе бидат заменети работни места или дека ќе затупавиме (боже ме сачувај) |( да ги прифатиме новитети кои се неминовни за ова време. Ќе учиме нови сложени врски и ќе имаме помош во истото. Вештачката интелегенција е иднината и сум многу ок со тоа!

    Четов го разбирам како нешто кое помага во извршување на работните обврски. Апсолутно има одличен потенцијал и се надевам дека се уште се работи на него за негово усовршување. Секако, треба да научиме од потенцијалот кој го има, да го извлечеме максимумот и да го употребуваме правилно.

    Јас уставри го обожавам времето во кое живееме (онака буквално седиш дома, а светот ти е на дланка) и се прилагодувам на апсолутно сите новитети од овој домен и уште повеќе радо ги употребувам.

    Значи луѓе, четов генерира текстови со импресивно висок лингвистички квалитет. Го пробав на 3 јазици, на различни теми и сум воодушевена. Лично не го употребувам често, ама со задоволство им го претставив на децата. Засега гледам го употребуваат, за поедноставни работи секако оти мали се. Најчесто граматика на германскиот јазик и лекции кои во книга им се потешки за разбирање, па ова сумира така убаво се во многу добро подредени точки.

    Замислете сега четов да одговара на прашања на клиенти наместо вас, да пишува мејлови наместо вас и тоа со потенцијал ден и ноќ буквално и така фино, елегантно формулирани целосни реченици. Заштеда на време кое можете да го вложите квалитетно на други работни задачи или друг приоритети.
     
    На Fraxinus, gjoker4e, staycalm и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Woow [​IMG]

    Пред 5 минути го отворив и прво да пишам па после да видам што се може :D
    Сигурно ли е чудово утре да го отворам на работа, немој да ми се наполни компјутерот со вируси и чуда па да заебам се? Или податоци да ми украде? 8-|
     
  7. confidential

    confidential Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Бесплатен е и достапен затоа што колку повеќе прашања му се поставуваат толку повеќе ChatGPT учи и по точно одговара
     
    На Vikktorr и Billy Idol им се допаѓа ова.
  8. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.998
    Допаѓања:
    22.509
    Пол:
    Машки
    Го користел ли некој за AI art, да сподели искуство дали е корисен за подобар text-to-image резултат?
     
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Офтопик ама такви пример нема да се случат затоа што образованието, барем во Македонија, е фокусирано на чисто меморирање и слабо или никакво развивање логични и аналитички вештини.
    Сѐ што може да се набуба и да се раскаже во еден здив или да се реши по обична шема е супер и прифатено, тоа што бара плус пет минути мислење и не е традиционално доживува отпор бидејќи: ПоРаНо НиЕ 20 МиНутИ зБоРеВмЕ На ИсПиТ, ВаС Со ПрАшАњА лЕсНо Ви Е и слични одговори на нови методи на учење и испитување.

    Не може нова технологија да ги оглупави луѓето од проста причина што човештвото не застанува тука и бараме нови и нови начини да ја усовршиме и да имаме најголема полза од нејзе. А тоа без мозок не бива.:D
     
    На Fraxinus, Lella и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  10. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.612
    Допаѓања:
    36.912
    Пол:
    Машки
    Во комбинација со Midjourney е одличен. (y)
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Можеби поради тоа што зад него има нешто уште почудесно кое не е јавно и бесплатно.

    Не верувам дека човекот може излишен да стане.Креативноста и чувствата не се копираат. Кога сето знаење ќе биде на тацна, со сета своја комбинаторика која ќе му служи на човека за секунда , можеби тогаш ќе се заврти кругот. Децата на сегашниве деца за кои науката е единствена религија, повторно ќе се свртат кон основните метафизички прашања и којзнае што ќе откријат.:D
     
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.067
    Ќе биде некое мета сигурно:D
     
  13. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Метаноја 8)
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    @Lianna Anna Да не ми стигне казна од 2-3000 евра ако го отворам или ок е и во Германија?
     
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Веб верзијата е бесплатна. Апликацијата можеби се наплаќа, не знам. Читав рецензии за апп и пишуваше после 5 прашања дека бара премиум. Ама не сум сигурна, јас ја користам веб верзијата и засега немам рехнунг од 2000 евра. :worried:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Технунгот после 2-3 години стига по пошта. :D Ќе прогуглам дали е ок да ја отворам.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Костенлос пишува, комплетно значи. Гуглав јас тогаш, ама ај осигурај се.

    Рехнунг имав за даунлоуд, 1700 евра, тазе јас дојдена и немав појма. Па симнав филм да си гледам. Каков шок беше тоа еј.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e Еве го прашав:

    Um ChatGPT zu nutzen, müssen Sie möglicherweise ein Abonnement bei OpenAI abschließen, da das Modell in der Cloud gehostet wird und über eine API zugänglich gemacht wird. Es gibt jedoch auch Open-Source-Implementierungen von GPT, die Sie verwenden können, ohne dafür zahlen zu müssen.

    Едитирам: Пази, второ прашање за веб верзијата. Наводно има ограничување.

    Diese API kann über die OpenAI-Website genutzt werden und es gibt eine begrenzte Anzahl von Anfragen pro Monat kostenlos. Um Zugang zu mehr Anfragen zu erhalten oder die API auf eigenen Servern zu hosten, müssen Sie einen kostenpflichtigen Plan erwerben.
     
    Последна измена: 28 јануари 2023
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.067
  20. Fraxinus

    Fraxinus Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.286
    Пол:
    Женски
    Македонскиот малку климав му е ама битно се труди.:)
    Инаку многу ме интересира како ќе се справат образовните институции со ова, а додека се освестат еден куп ученици и студенти ќе се протнат со полесно.:D
    Како што кажа некој погоре, никој не им е крив на образовните институции, нека си најдат нови, подобри начини за оценување, нека ги вклучат малку мозоците.
    Јас кога бев студент Википедија беше буквално демонизирана. Не дозволуваа во никој случај да ја наведеш како извор, а далеку од тоа дека не можеа да се најдат релевантни информации.
    Исто и некои останати едукативни веб сајтови беа забранети и демонизирани. Ниту смеевме да ги наведеме како извор ниту да парафразираме од нив.
    МоРа ДА чИтАТе оД КнИгИте, нЕ дА пРЕпИШуВаТе оД иНтЕрнЕТ...:D
    И мило ми е кога ќе излезе вакво нешто, не сме '63 да одиме до библиотека по некоја книга за да евентуално прочитаме една реченица што може ќе ни послужи за трудот или испитот.
     
    На Billy Idol и Lella им се допаѓа ова.