1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Couchsurfing

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Calla, 25 август 2019.

 1. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  948
  Дали сте слушнале за couchsurfing?
  Тоа е платформа која им нуди на патниците да преноќат кај локалци, или домаќините да нагостат патници, и двете страни со заедничка корист: создавање нови пријателства.
  Услугата е бесплатна, домаќинот не треба да бара пари, ниту патникот да нуди, наместо тоа, може да му зготви ручек, да му донесе мал подарок, да се прошетаат или да посетат некој настан заедно и сл.
  Престојот не може да биде подолг од 3-4 дена.
  Одлично за авантуристи, патници кои често патуваат а треба да преноќат за кратко, или пак за луѓе кои сакаат да запознаат пријатели од сите страни на светот.
  Имате ли вие искуство со couchsurfing?
  https://www.couchsurfing.com/
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.921
  Допаѓања:
  7.356
  Јас не, но еден мој сограѓанин ја користи оваа опција, сигурно нема забелешки штом ја користи. Лично не би користела ваква опција, страв ми е.
   
  На eliesaab и Mantub им се допаѓа ова.
 3. meggle

  meggle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  1.956
  Да, пред точно 12 години дознав за овој сајт, запознавајќи се со еден дечко од Португалија кој на тој начин патуваше по светот. Се запознавме случајно во Охрид и се дружевме неколку дена. Останавме во контакт, па после скоро 7 години тој повторно реши да дојде во Мк, јас го угостив во Скопје, секако до ден денес сме во контакт и кај него секогаш ми е вратата отворена.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.557
  Пол:
  Женски
  Интересно и одлично но не знам колку е безбедно за користење. :)
  Не би го користела
   
 5. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  30.952
  Пол:
  Женски
  Не би го користела.
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.474
  Допаѓања:
  9.345
  Пол:
  Женски
  Пре би да му дадам 20 евра на странец за хостел, отколку да го ставам дома да ми спие.
  Во идеално општество, супер идеа. Во реалниот свет, најверојатно ќе ти фали нешто сабајлето.
   
  На Tanjamm и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.544
  Допаѓања:
  55.317
  Пол:
  Женски
  Имавме такво искуство. Ни дојде човек од Перу. Многу кул. Се запознавме, на многу теми се пронајдовме. И ние сега имаме бесплатно место за спиење доколку одлучиме некогаш да одиме во Перу.
  Не би ја користела оваа опција пречесто,скоро никогаш и со многу пазење,има луѓе што можда нема да те убијат како на филм, ама можеби ќе ти украдат нешто. Второ, мене не ми се легнува секого на кревет. Хигиена, болести.
   
  На dayla, theowndemon, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.229
  Допаѓања:
  5.351
  Ја имам искористено неколку пати платформава да најдам преноќиште во други држави, но повеќе за забава, отколку од економичност. Во сите случаи ми се погодиле фини луѓе. Еднаш се погоди во стан да бидеме 4ца во исто време од различни држави, со домаќинот 5, имаше доста интересни приказни и совети да се слушнат.
   
  На candy.cane, dayla, Ostaveniot и 4 други им се допаѓа ова.
 9. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  3.508
  Пол:
  Женски
  Една моја пријателка кога одеше во Франција бараше моментален смештај преку ова и се договори со еден човек и потоа се премисли па му откажа после тоа човекот ја напна зошто не отишла и такви некои муабети.
  Мене искрено малце ми е чудно кај тотален странец да седам кога веќе имам пари да трошам за во странство ќе дадам и за нормален смештај и да си немам гајле.
  Интересно е, да, можеш да запознаеш луѓе кои ќе ти останат вечни пријатели и сето тоа ама во некој понормален свет, за во овој и не сум толку сигурна не сум толку оптимиста :)
   
  На poppie и PaLaVa им се допаѓа ова.