Chernobyl (2019)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ALISA0000, 16 мај 2019.

 1. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.167
  Допаѓања:
  16.124
  @1992g, @WildMk, да ви се вмешам малку во муабетот, може? Припјат бил град подигнат специјално за во него првествено да живеат вработените во Чернобил и нивните семејства. Просечната возраст на жителите била само 26 години. Власта уште додека се градела нуклеарната централа се соочила со проблем, постарите и поискусните инжињери не сакале да дојдат насреди Недојдија, далеку од сите пријатели и роднини. Затоа, во Чернобил повозрасни биле само оние на главните позиции, останатите биле млади дечки директно дојдени од факултет. Ама и покрај младата возраст и неискуството, не се тие виновни за трагедијата, како што ќе видиме во наредната епизода.
   
  На cresa-jagoda, dunika, smooch и 15 други им се допаѓа ова.
 2. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  8.157
  Пол:
  Женски
  Припјат = наша Пинтија :D
   
 3. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.897
  Допаѓања:
  12.506
  Пол:
  Женски
  Требаше третата и четвртата со пауза да ги гледам.:drunk:
  Една по друга ги пуштив и си гледав у плафон едно 15минути.
  Коментар: "уф" :|

  И подобро што е кратка серијава,се задржува страшно внимание на детаљи и не е развлечена бзвз.
   
  На cresa-jagoda, WildMk, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  7.955
  мој коментар на многу популарната серија е дека ме разочара начинот на нарација на приказната (па и глумата на актерите не ме воодушеви, посебно не автентично што зборуваат на англиски) нема никаква врска муабетот дека е според вистински настан. Не е ова документарец па да викаш дека не е серија. Па и да е документарец има различни начини и пристапи во раскажување на една приказна.
   
 5. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.316
  Пол:
  Машки
  Хаваријата у Чернобил не е вистински настан:wasntme: ?
  Што очекуваш кога американец прави серија за настан у бивши Советски сојуз, се разбира дека ќе го оцрнува политичкиот систем што владеел тогаш до даска. И обратно да беше, русите да си снимаат серија за случкава гарант ќе вметнеа дел кај што амерички агент поставува бомба у реакторот. Така идат работите у светот, нема објективност и една апсолутна вистина.
   
  На Alanna, cresa-jagoda, Independent Girl и 4 други им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  97.388
  Пол:
  Женски
  Call of Duty - C.O.D. - Chernobyl.
  Јас ја играв пред 8-9 години ако уште постои. Таа игра беше доловена со делови од Припјат. Се сеќавам на цела игра бидејќи ја играв цел ден тогаш, језиво беше.
   
 7. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  7.955
  јас не реков дека не е вистински настан туку, дека нема врска тоа што е според вистински настан и начинот на нарација на приказната, едноставно не ми се допадна. Лили коментираше дека не било серија, дека било вистина, што нема врска со квалитетот на истата. Американците прават и добри серии, мене оваа и не ми е баш. Има 5 епизоди, па сигурно ќе ги догледам ама од прва не ми фати око.
   
 8. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.316
  Пол:
  Машки
  Од кај знаеш што е правата вистина? Можеби е оваа што е у серијата можеби не, никогаш нема да дознаеме
   
 9. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.509
  Пол:
  Женски
  Ја ко што разбрав 6 епизоди ќе се..
   
 10. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.254
  Пол:
  Женски
  Еве, кој сака може да ја прочита приказната за пожарникарот и неговата жена. Објавена е во книга, која добила Нобелова награда. Содржи 500 сведоштва на луѓе кои го преживеале Чернобил, а во оваа статија го издвоиле баш тоа сведоштво што ни е прикажано и во филмот, само тука е многу подетално предстсвено, со зборови цитирани од устата на самата жена.
  https://m.off.net.mk/bookbox/svedoshtvata-od-chernobil
   
  На Alanna, cresa-jagoda, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.267
  Пол:
  Женски
  Многу убава и многу тажна книга, јас ја читам во моментов.
   
  На cresa-jagoda, dunika, VeRyCa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.129
  Пол:
  Женски
  Има абер за 5та епизода?
   
 13. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  33.133
  Пол:
  Женски
  Ги изгледав сите 4 епизоди денес. Многу мрачно.
  Ама не можев бе да не плачам за кучињата и мачињата, тоа ми беше врв. :( Многу жал ми падна и за вдовицата. И за бабата со кравата..

  Колку епизоди се вкупно и кога ќе има 5та?
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  97.388
  Пол:
  Женски
  Луѓе ова со кучињата и Павел ;(;(;(
  Испаѓа дека А3-5 никогаш не биле функционални во случај на несреќа. Всушност речиси сите реактори го имале тој проблем.
  Што се однесува до Људмила самата одбиваше да го прифати фактот дека е озрачена, самата се доведе во таква ситуација, но гледано бебето и го спаси животот.

  Исто и јас по приказните знам по нешто за Чернобил, но ова е серииште. Добро да се знае.
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.509
  Пол:
  Женски
  Ја прочитав приказната погоре и искрено се изнервирав. Сама решила да го жртвува животот на бебето свесна дека маж и со или без неа пак ќе умре.
  Од свој ум си патиме увек, ама детето да си го убиеш ради.. Ај.. Нема везе.
   
  На Alanna, JuLleE, Mrs. Lovett и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Машки
  Мислам дека на 3ти јуни негде ќе излези.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.125
  Допаѓања:
  20.974
  Пол:
  Женски
  Измешани чувства. Се изнервирав и јас ама и си поплакав квалитетно.
   
  На Kate Rina 93, moon1 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 18. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.264
  Допаѓања:
  13.091
  Пол:
  Женски

  Го преплакав цел текст.
  Искрено очекував многу повеќе да се испотресам за убивањето на животните, ама љубовта на Васја и Људмила ме докрајчи, липав на тие сцени:u: Не ја осудувам неа ни малце, сакала да биде со саканиот само уште некој момент плус. Не ни мислела дека со тоа ќе му наштети на нероденото бебе..
   
  На cresa-jagoda, dunika, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  33.133
  Пол:
  Женски
  ^ И јас мислев дека не знаеше дека баш бебето ќе настрада. Ми изгледаше дека сакаше само да е со саканиот, макар и на свој ризик.
  Како и да е, многу трагично. :u:
   
 20. VeRyCa

  VeRyCa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Каде можам да ја најдам книгата?