Chernobyl (2019)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ALISA0000, 16 мај 2019.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.277
  Пол:
  Женски
  Издание на Антолог е, можеш да ја најдеш во нивната книжарница.
  Исто во книжарниците Сакам Книги, Литература.мк, или онлајн на купикнига.мк, практично секаде каде што продаваат изданија на Антолог.
   
  На cresa-jagoda, Doozy и Nausicaa им се допаѓа ова.
 2. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Која цена е книгата?
   
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.277
  Пол:
  Женски
  350 денари.
   
  На cresa-jagoda, Doozy и Alisa22 им се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.291
  Допаѓања:
  30.254
  кога петта епизода??? 05,06???
   
 5. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.326
  Пол:
  Машки
  Утре Алиске
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.291
  Допаѓања:
  30.254
  шо значи за два три дена на гледалица ке ја стават
  хвала :*
   
  На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.892
  Пол:
  Женски
  Ем едвај чекам следна епизода, ем не ми се пушта кога ќе видам дека има... На HBO гледам, четвртата епизода ја има од вторникот а дури вчера ја гледав.
  Не знам што да кажам, толку језиви сцени да имаше во некоја стандардна хорор/сци-фи серија, ќе речев дека претерале сценаристиве. Ама се ова е жива вистина и затоа ужаснува.
   
  На Mishela, John Snow, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  До трета епизода сум ,сакам и книгата да ја купам. Многу ми се свиѓа серијата а главните ликови исти како вистинските гледав документарец со нив исти се.
   
  На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.277
  Пол:
  Женски
  Јас уште ја немам гледано четвртата. :|
  Ќе видам дали ќе ја погледнам вечер конечно, едно што немав време, друго пак кога прочитав некаде мали спојлери ми се стегна душата.

  Книгата е многу убава, тие што сакате да читате, не се мислете воопшто - навистина вреди да се има книгава во домашната библиотека. :)
   
  На cresa-jagoda, Alisa22, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  3.802
  Одамна немало серија толку да ме погоди. Иако сме запознаени сите, повеќе или помалку, многу ми се допадна и ја мислам неколку денови веќе. Како сурово се криело се'.
  Ја чекам новата епизода.
  Гледаш и не можеш да трепнеш.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  95.067
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав сабајлево и петата епизода. Леј серијава, премногу ми се допадна. :) И добро што застануваат на оваа пета епизода. Одлично стокмено, спакувано..екстра.
   
  На cresa-jagoda, Victorian, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
 12. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.889
  Допаѓања:
  23.662
  Мене ми стана одвратно за гледање, наместо нозете да му ги бацуваат од благодарност за тоа што го направи они му ебаа векот.... Особено на крајот кога ги посочуваа кој све и како умрел, па уште оној дуатлов вика у вц бил не знаел, леле абе све на колец тоа....

  Али браво, HBO се искупи малце со серијава, после пропадната 8ма сезона гот:D
   
  На Victorian, Nausicaa, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
 13. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  7.023
  Пол:
  Женски
  Се изнаплакав на крајот од последнава епизода.
  Одлична серија.
   
  На Nausicaa, drugarka и zhap4e им се допаѓа ова.
 14. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  3.629
  Пол:
  Машки
  Читам спомнувате некоја книга за читање, ја има ли онлајн на интернет да се прочита бесплатно?


  Ако ја нема, тогаш од каде може да се купи ако може да ми дадете линк за онлајн порачување?
   
 15. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  5.070
  Допаѓања:
  116.568
  Ја изгледав и јас 5 - та епизода. Предобра е серијата. Мислам дека после ова на многу им стана јасно колку може да биде штетна радијацијата.
  Серијата плус е слика на тогашното уредување на СССР. Во многу нешта потсетува и на нашето општество и држава.
  Серија која покажа колку вреди човековиот живот.
  Сурова реалност.
  Браво за серијата, многу работи научивме од нејзе, многу и работи дознавме за несреќата.
   
  На IM.TMKQ, cresa-jagoda, Victorian и 13 други им се допаѓа ова.
 16. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  4.713
  Серијата одлична.
  Како и во документарците претходно гледани, така и сега ми остана енигма како оној Дјатлов успеал да си поживее до 1994/5, а неговите колеги со кои бил заедно во кобната ноќ буквално се растопија уште во првата недела по хаваријата?
   
  На cresa-jagoda, Alisa22, christinnn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  33.135
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав и последната епизода. Премногу ме допре серијава.
  Колку само придонес имал научникот Легасов. Да не ја кажел вистината пред судот, којзнае што ќе било сега бидејќи уште многу такви реактори имале грешка во дизајнот. Не сакам да мислам што ќе било да не се реагирало и на нив воопшто. Па и тој Диатлов колку гнаса од човек бил.

  Ова е права слика и за како функционирал СССР и социјалистичкиот систем. Можеби баш катастрофата во Чернобил е главната причина за тоа што се распаднал тој систем.
   
  На Nausicaa и azelea им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.823
  Ме потресоа лагите на власта, како и сите вас.... ама не се ништо помали лаги, од оние на еден куп други влади...
   
  Последна измена: 5 јуни 2019
  На Stark, Nausicaa, drugarka и 4 други им се допаѓа ова.
 19. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.326
  Пол:
  Машки
  Најемотивен момент ми беше причата за Лудмила. Сега живее со синот у Киев.... Ежење бррр
   
  На Victorian, Nausicaa, drugarka и 7 други им се допаѓа ова.
 20. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  7.955
  ги изгледав сите 5 епизоди и скроз го сменив мислењето за серијата. Првата епизода ми беше тешко да се соживеам со ликовите, приказната не ми беше јасна, глумците не ми беа симпатични. Но веќе од втората епизода ме заинтригира научникот Легасов и понатаму со неговиот однос со Шчербина доловија едно необично “пријателств”. Ликот на Улијана исто беше освежување во доминантните машки ликови во серијата. Односот на државата кон целиот случај беше најлошиот момент од катастрофата. Имаше многу трогателни сцени што не би сакала да ги спомнувам,а пожртвуваноста на “обичниот” работник ме воодушеви. Рударите, луѓето “биоробот”, нуркачите, Лагасов, Шчербина, Улијана, сите придонесуваа знаејќи на каква опасност се изложуваат за да спасат многу други луѓе. Тоа според мене е суштината на едно општество. Последната епизода беше маестрална, убаво се објасни се како се случувало вечерта пред експлозијата, се затвори кругот започнат во првата епизода.
   
  На Victorian, Nausicaa, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.