1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Dark (2017)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од IM.TMKQ, 11 август 2019.

  1. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.791
    Јас си се изнаплакав прописно. Не сум плачка на филмови, ама ПМС, плус стварно тажно беше, непатетично тажно ;(
     
    На nextredstyle, Hellobeautiful, IM.TMKQ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Се опседнав со серијава. Во две вечери ја изгледав прва сезона и почнав со втора. Кујзнае од кога ми беше на листа за гледање, ама пошто мислев дека е хорор жанр, одлагав. Не знам од каде таа идеја. Многу интересни ликови и глумци. Многу дешавки. Некад морам да вратам да видам кој е кој, што се случи.. се надевам и втора и трета сезона се интересни.
     
    На MG3, IM.TMKQ и Kitten им се допаѓа ова.
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Почнав да ја гледам, тотален мајнд фак. Со оглед дека е германска, малку потешко ми иде да ја сфатам, со 300 имиња, овој во 86 е оној во 2019, овој на оној од 53 му е син, зет, братучед. Мислам дека мозочен удар доживеав. Ама браво, неочекувано одлична серија и тоа германска продукција. Иако до сега бев пријатно изненадена од французите и шпанците, слободно можам да кажам дека швабите се скроз забегани. Жално е само што темава има 3 страни, а турскине серии по 100.
     
    На senjorita-v, MG3, Larichka8 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Конечно ја завршив и можам да кажам дека ме воодушеви. Последната епизода беше низа од емоции. Ми се допаѓа што цела последна сезона те држи во неизвесност, а расплетот на крај беше одличен.
    Прекрасни дијалози и мисли преовладуваат низ цела серија.
    Последната епизода дефинитивно ми беше најдобра. И покрај "комплицираноста" на самата серија и начинот на кој се одвива, крајот даде смисла на сите настани и сите коцки се споија.

    Уште една предобра серија која вреди да се изгледа.
    Јонас и Марта :u:

    Тажна беше последната сцена, доста ликови ги немаше, друг живот, други приказни.
    Клаудија, секоја чест, успеа во замислата и разреши се.
    Тажно беше и кога сите исчезнуваа, еден по еден.
    Последната епизода беше тон емоции. ;(
     
    На Larichka8, nextredstyle, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  5. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И јас ја изгледав скоро.
    Стварно добра серија, држи во неизвесност и не здосадува во ниеден момент. Ликовите се предобри, скоро сите ги мразев и сакав истовремено.
    Единствено што ми смета е што премногу доцна почнаа да ја расплетуваат приказната, некако паралелно се откриваше се и се додаваа нови работи, ми се измори мозочето.

    Генерално се согласувам со се што кажа Специ во нејзиниот спојлер.
    Ќе додадам само дека на крај некако заборавија на многу ликови во серијата. Некако ги снема. Можеби им требаа плус неколку епизоди за да расплетат се посталожено и да се одминат сите приказни.
     
    На nextredstyle, Celltica, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Да се дополнам:
    Реџина и Александар ми беа пример за многу убава врска и љубов, еден од поемотивните моменти ми беше кога Александар дозна за ракот и кога се гушнаа. Жал ми е што на крај воопшто не ни постои Александар во нејзиниот живот, а со тоа и син им.
    И за другите ми е жал што ги нема, ама за нив барем има причина.

    Синот на Марта и Јонас ми е многу грозен лик, поготово малото до психопатската фаца кога ќе направеше нешто, ич не го(ги) сакав.
    Јонас ми беше најомилен лик, немаше момент кога не го сакав. Освен како Адам, секако. И Марта како Ева не ја сакав, само Клаудија како стара ми беше при срце и мразев кога ја збореа како лоша, знаев дека на крај таа ќе ги среди работите.

    Искрено, како серија со толку ликови, настани и пресврти, многу малку пати се осетив дека нешто нема логика, можеби и ич.
    Само пак ќе кажам, поспоро дејство барем во 3 сезона ќе дојдеше подобро.
     
    На nextredstyle, CareTee и Celltica им се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.692
    Допаѓања:
    116.544
    Пол:
    Женски
    Интересна серија,ама дејството е преизмешано.Глава да те заболи пратејќи од кое во кое време рипаат и кој на кој што е. :drunk::rofl:
    Можеа 1-та сезона едниот свет да го прикажат,2-та другиот и во 3-та разрешницата.Поарно ќе беше така.
     
  8. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.478
    Пол:
    Женски
    Колку предобра серија!
    Ги изгледав прва и втора сезона во 3 дена, главата ме боли верувајте.
    Очекувам се да добие смисла во 3та сезона бидејќи мозоков моментално ми е како во блендер ставен :rofl::lol:
     
    На MG3, Larichka8 и Mr. Scratch им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Серијава...
    Уште три епизоди имам од третата сезона.
    Интересна беше на почетокот, кој со кого и како е поврзан кога се откриваше. Потоа сѐ е повторување. Да, да циклус и сѐ тоа, ама цеееело време истото, истите зборови, фрази, да, пак сѐ е поврзано, ама.... Досадно е.
    Едвај чекам да ја догледам и откачам.
     
  10. Bzaubzz.xy

    Bzaubzz.xy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    594
    Пол:
    Машки
    Мене ми е една од омилените
    Колку повеќе се испреплетуваше, толку поинтересно ми беше
    Крајот е феноменален
     
    На MG3 и RainBow им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Знам дека сум во малцинството.

    Ќе речам само дека крајот ми се допадна и како сè доби смисла. Ама, го отупеа со истото та истото, знаев веќе што ќе речат пред да го речат. Не бев изненадена од многу работи, вистински се изненадив само од крајот, другото ништо посебно.
     
  12. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.791
    Каков ерес е ова :D

    Инаку на темата, една од најдобрите што воопшто сум ја гледала.
     
    На MG3, Camille84, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.707
    Допаѓања:
    11.318
    Пол:
    Машки
    Ептен ми се допадна серијата. Секој дел беше совршено изигран, без момент да осетам некаково вештачко влијание на сцената или приказната. Јонас и Марта многу интересни ликови, и го засакав Улрих, посебно зашто слуша Креатор. :D

    Малце кратка ми се чинеше? Не знам, навикнат сум на долги серии.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Знам, нели. :D

    Обично ми се допаѓаат вакви серии, мистериозни, со ваква тмурна атмосфера, doomed love story, ама ете, може дека одеднаш ја изгледав и повторувањето баш многу ми дојде.
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Мене серијава ми е предобра. Тотален мајндфак, баш како што сакам. Па уште и со timetravel уф уф :inlove::inlove: