1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cruelty Free Козметика

Дискусија во 'Лице' започната од CameliaMiller, 6 декември 2019.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.046
    Бидејќи нема ваква тема, убаво би било тука да зборуваме за cruelty free брендови и производи, како и за замена на нашите омилени производи кои за жал не се CF.

    Накратко, станува збор за козметика која не е тестирана на животни.
    Во Европа е банирано тестирањето козметика врз животни, и забранета е продажба на производи кои се тестирани врз животни. Ваков бан постои и во Калифорнија.

    Скоро сите брендови вака гледано се CF затоа што сами не тестираат, ниту пак некој од нив бара, освен оние кои се продаваат во Кина. Кина сѐ уште е земја во која тестирањето врз животни е задолжително, за секој увезен козметички производ, иако во последниве години почнаа да ги менуваат законите полека.

    Како и да е, најчесто можеме да разграничиме CF бренд врз основа на тоа дали извезува свои производи во Кина или не.

    Интересен пример е Wet&Wild кои се рекламираа практично со својот CF статус, но беше откриено дека сепак продаваат свои производи и во Кина. Нивното објаснување е дека одредените производи се произведени во Кина, а не се увезени - на тој начин го избегнуваат тестирањето на увезени производи.
    Но сепак, доколку властите сметаат дека има потреба, можат во секое време да повлечат производ од рафт и да го тестираат.

    Во таа смисла, во Европа ниту една козметика не се тестира на животни, но во САД доколку се појави на пример некаква реакција алергиска, државите можат да тестираат на животни, освен во Калифорнија.

    Така што, иако во САД не е задолжително и реално не се користи тестирањето врз животни, не е ни забрането.

    Друго за напоменување е дека скоро сите состојки кои денес се користат во козметиката некогаш била предмет на испитување врз животни. Коснова (Есенс и Катрис) се многу искрени и отворено имаат напишано на својата страна дека иако тие како компанија не тестираат врз животни, ниту планираат да продаваат во Кина, тоа не значи дека друга компанија нема да ги тестира состојките или дека никогаш во минатото не биле тестирани.

    Некои компании (Како Лореал) ќе речат дека се круелти фри - освен кога со закон е наложено :) На тој начин не, не се круелти фри - свесно увезуваат во Кина и плаќаат на кинеските власти за тестирање, но поради тоа што не се тие како фирма тестирачите и не бараат во свое име тестирање, успеаваат реално да искористат дупка во закон и да продаваат во Европа.

    Од моја гледна точка, се одлучив да користам CF козметика затоа што козметиката просто не е поважна од животите на животинките, и нема потреба ни едно зајче да страда за маскара.

    Веќе подолго време се трудам да купувам CF, но сепак уште многу имам за учење, потешко е него што очекував, но тоа е што е.


    Постојат повеќе CF брендови, ќе набројам неколку кои ми текнуваат, но и ќе оставам линкови за детални листи :)

    Неколку листи на CF брендови:

    Ethical Elephant
    Cruelty Free Kitty
    Leaping Bunny
    Logical Harmony


    Речиси сите европски брендови се CF, посебно оние од екс-ју просторите (Афродита, Аура, Илирија...)
    Европските брендови не се ни замараат многу со сертифицирање затоа што се подразбира дека се CF, но сепак сертифицирањето е многу важна работа, затоа што било кој европски бренд кој извезува во Кина - не може да се смета за CF.

    Ќе спомнам неколку, некои се достапни кај нас во дрогериите, други онлајн:
    Алверде (но не и Балеа)
    Ardell
    BH Cosmetics
    Catrice, Essence
    Colourpop
    Dr. Haushcka
    Elf Cosmetics
    Formula 10.0.6
    Gosh Cosmetics
    LA Girl
    Lottie London
    Lush
    Revolution Beauty
    Milani
    Nip+Fab
    NYX Cosmetics
    Physicians Formula
    Pixi Beauty
    Real Techniques
    Sleek Makeup
    The Ordinary
    Weleda
    Winky Lux
    Yes To
    Zoeva


    Од high end брендови

    Anastasia Beverly Hills
    Bareminerals
    Beautyblender
    Becca
    Chantecaille
    Charlotte Tilbury
    Cover FX
    Dose Of Colors
    Fenty Beauty
    Farsali
    Hourglass
    Huda Beauty
    Illamasqua
    Inglot
    Japonesque
    Jeffree Star Cosmetics
    Jouer
    Kat Von D
    Makeup Geek
    Mario Badescu
    Melt Cosmetics
    Milk Makeup
    Nabla Cosmetics
    Natasha Denona
    Ofra
    Omorovicza
    PUR
    RMS Beauty
    Smashbox
    Sol De Janeiro
    Stila
    Tarte
    theBalm
    Too Faced
    Urban Decay
    Youth To The People


    Препаративната козметика и козметиката за коса се дел од приказнава, за кожа користам креми, лосиони, тоници на Алверде, Др. Хаушка, Афродита... а во план ми е да купам и на Ординери, Марио Бадеску, Пикси... има избор.

    Но за коса освен Алверде не знам, на Афродита и не ми се омилени, а Briogeo се ужасно скапи.

    За парфеми ич не ми се прави муабет...

    Знам дека воведов е огромен, а и сигурна сум дека нешто сум заборавила :)

    Во коментар ќе напишам производи кои ми се одлични, а се CF, и производи кои ми се одлични, но не се CF и им барам замена :)

    Ве молам само да не биде темава полна со “а за лекови што мислиш а?“ бидејќи немам желба ниту потреба некому да докажувам зошто е ваква или онаква мојата одлука, кои се моите морални појдовни точки, секако може да развиеме дискусија :)

    Најмногу би сакала да биде катче каде што ќе можеме да споделуваме мислења за производи, брендови, пофалби, критики, видеа, "dupes" итн.
     
    На S.W.A.G, angela.kostova, Victorian и 15 други им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.046
    Јутубери кои се круелти фри и кои ги следам:
    RawBeautyKristi
    CarliBybel
    Andrea Matillano
    Belle Jorden
    Nicole Renee
    Kelly Gooch
    Stephanie Lange
     
    На S.W.A.G и Ketchup им се допаѓа ова.
  3. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Браво за темата,би ти пречело ако се прошири и на non-toxic makeup (за овие што се на природна база се претпоставува) но изборот е сеуште мал кај нас на природна /cruelty free и квалитетна декоративна козметика па би било од корист да се информираме за опции ,или може да се отвори друга тема накнадно,се извинувам ако веќе постои слична .
     
    На Minci13, daylight и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми се допаѓа идејава да не купуваме козметика која е тестирана на животни, но за жал мислам дека никогаш нема комплетно да се отарасиме од нејзе затоа што секогаш ќе постојат продукти кои се тестирани на животни а ние ќе ги користиме без да знаеме за тоа.Освен тоа, многу од брендовите можат да се неискрени па да се излажеме и да не бидеме свесни дека не користиме CF производи.
    Исто така, друго нешто што мислам дека е малце лицемерно е тоа што не можеме од една страна да конзумираме месо, производи од животинско потекло, да носиме кожа, крзно и сл. а потоа да мислиме дека сме направиле нешто добро со тоа што не купуваме производи тестирани на животни, кога на некој начин сепак придонесуваме за страдање на животните.
    Исто така, и во бројни експерименти од други истражувачки области се користат животни, на што секако не можеме да влијаеме, затоа што етички не е прифатливо да експериментираме врз луѓе. Поентата ми е дали можеме целосно да ги заштитиме животните?Јас мислам не.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Јас за хигиенски средства, шампони, гел за туширање, сапунчиња, пасти за заби, исто така тоник, крема за лице, лосиони за тело, рол он, користам од urtekram. Знам дека имаат еколошки производи како за хигиена така и некои видови храна. Мислам дека и тие се круелти фри.
    39516B28-46F2-40F9-BB35-E669A839F728.png Оваа ја најдов на нет, зашто немам моментално слики.
    Друго што сакав да напоменам е дека @Biodevojka има статија за овој бренд на нејзиниот блог, и мислам дека имаше напишано дека има и во мк, мислам и поточни локации. Но не можам сега да ја барам статијата, па ја тагнав можеби таа ќе знае подобро.
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Од маркиве, козметика како cruelty free користам најчесто на Apivita , The body shop ,Smashbox, Too faced , NYX , Lush , Fenty Beauty..
     
    Последна измена: 6 декември 2019
    На CameliaMiller и buba4e89 им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    @CameliaMiller, одлична тема и вовед. :clap:

    Дали производите на Балеа се CF?
    На нив стои знакче Vegan, но не и Cruelty-free, а има разлика помеѓу овие две работи.
    На официјалната листи од Peta ги нема ни како бренд кој тестира, ни како бренд кој не тестира на животни. По интернет генерално секаде пишува дека се CF, но наидов на еден блог, каде што авторката кажува дека Балеа е производ на Нивеа, а Нивеа не се CF.

    Со исклучок на пената за бричење која ја користам од Балеа, друг призвод кој го користам, а не е CF се бричевите. Не сум забележал кај нас и се надевам дека во скоро време ќе бидат достапни и тука.

    Кај нас во Логона и Белина сум зимал CF производи. Квалитетот е фин, а цените се релативни.
     
    На koritsaki и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  8. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Urtekram и мене веќе неколку години наназад ми е No.1!
    Штета што немаат толку голем избор за нега за лице, се надевам дека можеби ќе се смени ова во иднина. Инаку шампоните им се.....врв! Green Matcha :inlove:

    Супер за идејата за темава.

    CF па дури и Vegan производи (доста често едното со другото оди заедно) се веќе станати дел од секојдневието на потрошувачите во Европа, па дури и некако се подразбира. Полека полека и кај нас ќе дојде тој тренд, само треба да помине време.

    Она што мене лично ме радува, е фактот што скоро секој пат кога ќе дојдам во МК, има по некој новитет околу природната и органска козметика! Се поголем дел завземаат овие производи на полиците во продавниците, што е одличен тренд! :clap:

    @CameliaMiller Доколку при твојата потрага сакаш да бидеш 100% сигурна дека брендот е Cruelty Free, барај сертифицирана козметика, дали од Cosmos стандардот или Natrue, сеедно, стандардите им се горе-доле исти.
     
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.046
    Колку што знам Natrue не гарантира КФ статус?

    Секако дека доколку сакате да споделите и за веган/чиста козметика може, мене лично не ми е од големо значење, но темава нека ни биде поопшта :)

    Околу моралните инстанци - секој има свои, а и не гледам зошто да се мериме кој е подобар :)

    Јас лично не купувам кожа веќе некое време, крзно не сум ни купила никогаш, не јадам месо но не сум ни вегетеријанец. Така што некој може скроз поинаку од мене да мисли, но не е тоа целта на темата :)

    @Ketchup колку што знам од дм брендовите само Алверде е КФ.



    Да споделам некои од омилените мои КФ производи :)
    1. Дневна крема од роза на др. Хаушка - ја користам само зимно време затоа што е доста мрсна, а зимно време имам многу сува кожа и навистина помага. Летно време повеќе ја користам дневната крема од роза на Алверде.
    Исто зимно време денски ја користам и на Афродита кремата од камилица.
    Навечер секогаш ноќна Алверде од роза, спреј Алверде од роза и масло Алверде од роза :)

    2. Не поседувам не-круелти фри сенки за очи, па од мојава колекција можам да издвојам Soph X Revolution Extra Spice, ABH Sultry и Fenty Morrocan Spice

    3. Кармини Soph X Revolution - Cake, лабело Алверде, остава нежна розева боја

    4. Setting пудра Есенс All about matt, руменилата на Есенс се општо предобри, исто и маскарите, ајлајнерите... Есенс ми е омилен дрогериски бренд, не купувам баш сенки, ама моливи, сјаеви, кармини, руменила... одличен квалитет и цени :)

    5. Аура трепки... Miau Miau ми се омилени :)

    6. Подобар ајлајнер од KVD Tattoo немам користено... го начекав на попуст и љубов ми е :)

    Производи кои не се КФ и за кои (очајно) барам замена:
    - MAC Studio Fix Fluid
    - Bourjois Healthy Mix
    - Maybelline Age Rewind коректор
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2019
    На Ketchup, koritsaki и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  10. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Сите Европски сертификатори гарантираат КФ статус.
    Тоа е така, бидејќи пред да ги наметнат сопствените критериуми како приватен сертификатор, мора да бараат да се исполнуваат критериумите поставени од Европската Комисија.

    All EU cosmetic products must comply first and foremost with the essential EU cosmetics regulatory requirements (e.g. composition, safety, efficacy, labelling and the animal testing ban) irrespective of the formulation. The EU Cosmetic Regulation is a Europe-wide legal requirement for all cosmetics and does not discriminate or exclude a natural cosmetic product certified to a private standard (e.g. NATRUE). NATRUE considers that the strict provisions of the European Cosmetics Regulation concerning animal testing set an example that should be mirrored globally.

    Дополнително, освен сертификатите како Ecocert, Natrue, BDIH и сл., најчесто производителите своите производи кои се вегански ги сертифицираат и како такви (најзастапен сертификат е Vegan Society), кој пак сам по себе наметнува критериум за контрола, дека ниту состојките од кои е составен производот, ниту пак самиот финален производ, не смее да биде тестиран на било кој начин врз животни.

    Така што, кога ќе видиш производ со лого на Европски сертификатор, плус лого на Vegan Society, имаш дури и тројна контрола врз производот, дека истиот е по КФ стандарди. Посигурно од тоа, амин.:D
     
    Последна измена: 7 декември 2019
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Пред некој месец решив да направам темелна чистка на не-круелти фри козметиката што ја поседувам и си отворив голема работа.
    Реално, ние немаме никакви кф достапни брендови. За декоративна козметика, проблемот е лесно решлив, ама за се останато...
    Од шминка, не ги фрлив работите што веќе ги поседувам ама нема да ги купам повторно. Тоа ce производите на Revlon, Loreal, Mac, Maybelline, Este Lauder/Clinique...
    Тешко ми е да најдам алтернатива на неколку производи - во главно пудри и креми за лице.
    Не држам до тоа козметиката да е природна ама сакам да е кф.
    Revolution се добар достапен круелти фри бренд штo го користам, исто и Essence, Catrice, Elf, Colourpop, Gosh, The Ordinary, LA Girl итн.
    Lush се супер бренд особено шампоните за коса во цврста форма и чистачите за лице.
    Dove ми е број еден за дезодорант, иако продава во кина па не е 100% кф.
    The Body Shop за креми за тело, гелови за туширање и пилинг за тело.
    Но што со пастата за заби, течност за плакнење уста, креми со заштитен фактор, фарби за коса?
    Немаме никаква опција на квалитетен, а кф производ во оваа дупка :worried:
    Ќе ми биде мило повеќемина да споделат што користат од кф козметика како би пробала некои нови производи.
     
    На LivingGlam, koritsaki и senjorita-v им се допаѓа ова.
  12. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    А на што ги тестираат овие кф козметички производи и имаат ли истите доказ дека се тестирани пред да ги пуштат во продажба ?
     
  13. khaleesi1

    khaleesi1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    52
    Би сакала повеќе да користам КФ козметика, ама сега за сега употребувам само Lush и Make up revolution, плус ги користам производите на L'oreal,кои за жал не се КФ.. Бренд кој е КФ и веган и би го користела е Honest на Џесика Алба. Се жалеше таа дека успеале да направат се, освен пудра за лице. Многу било тешко да се најде вистинската формула и го одложувала правењето на пудра, која е КФ и веган, со години.. За жал имаат достава само во Америка.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    @Noemi паста за заби и течност за плакнење на уста имаат и Lush , ама во вид на желе и таблети , не знам дали си ги пробала :) фарби за коса имаат Logona :)
     
    На eva993 и senjorita-v им се допаѓа ова.
  15. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Пасти за заби и средства за плакнење имаш од Lush (Сити Мол), Urtekram (Bellina и Cosmo), Lavera (Cosmo), Natura Siberica (Cosmo).

    Креми со заштитен фактор имаш на Eco Cosmetics во продавницата на Logona во Центар.

    Фарби за коса имаш во истата продавница, од брендот Logona.

    Генерално се наоѓа од сите видови на КФ козметика по нешто. Нема којзнае колкав избор, но сепак. :)
     
    На Noemi и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Ефектот што ми го дава Лакалут (паста и течност) не можам да го постигнат таблетите на Lush за жал,за другите ќе побарам да пробам.
    Кната е добро да се спомне овде за оние кои можат да се фарбаат со неа, за жал е ограничена во избор на бои.
    Всушност побарувачката ја креира понудата, па останува да се надеваме дека допира нешто до големите брендови и ќе го зголемат изборот и ќе се крене свеста кај поголемата маса.
     
    На eva993, CameliaMiller и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Има една страна ecco verde , јас од таму порачувам понекогаш козметика , сите брендови што ги има на нивната страна се кф, во главно порачувам шминка на Dr.Hauschka , So bio etic , Puro bio (особено последниве имаат прекрасни производи за масна кожа и се мн евтини)
    Само поштарината е прескапа :(
    За нега на тело користам The body shop и Lush ,барем тие ми се лесно пристапни ако не за друго.
     
    На Luminary, eva993 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  18. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Од официјалната страна на PETA на Facebook :)
    FFCB32A7-21CB-465E-8E2E-1979006A8D12.jpeg
     
    На GirlRose, Nausicaa, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.982
    Допаѓања:
    261.046
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Епа со ова баш ќе решат многу дилеми за некои од нас. Мене на пример многу ми се допаѓа декоративната козметика на Авон, сите моливи за очи ми се од таму, лајнери, лакови, па и дел од препаративата.
    Баш убава вест.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa и Кена Рис им се допаѓа ова.