1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cruelty Free Козметика

Дискусија во 'Лице' започната од CameliaMiller, 6 декември 2019.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.065
    Даааа :)
    Има Авон некои навистина одлични производи, веќе една година за жал ништо не купував, ете сега пак можност има :)
     
  2. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Screenshot_20191214-020418_Facebook.jpg На нивната официјална страна ова го има. Значи CF се од септември.:wasntme:
    Јас користам само авон...Друго ништо.
    Инаку, Нивеа CF се?
    Едит.Авон не се CF. Постот важел само за Канада и САД. За нас,не пошто сме под Avon Worldwide во кое спаѓа и Кина...
     
    Последна измена: 14 декември 2019
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.065
    Авон некое време тврдеа дека се CF но не беа, сега конечно ПЕТА ги стави на листа :)

    За жал, Нивеа не е CF.
    Огромен дел од дрогериските брендови (Nivea, Dove, Garnier...) не се CF.
    Јас дезодоранси се' уште купувам на Нивеа, шампони... оти CF не знам кои се...

    Инаку New Avon (америчка верзија) и Avon се различни фирми, колку што знам Avon (овој кај нас) е тој на листата на ПЕТА
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.065
    Тоа со продажбата во Кина некако како Wet&Wild ќе дојде.
    Пошто одредени производи (non special use) ако се произведени во Кина, не се тестираат, тоа сега го прават за да останат КФ.

    Сега... како што пишав во првиот пост, ако некој купувач пријави проблем, можно е тогаш да се тестира, ама истото важи и во САД пример, освен Калифорнија.

    Испаѓа дека само ЕУ и Калифорнија не тестираат козметика врз животни...
     
  5. Little Sparkle✨

    Little Sparkle✨ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво
    На страната на Bellina пишува дека производите се КФ и повеќето вегански.
    Дали навистина се сите производи КФ?
    Исто така за производите на Revuele прочитав дека се КФ.
    Како проверувате фали информациите се точни т.е. дали се навистина КФ како што тврдат?
     
  6. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Во принцип ако козметиката е сертифицирана по Cosmos стандардот или преку Natrue, тогаш сигурно е CF, затоа што тој сегмент е еден од предусловите да се добие таков сертификат.

    Ако немаат таков сертификат, тогаш можеби имаат само сертификат за CF козметика, а ако го немаат ни тоа, тогаш треба повеќе да се истражи за да се дознае.

    Сертифицирана природна/органска козметика, независно од каде ја купуваш, мора да е CF, секогаш и без исклучок. :)
     
    На Little Sparkle✨ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Little Sparkle✨

    Little Sparkle✨ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не бев сигурна дали е за овде прашањево па ако не е слободно избришете го .
    Си порачав машинче за правење маски. (Слично на тоа од сликата)
    Е сега барав од оние колагенските таблети вегански/кф ама има и многу хемиски термини во состојките што и преку гуглање не ги разбрав баш. Дали знаете дали се кф/вегетаријански/вегански, или пак дали знаете некоја алтернатива за нив доколку не се ?
    Јас гледав во зегин вегански колагенски таблети но не знам дали воопшто би дејствувале, дали го имаат истиот ефект, бидејќи сум прилично нова во веганска и кф козметика.
     

    Прикачени фајлови:

  8. lawlady

    lawlady Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2020
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    150
    Не си фрлај пари за колаген за ставање на кожа, докажано е дека нема никаков ефект и е само маркетинг трик. Отвори на youtube на Dr. Dray има видеа на оваа тематика.
     
    На Little Sparkle✨ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Little Sparkle✨

    Little Sparkle✨ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не ми е толку за затегнување и сл. Туку за самата маска кога ќе ја направам мора нешто да се стави за да се здрви да дојде како желе
     
    На lawlady му/ѝ се допаѓа ова.