1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Diet Culture - Култура на диети

Дискусија во 'Диети' започната од Srckata28, 2 јуни 2020.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Тоа со спонзорствата не можам да ти го гуглам, ама скоро гледав нешто. Разоткривање во смисла дека едно време имаше и челенџи за вежбање, па не си ги поштоваше, па се фолираше што јаде што не јаде. И да ги има и да ги нема, ситуацијата ќе биде иста. Све ти је опрштено у животу, само не да си дебел.
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Па ако ја читаш само Тес, да, ќе добиеш впечаток дека ѝ е лошо. О не. Ја сликаа во Дизниленд и пишаа дека споделила слики. Па рант дека слики кај шо е уморна ставиле. Така да, да, ако ја читаш Тес, ептен лошо ѝ е социјално. Ич не е фаворизирана, дефинитивно никој не гази на јајца околу неа.
     
  3. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Ти пречи пошто една дебела жена е фаворизирана? Тоа ти се проблемите у животот? Додека жените и женското тело се предмет на објективизација од памтивек, дур е ногата на Викторијас сикрет, прифатливо е. Ама оваа дебелава како се усудила у јавност да се појавуе, па уште и у Дизниленд.
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Читаш то шо сакаш. Одговорот е не. Ти кажвам за шо ТА има тантруми. Шо се тие контроверзии ради кои губи спонзори. Не оти е дебела. За дебелина некој не смеј да зборни за здраствен аспект оти та и сите околу неа колат и се #cancel кој било. Истото ко се деси со Куни, ко се потпишваа петиции за деплатформализација, немаше такви луѓе зошто ситуацијата е сериозна. И вистина е сериозна. Ако кај Тес некој изрази загриженост е хејтер. Ако кај Куни искажи загриженост е фан, и мил, и загрижен. Во реалност, не треба за двете да ни е гајле. Ама и натаму и двете промовираат, да промовираат, состојби кои се опасни по живот. Не е просечно тело ни на Тес ни на Куни. Просечно тело не е ни на Викторија Сикрет ангелите. Да, секое тело е убо. Естетски. Ама треба да се однесуваме кон две состојби кои можи да се опасни по живот баш ко то шо се - опасни по живот. Оти некогаш треба да подајме рака на некој, не скроз да го дотурниме.

    А ти, продолжи да читаш то шо ти одговара од пишаново. Еве овој пат изџвакав шо зборав.
     
    На Tan4ence и Nausicaa им се допаѓа ова.
  5. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Сакаш да разбереш дека cancel културата во оваа форма е нус производ на истата таа култура насочена кон маргинализирање на дебелите? Не е толку тешко да се сфати. Нешто као pay back time.
     
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Добро нека не биде Тес, нека биде било која обезна инфлуенсерка што шири fat positivity.
     
    На Tan4ence и theowndemon им се допаѓа ова.
  7. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Не ја знам ни едната ни другата (Тес и Еугениа), ама ја постигнале целта, а целта не им е да промовираат ни слаби ни дебели, туку луѓето да има за шо да прават муабет, а тие да калапат пари. Ако добро сфатив, едната е слаба, другата дебела? Како и да е, заедничко им е дека знаат како да прават пари.
     
    На Hisha му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Нека биде која било, времето покажува која и што навистина прави. Платформите на кои тие работат не се анонимни, се доаѓаат лесно до информации. 21 век сме. Сѐ е достапно секому, за жал и за среќа.
     
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Поентата е што такви како Еугениа се скроз небитни зашто сочинуваат премногу мал процент и немаат некаков свој придонес ни влијание....за разлика од другиве.Затоа реков земи ја било која, сеедно.
     
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Во склоп со темава цело време спомнуваме странски инфлуенсери или јавни dietitians. Сакам да го пофалам Антонио Велковски, кој е дипломиран нутриционист и нуди услуги како нутриционист, ама се залага против културата на диети.

    Ова му е веб-сајтот https://www.ajdedajademe.com, ама јас го најдов на инстаграм @ajde_da_jademe и препорачувам секој што сака да научи повеќе за балансирана исхрана да го следи.

    "Затоа ве канам заедно да го започнеме следното истражување во делот на нутриционизмот, овој пат не само преку вкусни рецепти, туку и со научни факти за избалансирана исхрана со индивидуален пристап и без ригорозни диети.

    Целта ми е да најдеме решение за вашите предизвици во делот на исхраната, а мојата мисија е да ја надминеме културата на диети и да се преоирентираме кон секојдневно практикување на поздрава избалансирана исхрана."

    Човеков е нешто ново во Македонија, различен од секој друг божји нутриционист кои даваат за исхрана салата и месо. На инстаграм сликовито објаснува за исхрана и руши култура на диети и е против рестрикција на калории. Голем лајк, прочитајте. :)

     
    На Lella, Cosmic Girl, JoyJoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.820
    Пол:
    Женски
    Баш го отворив, ама според него колку што читам вегетаријанска диета е таа до која треба да се држиме. Сите рецепти се со „модерни“ намирници од типот бадемово млеко и слично. Мене лично таков начин на исхрана на пример не ми одговара. Со „диета“ од нутриционист базирана на вегетаријанска диета спуштив срумско железо на 7.2 па три месеци заглавив со препарати со железо.

    Зошто бре нема некој кој ќе каже умереност во се е вистинското нешто. Зошто мора да се измислува топла вода за се.
    Зошто не може да се каже јадете месо умерено (не секој ден, не по 300 грама дневно туку по 100-150), јадете повеќе зеленчуки овошје и непроцесирана храна. Зошто мора да се промовираат авокадо, чиа, киноа и слично само затша што се модерни и тоа да биде „здрава“ исхрана.

    Искрено најмногу од се ги почитувам оние clean eating што викааат ако сакаме здраво да живееме и да ја чуваме планетата Земја во процесот исхрана да се темели на локални сезонски намирници, непреработени и тазе зготвени.
     
    На Cosmic Girl и Bridget им се допаѓа ова.
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Не, не промовира вегетеријанска, ниту веганска исхрана, туку најмногу од исхраната да ни доаѓа од растителен вид, што не значи целосно. Никогаш не промовирал нешто лошо за месо, тоа за растителна храна и има смисла - секако дека најздравото доаѓа од зеленчукот и цели житарки итн., што секој едуциран го знае, ама не значи дека месото, млекото е лошо. :)
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Фала за препораката. Мило ми е што има и кај нас некој нутриционист што поддржува балансирана исхрана, ќе го следам. Никогаш не сум била за диети кои исклучуваат цела група хранливи состојки (како јаглехидрати, протеини и сл.) и секогаш кога сум пробувала сум имала ужасни резултати по здравјето, и тоа уште од почетокот на диетите, за само две недели на пример. Најдобро ми било кога јадам балансирано и таква исхрана и ми е препорачана од лекарите. Јас во принцип ги читам сознанијата и принципите на нутриционистите и по нив се раководам. Рецептите на нутриционистите некогаш не ми одговараат и не ги правам, правам нешто по моја мерка почитувајќи ги принципите. На пример можеби некој рецепт не ми одговара заради некоја состојка што не ја јадам (на пр. јајца), или состојките се супер имаш зеленчук свеж и се е фино, ама заради начинот на приготвување не ми одговара (пр. го пржи зеленчукот..).
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Morninglover

    Morninglover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Ova e mediteranska ishrana sto vo posledno se pokazala kako dosta zdrava i ima dosta pridobivki. Coveko gledajki go na insta stvarno ima super koncept sto do sega ne sum go sretnala kaj drugite nutricionisti. Edinstveno ne sum sretnala nekoj da spodeli iskustvo kakva e sorabotkata so nego za da moze da se dobie nekoja porealna pretstava.