1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cheesecake

Дискусија во 'Рецепти' започната од nena2010, 6 август 2011.

  1. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Имам правено со мегле крем сирење, имаше најмалку сол во него и чизкејкот ми излезе убаво кремаст.
    Кога би правела пак дефинитивно најгорниот слој не би го правела со вишни и желатин, излегува ептен како гума и стегнато, би одела на варијанта со некое киселкасто готово слатко.
     
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Крем сирење е маскарпонето, како не е. Не е течно воопшто, баш напротив.
    Инаку е тип на крем сирење за колачи што се користи, тоа сакав да кажам погоре, затоа и „оригинално“ ми е во наводници. Има мала доза на сол, сирење е сепак, и баш поради малата доза на соленост е најсоодветно за колачи и торти. 90% од рецептите за чизкејк што ги најдов, се со маскарпоне. Притоа, чизкејкот и тирамисуто се прилично слични десерти и по текстура и по вкус, па не гледам зошто маскарпоне би било погрешно да се користи за чиз, а за тирамису не. И доминира вкусот на сирење, во мојот рецепт има 500 гр крем сирење, а само 250 или 300 мл слатка павлака, и баш се осеќа сирењето.
    За вкус, може да си прави кој со што сака. Филаделфија е исто понеутрално, не се споредува и тоа со АБЦ на пример. Со второво никогаш не би правела.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Во сите рецепти што ги најдов, а барав оригинал, никаде не видов маскарпоне. Различни рецепти сме гледале очигледно.
    Не е тој тип на крем сирење како филаделфија, пошто имаат различна количина на млечни масти како прво. Маскарпоне е со поголема количина масти, над 60% и има помазна конзистенција како путер, додека крем сирењето има помала количина млечни масти, најмногу до 50% и има погруба конзистенција, се осеќа текстура. Сите готвачки рецепти за чизкејк што сум ги читала и гледала, сите се со крем сирење. Маскарпоне освен во тирамису, го користат и во други колачи, да, ама не во чизкејк. Барем за тоа сум сигурна.
    Не сум правела чизкејк со АБЦ, ама би, оти мислам дека поентата е да се осети сирењето, а не да биде како обичен крем. Солта дава подобро да се осети слатко киселиот вкус.
     
    На do-re-mi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  4. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено со АБЦ , испадна превкусно.
    Некогаш кога би правела пак чизкејк, пак со АБЦ , ем поефтина варијанта ми е, ем се добива истиот вкус.
    А и си додаваш и шеќер во прав, во зависност колку сакаш да се осеќа сирењето, како и по сите рецепти на нет.
     
    На MeckaCia, MissSiki и Amelie1708 им се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Јас со АБЦ го правев двапати ,пробај , баш е вкусен :)
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Со абц е вкусен и јас така правам. Но оригиналниот чизкејк е со филаделфија.
     
  7. MissMissMiss

    MissMissMiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Девојки каде во Скопје можам да го најдам крем сирењето на Филаделфија?
     
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Во Рамстор маркетите сум го гледала
     
    На MissMissMiss му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Го имав класичниот рецепт на чизкејк со овошје. Но кога ги видов додатоците на Орео за благо...експериментирав. Искрено бев презадоволна од вкусот
     

    Прикачени фајлови:

    На Џасмин му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Видов на инстаграм рецепт за cheesecake наместо крем сирење со кисела павлака. Дали некој има правено на ваков начин?
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Сум пробала, многу тежок и чуден вкус е. Чизкејк си е чизкејк.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    А кажете ми оние graham crackers што ги користат во Америка како основа на чизкејкот што се? Не ми изгледаат на нашите обични бисквити или плазма, а и имам пробано чизкејк со обична бисквита, не дека беше толку лош, ама не беше ни нешто убав.

    Инаку, читав нешто за маскароне погоре. Во слаткарница Зафир ставаат маскарпоне мислам во чизкејкот и не ми се свиѓа баш вкусот. По правило треба да се користи cream cheese, но не знам дали ние имаме баш исто таков ко американците.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па не се обични како овие нашиве обични, имаат вкус на мед или цимет. Не е дека неаме такви кекси, баш одма се сетив има едни на Витаминка и на Жито лукс. Но во суштина сите чизкњјкови јас што сум ги пробала се со обични кекси.

    За крем сирење можеш да го пробаш А ла кајмак наместо маскарпоне. Мене ми е ептен пронајдок, незнам кој ми го откри дека одговара за чизкејк. Маскарпоне и мене ми нема никаков вкус на сирење и таман заштедувам :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Барај digestive biscuits, со такви го прават, сигурна сум дека има. Ама и обични бисквити може да ти завршат работа, ако не, види ги кексите на Витаминка со цимет што ти ги предложила @Kitten погоре. Битно е да не се многу благи.

    За чизкејк секако не се користи маскарпоне, како што си знаеш крем сирење е основната состојка, е Американците Филаделфија го користат, кај нас може да го замениш со некое поевтино. Со АБЦ сум правела.
    И друго, зависи изгледа и каков чизкејк ќе правиш, со печење или без. Ако го печеш (њујоршки стил) тогаш можеби е подобро да земеш Филаделфија. Не знам како овдешниве крем сирења ќе излезат печени, со јајца и хопла во комбинација. Не знам додуша ни за Филаделфија, ама тој е понеутрален.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  16. smurffet

    smurffet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    јас имам правено, рецептот ми беше мислам од martinacooking на инста, и искрено ми се допадна , не беше лошо.. сепак и поевтина варијанта е. Инаку за рецепти следете ги на инста martinacooking, dave'skitchen и секако мојата најомилена https://www.instagram.com/slatkadomacica/ :inlove:
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Некој дали има рецепт скоро што правел? И какво крем сирење да купам и каде? Читам различни ставови на темава. :?:
    Знам некој имаше рецепт во темата ,,рецепти од фи" но не можам да најдам..
     
    На prashinka и AnaRose им се допаѓа ова.
  18. AnaRose

    AnaRose Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    https://www.coolinarika.com/recept/...bc-sirom-6740603a-6494-11eb-8e77-0242ac120030
    Најубав :)
    Омилен ми е, во белиот крем додај многу малку желатин, 1/4 до 1/2 од кесичка мала желатин.
     
    На prashinka и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  19. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Каква хопла користите, неутрална или блага?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Слатка се користи. Неутралната не може да ја изматиш.