Chernobyl (2019)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ALISA0000, 16 мај 2019.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.225
  Допаѓања:
  145.964
  Одамна немам гледано вака добра серија.
  Не знам која епизода е најтешка... сите се.
  Оти е кратка серија и нема "празен" простор.
  5 епизоди... како 5 сезони.
  Секоја чест.
  И баш ги доловиле ликовите.
   
  На mileystar, IM.TMKQ, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  8.941
  Пол:
  Женски
  5 та епизода е последна?
  Јас до сега 4 изгледав , воодушевена сум.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.319
  да 5та епизода е и последна
  толку
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tetrapak

  Tetrapak Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.355
  Пол:
  Машки
  Сега има некој моабет како русите се незадоволни од серијава па и они снимале или ќе снимаат по нивен тертип(претпоставувам дека ќе го изведат сето ова како саботажа)
   
 5. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  1.799
  Пол:
  Машки
  Чекав до последна епизода да сумирам впечатоци од целата режија на серијата т.е. да направам споредба со документарците што ги имам гледано, и во ред е се потрудиле да ја доловат реалната приказна без многу додавање од страна,продукциски одлично одработено,и што е најбитно во последната епизода се до објаснија доста работи околу целата ситуација и тоа што и како се случи и кој колку сноси кривица за погрешните одлуки што доведоа до несреќата.
  Интересно е тоа што после првата епизода започнаа да ги критикуваат младите и "неискусни" вработени како тие се причината за несреќата а се покажа сосема спротивното баш тие беа свесни за целата ситуација,навреме реагираа дека не е правилно тоа што се работи,секој чекор е ризичен и тн.,но се држеа во рамките на своите овластувања без можност да превземат нешто чекајќи наредби од нивните надредени кои во случајов ја злоупотребија позицијата и не почитувајќи норми,правила и прописи на своја рака ризикуваа да го направат тестот по секоја цена да биде успешен и покрај тоа што знаеа и беа свесни за причините и ризикот дека истиот тој тест неколку пати пред тоа беше неуспешен.
  А можеби би прикажале и работи кој во верзијата на HBO не им одговараше да бидат прикажани.
  Russia Should Have Made HBO's ‘Chernobyl’
   
  На Girly90, Victorian, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.501
  Допаѓања:
  33.879
  Пол:
  Женски
  Мене многу ми падна жал за Легасов.
  Ептен го уништија на крај, го помножија со нула, а не се свесни мафијата од КГБ дека да не бил ист тој Легасов, тие би биле збришани заедно со скапаниот СССР.
  Али тоа е, суровоста на секој режим.
  Како и да е, предобра серија.
   
  На Nigredo Odor, theowndemon, WildMk и 9 други им се допаѓа ова.
 7. Tetrapak

  Tetrapak Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.355
  Пол:
  Машки
  8 години по неговата смрт,Борис Јелцин го прогласува за херој на Руската Федерација, во знак на признание на неговите храбри напори да се каже вистината за Чернобил.
   
  На LollySky, WildMk, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.582
  Допаѓања:
  94.901
  Пол:
  Женски
  И ден денес Чернобил е празен, Припјат е празен,малцинство живеат на тоа тло, но не е исто. И ден ден, ја има радијацијата. Може не толку ко тогаш, но постои.
  Човек не греши ако се држи до правила, а се што е надвор од границите е погрешно.
  Дјатлов си живееше со помислата дека "успешно" го завршил тестот, несвесен дека уби илјадници луѓе.

  Што се однесува до Људмила, Господова волја. Храбра и сама, неинформирана за ризикот кој го презема врз себе.

  А Легасов требаше да се самоубие за да се чујат надалеку неговите вистинити зборови и дела. Неговите истражувања, неговиот труд, сиот тој труд да го предупреди светот од можни катастрофи...Жално, живот посветен на кариера и на крај испадна дека за него нема да се знае, но затоа за Шербина и Хомјук...

  А што е една вистина наспроти една лага?
  Која е цената на лагата?
  - Човечки животи.
   
  На mileystar, dahlia_desire, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  23.480
  Ја најавија втората сезона, ќе биде продолжеток на Чернобил
  [​IMG]
   
  На mileystar, IM.TMKQ, simonka93 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум сакала мини серии, повеќе сум по долгометражниве, ама за серијава неам зборови. Прво ради тоа што за Чернобил само знаев дека е празен град ради некои работи што се исподесиле и дека тоа се десило години години наназад. А 30години не се којзнае што .
  Ја гледав секоја епизода со најголема пажња за да не пропуштам ни најмал дел. И уште не ми се верува до каде иде човечката злоба. До тоа да се истакнеш како најсилна земја по цена на човечки живот. Да прикриваш толку важни работи.
  Сеа наводно и русиве ќе праеле филм, ваљда не им се свиѓа што толку ги ругаат, нема ваљда да се препуцаваат со американциве.
  Ме зачуди фактот дека Људмила е жива, откако го гушна маж и мислев готово ќе биде и со неа.Греота што тогаш не помисли на детето ама тоа е и се дало втора шанса.
  И не ми е јасно како тројцава беа казнети само 10години за светска катастрофа, па едниот уште се враќа на работа во нуклеарнљ централа.
  Во секој случај премногу одвратно, премногу жално и преголемо браво за филмов
   
  На IM.TMKQ, cresa-jagoda и azelea им се допаѓа ова.
 11. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.404
  Допаѓања:
  22.714
  Пол:
  Женски
  Денес ја гледав првата епизода и ми се допадна реалното прикажување, ама тешка е за гледање :(
  Ќе ги гледам и наредните епизоди, ме заинтересира серијава.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  9.094
  Пол:
  Машки
  [​IMG]
   
  На IM.TMKQ, Bender Rodriguez и simonka93 им се допаѓа ова.
 13. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.803
  Допаѓања:
  21.959
  Пол:
  Женски
  Не читам мислења нагоре дури не ја изгледам цела. (lalala)

  Инаку, многу ми се допаѓа. Уште последната епизода ми остана за гледање. Навистина ме изнедади, од глума до тоа како настаните се прикажани во само 5 епизоди, предобро осмислена.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  Денес ја изгледав и последната епизода прекрасна серија целата ситуација беше прекрасно доловена многу ми се допадна само што е премногу жално поради една мала грешка колку луѓе загинале
   
  На IM.TMKQ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.738
  Пол:
  Машки
  IMG-51ef6fb712f514bbd6251cc440d58ee2-V.jpg

  :D
   
  На mileystar, buba4e89, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.793
  Допаѓања:
  46.629
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав и јас серијата. Одамна ја имав симнато, ама не бев воопшто расположена за гледање на нешто толку тешко.
  За Чернобил знаев дека било огромна катастрофа со далекусежни последици. Но, не знаев дека биле толку игнорантни. На почетокот не ми се веруваше дека они не веруваа дека можело да експлодира јадрото. Колку е опасно. Мислев дека веднаш знаеле и реагирале. А не дека се обидувале да заташкаат. Да заташкаат таква катастрофа во нуклеарна фабрика. Да беше фикција серијава ќе си речев аха, сигурно, какви глупости. До толку е за неверување. Дно од луѓе, дно. Се згрозив. Па уште со радијацијата, со мерачите, не, не е ништо, хех, рентген си направивме, супер сме. Колку еден рентген е.
  Одвратно, крајно одвратно.
  Људмила веќе беше толку изложена, стоеше таму нели го бараше, едноставно мислам дека немаше шанси да преживее бебето. Дали ќе отидеше во болницата или не, беше сеедно.
  Трагедија.
   
  На dahlia_desire, theowndemon, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.738
  Пол:
  Машки
  Каснам со серијава, веќе сте кажале сѐ што сакав да кажам, па на темава можам да придонесам само со мемиња. :D

  IMG-504f8b890114e4cb85e9cb41b76b71c0-V.jpg

  FB_IMG_1562096472168.jpg

  IMG-5a3703040d8ff8e0dd63b7369b6059d9-V.jpg

  IMG-3ff199cb3616c86862aa5d8215fa7ca4-V.jpg
   
  На ЕденЧлен, Lolipop23, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  451
  Русите паралелно снимале серија за Чернобил. Таа ќе била со 11 или 12 епизоди, поопширна наводно
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  641
  Допаѓања:
  7.167
  Ова ти е од тие серии што уште од првата епизода ќе те натераат да изгуглаш се што постои на нет за случајот за да дознаеш се до најситен детал што се случило. Чернобил те враќа на лице место на денот на несреќата, те запознава со скапан политички систем, лаги, лаги, екстремно опасни последици од лагите и многу херои и жртви.

  Една само ситна забелешка и небитна, ама мене ми сметаше по малку е тоа што американците се толку супериорно претставени, ко луѓе од друга планета со светлоносни години напред од земјата. И така да било и така да ги доживувале, доволно беше еднаш да не запознаат со тоа.

  Понатаму, делува како ноќна мора, заедно со музиката и се она што ти се дешава во главата додека ги гледаш сите тие кутри био-роботи кои се жртвуваат, недолжни и такви наивни, со таков морал и патриотизам што живот би дале за доброто на земјата па и човештвото. Да е сега не сакам ни да размислам малите човеци како ќе се понашаат само да го наместат комшијата да иде да копа тунели на радиоактивно тло.

  Многу е раскажано, напишано и снимено за Чернобил, ама ретка е прилика како оваа тука кога јас како просек гледач кој е нула во познавање на физиката воопшто а не нуклеарна да разберам се до детал, па дури и да се заинтересирам за науката.

  Реално, Чернобил е тешка за гледање, мачна е, мрачна и депресивна и верувам и долго ќе не прогонува, посебно кога се работи за нешто што вистина се случило. Неспособноста и лагите со катастрофален исход со многу жртви, што човечки тоа и животински пошто секој живот подеднакво вреди. Конечно, сакам да верувам дека оваа ситуација е делумна победа на човекот спрема лагите, неспособноста, незаинтересираноста, злобата, себичноста и егоизмот.

  Добра серија која нема за кратко да ја заборавите и само да се надеваме дека нема повеќе да има материјал за снимање на вакви серии. Никогаш да не се повтори!
   
  На Alanna, lovestoneddd, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.