1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Dark (2017)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од IM.TMKQ, 11 август 2019.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Dark е германска научна фантастика и трилер серија.
    Дејството е сместено во измислениот град Вирден, Германија, а серијата се однесува на последиците од исчезнувањето на едно дете, кое ги открива тајните и скриените врски меѓу четири семејства.
    Во текот на целата серија, се истражуваат егзистенцијалните импликации на натприродните настани во градот и нивните ефекти врз човековата природа.
    Dark претставува првата германска оригинална серија произведена за „Нетфликс“.

    Серијата има две сезони досега. Првата сезона има 10 епизоди, втората има 8 епизоди.
    Рејтинг: 8.7/10 (IMDb), 94% (Rotten Tomatoes)
    7ba3c31ae368511e0b3b2ae4e5eececb.jpg
    Не најдов тема за оваа серија, доколку има слободно избришете ја оваа.
     
    На Mikha4, MarigoldA, ЕденЧлен и 4 други им се допаѓа ова.
  2. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Никој ли ја нема гледано?
    А баш очекував добра дискусија. :?:
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Леле барав тема за серијава и мислев ќе има многу коментари за да ми се објасни нешто..

    Јас ги изгледав двете сезони и буквално ништо не ми е јасно :sun:
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Гледај до крај.
    Ќе се разјасни, макар што цела е така со загатки. :)
     
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Прекрасна серија, воодушевувачка. Eдна од најдобрите сериски остварувања на сите
    времиња. Со нетрпение се чека трета сезона.

    Се надевам ќе имам време да навратам и пишам подетална рецензија. Браво за отварањето на темата @IM.TMKQ. (highfive)
     
    На senjorita-v, Larichka8, Emilija97mk и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Неспоредливо квалитетна серија во однос на тематика и графички приказ. Мојата футуристичка прогноза е дека ова би можела да биде следната "GOT" иако, многу пати се покажало дека публиката не е заинтересирана за серии со филозофска и интелектуална содржина, па можеби од таа причина сепак нема да успее да го контемплира заслужниот рејтинг на листата.

    Еден од највпечатливите визуелни моменти е приказот на ретро стилот, гардеробата и изданијата карактеристични за годините во кои се одиграле настаните од тие периоди. It's mesmerizing.

    Содржински..oh, boy, има доста да се пишува, ама ќе пробам да скратам и опфатам само најбитното за да ви стане појасно што гледате.

    Она што е најбитно и треба да го знаете е дека серијата обработува неколку хуманистички целини и науки - (филозофска и теолошка), природна - квантно физичка, и општествено - психолошка (реперкусиите од нуклеарната катастрофа која налик потсетуваат на Чернобил и Фукушима).

    Филозофската теорија го конципира детерминизмот или каузалноста (теоријата за причинско последична врска). Главната поента во овој концепт е дека сѐ е поврзано, односно секоја акција има реакција и секој настан има своја последица, односно импакт врз она што ќе се случи во иднината - и обратно.

    Доказ или потврда дека се обработува истата погоре опишана теорија е позадината на книгата 'A Joyrney Through Time' чиј автор е H.G. Tannhaus, (работникот во продавницата со часовници) а на која пишува - "We trust in the linear, forever the same shape of the past, until eternity. But the diffrences between the past, presence and future are nothing but an illusion." Нај едноставно објаснување за горе наведената теорија е дека времето од математички аспект е сфатен како апсолутна вистина и реален показател, но во суштина времето надвор од човековата конструкција не постои.

    Од квантно - физички аспект дополнително се закомплицираат сварите. Поприлично конфузно и hard to swallow, но од серијата увидуваме дека истата таа просторно - временска рамка каква што ја знаеме, е можно да се промени доколку во теоријата за детерминизмот вметнеме временско патување. Неслучајно во последната сцена од втората сезона кога се појави Марта увидовме дека освен трите временски рамки кои ги поимаме временски и просторно (минато - сегашност - иднина), постојат и паралелни универзуми.

    Теолошкиот момент е секако оној со Ноа. Ако мислевте дека е нешто случајно во серијата, грешите. :) Нема место за коинциденции, па така и името Ноа е споменато како симбол за легендата од стариот завет. Имајте истовремено предвид дека според некои прочитани теории Ноа е можно да е Бартос. (Што подоцна ако се испостави како точно би било awesome зошто имплицитно тоа би довело кон полесно отплеткување на целокупниот хаос).

    Ноа, воедно е симболички приказ и е ,,демонот", oдносно совеста која се појавува кај повеќето централни ликови низ серијата за да им вметне страв да не направат одредени работи кои би можеле да ја разнишаат каузалноста. Неслучајно е Ноа прикажан со голем црн шешир, и неслучајно има инцестуозно - блиска сестра по идеологија (Агнес), која ги претставува страста, искушението и промискуитетот во секој еден од главните ликови.

    Најбитната работа од сѐ, е тоа што сите актери во оваа серија играат амбивалентна улога. Не се ниту крајно зли, ниту крајно добри. Нивниот character development се отсликува во еден цел спектар на однесување. Ниту Адам, ниту Клаудија, ниту Ноа не може да се окарактеризираат како лоши. Сите тие се со своја агенда и кауза за остварување. Мудри, присебни, дури и надреални во одредени околности.

    Медс Нилсен треба да биде всушност клучот за разрешување на целата оваа временска збрка, (доколку се водиме според теоријата на детерминизам), на чело со претходниците на Александер Тидеман кои контрибуираа во инцидентот со нуклеарната централа. Таа ,,грешка" или ,,инцидент" е всушност главниот причинител и не носи до првичниот момент - Смртта на птиците во серијата и треперењето на светилките како симбол кој наговестува зло (а се случува непосредно пред исчезнувањето на Медс Нилсен во првата сезона). Сѐ на се редум, мислам дека дури и настанувањето на временската машина (,,апаратот"), како и хемискиот елемент - ,,божјата честичка" (која Клаудија Тидеман ја споменува во разговор со претходниот директор на централата), претставува електро - магнетска и хемиска аномалија која е изворот на ,,проклетствотo" на градот. Еднаш кога со помош на временската машина која ја поседуваат ќе се вратат до тој конкретен настан, времето повторно може да продолжни по линеарен тек но, најверојатно без никој од нив.

    Патем, во оваа серија е сѐ толку добро осмислено што дури и H.G. Tannhaus e акроним за авторот кој во реален живот всушност се нарекува H.G. Wells и ја напишал книгата "The Time Machine."
    Со таа разлика што во серијата името на авторот и насловот се сменети, па така наместо "The Time Machine" (како што е публицирана во реален живот), ја имаат преименувано во сериски цели и наречено - "A Journey Through Time".

    Еднаков импресивен е цитатот кој оди во прилог со таоистичките филозофски концепти и видувања, и кој морам да го напишам во цели на рецензијата. Тоа е цитатот кој се спомена при разговор меѓу Микел и Инес Канвалд и само дополнително ја проткаја илузорноста и на светот онаков каков што го познаваме. Таостичката мудра мисла од Жуангзи:
    “Once upon a time, I dreamt I was a butterfly, fluttering hither and thither, to all intents and purposes a butterfly. I was conscious only of my happiness as a butterfly, unaware that I was myself. Soon I awaked, and there I was, veritably myself again. Now I do not know whether I was then a man dreaming I was a butterfly, or whether I am now a butterfly, dreaming I am a man.”

    Oчекувајте ме со објаснување на секој лик поединечно во текот на неделата. Нема шанси да вметнам се во еден пост.

    А до тогаш не заборавајте - Everything is connected guys. 8)
     
    Последна измена: 26 септември 2019
    На senjorita-v, Larichka8, Emilija97mk и 12 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    :bow: :dance:
    Чекам. :inlove:
     
    На IM.TMKQ и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  8. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Како? Зошто? Каде? Кога?
    -За да прашаш и пак да не знаеш. :D

    [​IMG]
     
    На senjorita-v, annii, MarigoldA и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Кога ќе излегува нова сезона? :wasntme:
     
  10. TheTribe

    TheTribe Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    31
    Каде можам да ја најдам оваа серија? торрент или онлине?
     
  11. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Zamunda.se
    Zamunda.net
     
  12. TheTribe

    TheTribe Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    31
    Еххх да можев да пристапам до заминда немаше да барам помош.... ако можеш прати ми торент :) фала ;)
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  13. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    @TheTribe на popcornfilmovi.com ги има и двете сезони.

    Првата сезона ја изгледав, сега втората ја почнувам. Додека ги пофатам кој, што, како, ја изгледав сезоната. Според мене одлична серија, дејството добро разработено, доволно и да те збуни, а во исто време интересно и неизвесно.
    Втората сезона не ми е нешто надежна, барем првата епизода не ми беше нешто, ама ќе и дадам шанса.
     
    На TheTribe му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Третата сезона ќе излезе на 27 јуни.
    Треба пак да ја изгледам од почеток, оти ништо не се сеќавам што се случуваше во серијата (не дека пак ќе разберам нешто).:D
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Одлично инфо!

    Едвај ја чекам новата сезона, ама се согласувам се имам заборавено. Пред да почнам да ја гледам 3 сезона треба да се гледаат отпочеток. Многу убава но и збунувачка серија. :D
     
  16. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.404
    Пол:
    Женски
    Има нова сезона на Нетфликс.
    Ја изгледа некој цела?
    Една епизода гледав и се разочарав. Мислам дека претерале со тоа до каде оди приказната.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    И јас само една изгледав. Повеќе се збунив, а мислев ќе почнат да се разрешуваат работите.:^)
     
    На annii, IM.TMKQ и MarigoldA им се допаѓа ова.
  18. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.404
    Пол:
    Женски
    Ќе се разрешат.
    Последна сезона е изгледа.
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Чекај, денес само што ја ставија :D
    Но мислам може да очекувате од мене да ја изгледам за 2 дена, ептен ми е "врасната" :D
    Првите две сезони ми се гледани по два пати :$
     
    На annii, IM.TMKQ и MarigoldA им се допаѓа ова.
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Планирам да ја гледам новата сезона од понеделник, ама знам дека ќе е џабе затоа што ништо не се ни сеќавам нити па сфаќам од претходните две сезони :D
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.