1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Chernobyl (2019)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ALISA0000, 16 мај 2019.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.225
    1. Tokom topljenja jezgra nuklearnog reaktora, tri volontera su skočila u “radioaktivni bazen” kako bi otvorili cijev kroz koju su mogla da isteku radioaktivne supstance.

    2. Oni su preminuli odmah, ali su spriječili još jednu eksploziju koja je mogla da bude 10 puta veća i jača nego ona kada je Amerika bacila nuklearnu bombu na Hirošimu!

    3. Nivo radijacije je bio toliko veliki da su preminule morali da stavljaju u olovne kovčege.

    4. Oni koji su radili na čišćenju i sprečavanju još veće katastrofe mogli su da rade bezbjedno samo 40 sekundi, čak i u specijalnim odelima protiv zračenja.

    5. Posle prve eksplozije, Gajgerov brojač (tip detektora koji meri jonizujuće čestice) je u kontrolnoj sobi pokazao broj 3.63 – bezbedan nivo radijacije.

    6. Međutim, brojač je bio dizajniran tako da je 3.63 ujedno i najveća vrijednost. Pravo očitavanje je bilo 15.000!

    7. Projekat “skloništa” koji je napravljen da pokrije i zaštiti nuklearnu elektranu košta dvije milijarde dolara – 29 000 tona čeličnih, olovnih i raznih drugih struktura.

    8. Sklonište, koje je u planu da se radi u narednim godinama, će biti veće od Kipa slobode u Njujorku!

    9. Sjećate se grada Pripjata, koji je udaljen samo tri kilometra od Černobila? Stanovnicima grada nije rečeno o kakvoj je katastrofi riječ čak puna dva dana od prve eksplozije.

    10. Da nekako i razumijemo što im nisu saopštili. Zbog panike i plana šta treba uraditi, ali ostatak svijeta je o katastrofi saznao tek kada su detektori za radijaciju počeli da “luduju” u Švedskoj.

    11. Radijacija je bila toliko jaka da su oči vatrogasaca koji su bili na licu mesta promijenile boju iz braon u plavu!

    12. Narodu je rečeno da treba da piju vodku, više nego uobičajeno, u nadi da će smanjiti šanse od nastanka raka (kancera) tiroidne žlezde (masovno ga je imalo stanovištvo koje je živelo u okolnim gradovima i zemljama).

    13. Zona od skoro 500 kilometara kvadratnih oko elektrane je sada utočište mnogih divljih životinja.

    14. Zanimljivo je da su vukovi, lisice i još neke ugrožene vrste prebjegle tamo da žive kako bi bile nepristupačne lovcima.
    15. Na mjestu eksplozije pronađene su posebne vrste pečuraka koje žive tako što se hrane radioaktivnim otpadom!

    16. Zanimljivo je da su one pronađene na zidovima reaktora i da razlažu ozračene čestice u energiju.

    17. Ako želite da budete na mestu događaja i pogledate sami “crnu tačku svijeta”, možete da zakažete turu preko interneta za samo 250 (američkih) dolara.

    18. Ovo čitanje je sasvim bezbjedno, za bezbjednost ture nas nemojte držati za riječ. Ono što će Vam pomoći oko shvatanja mjera bezbjednosti je to što je direktor elektrane rekao da područje oko nuklearke i grada Pripjata neće biti naseljivo bar još narednih 20.000 godina!

    19. Vojska je, koristeći specifične instrumente i artiljerijske granate ispunjene srebrnim jodidama, stvorila vještačke kišne oblake iznad tog područja.

    20. I poslednja zanimljiva činjenica je da je ta kiša stvorena sa namerom da spere radioaktivne čestice koje su lebdele u vazduhu, i “spusti” ih na zemlju kako ne bi nastavile da se kreću ka drugim gradovima i ostatku sveta.

    Da li sad dovoljno znate o nuklearnoj katastrofi u Černobilu? A sve je to bilo prije skoro 30 godina! A neki su mislili i da je Fukušima “mala stvar”…

    Во серијава голем впечаток ми остави состанокот на ,,врвот,, на Украина.
    Се собраа на безбедно место да расправаат за Чернобил и ги убедија неуките за нуклеарна физика дека не е ништо и дека нема место за паника.
    Па и аплаузот на крај:tmi:
     
    На cresa-jagoda, JuLleE, Disconnected и 5 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.551
    Допаѓања:
    151.131
    затоа да не се чудиме сеа ние нашите генерации што 80 посто од жените страдаат од болести на тироидна жлезда

    исто гледав и јас
    зајачкото муце и големата глава хидрацефалус инаку се вика лекарски и ден денес постојат и се раѓаат такви деца
    ај закачкото муце се средува со пластична ама хидрацефалусот е тежок деформитет во кој страда мозокот
    многу многу работи ми се појасни
    и се чуде народ од кај толку случаеви на рак епа ете од радијацијата
     
    На cresa-jagoda, JuLleE, Disconnected и 6 други им се допаѓа ова.
  3. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Страшно :(,кој има муда нека отвори на јутуб гледај чернобил днк мутации:worried:
     
    На cresa-jagoda, LiliBoz и referentka им се допаѓа ова.
  4. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.918
    Допаѓања:
    49.975
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да ја гледам серијата, ама никако не можам да одвојам време.
    Многу ме интересира ова за Чернобил ако можам ќе погледнам некој документарец.
    Тогаш кога се случило тоа мајка ми била бремена со сестра ми.
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.551
    Допаѓања:
    151.131
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Значи вака ко што разбрав од последнава епизода
    Јадрото експлодирало уствари ради мани во контролните прачки што прво пуштале графит од врвовите па после бор и заради тоа радијацијата одеднаш скока па се стабилизира?
    Не кажаа зашто баш во тој момент се десило тоа што се десило не им било првпат да прават контролен тест, или па тоа си се кумулирало цело време и ова е фактички точка на кулминација?
    А најтрагично е што КГБ знаела за ваквата мана уште пред да почнат да работат реакториве и си го класифицирала како државна тајна(facepalm)пред да ја гледам серијава не бев свесна дека волку перење на мозок имало тогаш, да не ги откриеја Швеѓаните којзнае што би не снашло цел континент, пожар рекоа бе леле....
    Последната сцена со Људмила во болницата без бебчето, срцето ми се скрши...;(
     
    На cresa-jagoda, JuLleE, oblace1 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.038
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум се интересирала за Чернобил, сум читала, сум гледала документарни филмови па и хорор филм пред некое време гледав, некој употребил малку фантазија покрај катастрофата што се случила.
    Серијалов многу добар. Некаде прочитав дека првата епизода по гледаност ја надминала Game of thrones.
    Две епизоди досега гледав, стварно потресно.
     
    На cresa-jagoda, Disconnected, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Ставена на листа за гледање, обожавам историски филмови и книги и документарци. Таман со Евреите завршив и ми треба нова опсесија. :D (имав неколкумесечна фаза поврзана со гледање се' за Евреи и Втората светска војна)

    Се договорив со дм заедно да ја гледаме, затоа што реално, има ли поромантично нешто од гледање серија за Чернобил? :inlove:

    Едит - заборавив, ова за мутацииве што правите муабет. Имав бивши роден во 1986 (крајот на годината, значи мајка му била бремена за време на ова) и се има родено со зајачка уста. Мислам дека преку 20 операции го правеле за да го средат. Страшно!
     
    На cresa-jagoda, dunika, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
  9. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Многу мачна ми беше четвртава епизода за глеање:|
     
    На cresa-jagoda, Disconnected, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    снимката кажува се...

     
    На cresa-jagoda, Iva9612, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    @Nigredo Odor ја гледам.
    Не знам што да кажам искрено. Немам коментар.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Серијава е уште еден доказ дека не се потребни Х сезони за да испадне нешто навистина добро. Кратките серии секогаш се феноменални, не се ни сомневав дека ќе ме разочара или дека ќе потфрли и оваа.

    Ми остана уште една епизода, собирам храброст да стиснам плеј. Не знам што да кажам, едноставно само гледам немо со огромна кнедла во грло.
    Далеку е од хорор жанровски, а тогаш кога сфаќаш дека ова навистина се случило, ти станува полошо и од најстрашниот хорор. Страшно.

    И не се сменило нешто многу досега - сè некои други знаат повеќе од експертите, колку се може да се поднапика под тепихот за да не се рашири наоколу „непотребна“ прашина, тажно и реално...
     
    Последна измена: 30 мај 2019
    На cresa-jagoda, smooch, Iva9612 и 13 други им се допаѓа ова.
  13. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Изгледав една епизода, тешка тематика има серијата зашто е врз вистински настан кој географски ни е близок и имал влијание и на нашиот крај. Ќе ги изгледам и останатите епизоди, ама некако глумата на актерите и начинот на раскажување на приказната не ме воодушеви. Зашто е голем хит серијава, некако очекував повеќе.
     
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Можеби затоа што се држат до вистината и не филуваат, затоа ти делува така :) ова не е филм. Ова не е серија. Ова е вистината.
    Трае неколку епизоди колку да се раскаже. Нема среќен крај. Нема лаги. Тоа е тоа. Затоа и немав коментар погоре...
     
    На cresa-jagoda, Brinetka, LollySky и 7 други им се допаѓа ова.
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ќе пукнев кога требаше да ги застрела кученцата со мајка им. Ќе пукнев! :(
     
    На cresa-jagoda, Amellie13, LiliBoz и 4 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И по милионити пат, доказ дека најголем проблем е што човештвото е поделено и не соработуваат сите луѓе на планетава.
    Нуклеарната енергија не е толку хазардна, колку егото што им е големо на сите.
     
    На baguf4e, cresa-jagoda, Mrs. Lovett и 8 други им се допаѓа ова.
  17. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Такви грешки настануваат кога обичен работник во фабрика за чевли ќе стане министер. Комунизам, на најјако.
     
    На cresa-jagoda, smooch, Iva9612 и 9 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Па не било само тоа проблемот.
    Прво и основно, дизајнот на реакторот бил лош. Никаде во светот такви реактори не постојат, освен во бивши СССР.
    Второ тоа што го кажа.
    Трето, тоа што сакале да скријат пред светот дека згрешиле нешто. Исто прави и Путин денес и Трамп, најубај се и најпаметни, грешки не прават, се' е совршено.
    Четврто, немале гајгерови мерачи бе? Како може да имаш нуклераен реактор, а да немаш гајгеров мерач на секои 10 метра??
    Петто, никој не сака да си ја признае вината, сите би да е друг виновен.
    Шесто, на егоисти кога ќе им дадеш да си играат со држава и технологија, нормално дека ќе им експлодира нешто во фаца.
    Седмо, ако кај нас отворат нуклеарка, првиот ден ќе има хаварија, оти сме исто егоисти.
    Осмо, чудно ми е како не експлодирал РЕК до сега. :?:
     
    На baguf4e, cresa-jagoda, dunika и 18 други им се допаѓа ова.
  19. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Ја мислев на политичари, пошо нивна е грешката што не го предупредиле светот, КПБ и С.Сојуз цел.
    А инаку, исто така сеа ми текна, таа хемичарката кога го праша главниот инженер колку години е, тој рече 25.... и таа се зачуди, зарем таква функција на неискусен ?...
     
    На LollySky и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Исто како што е денес кај нас.
    Вработување со врски, преку партија и вујко владика...
     
    На cresa-jagoda, Iva9612, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.