1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

DIY отстранувачи на бубулици

Дискусија во 'Лице' започната од MissBarbieGirl, 28 јануари 2012.

 1. MissBarbieGirl

  MissBarbieGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Дали знаете некои DIY (do it yourself - да си направиш сам) отстранувачи на бубуљици? Некои како маски за лице или домашно направени креми. Имам огромен проблем со бубуљиците. Целото лице ми е рамно, и на образите, и на брадата и на челото имам по малце бубуљици. Ама сеа ми излезе едно огромно мозолче на носот пред 2-3 дена и никако да го смалам. Дали знаете некои такви креми кои што може да се направат од најобични состојки?
   
 2. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Знам мене ко бев помала ко ќе ми се направеше некоја бубулица бабами земаше лукче го сечеше на половина и ми го ставаше на мозолчето.И така ќе постоев минута две неколку пати во денот и ќе го снемаше.Лукот ќе го исушеше.Знам ова го викав операција лукче :D :D
   
 3. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  DIY отстранувачи на бубуљици

  И јас ги обожавам овие маски.
  Пред неколку месеци најдов една маска што содржи - лимон, мед, јогурт и мелено кафе. Навистина функционираше.
  Ги наоѓам на youtube.Само, ги одбирам тие што не вклучуваат oatmeal, или како и да го викаат, дека го нема кај нас ( барем така мислам )
  http://www.youtube.com/watch?v=Rk4xdYt3ick
  http://www.youtube.com/watch?v=NKbKgQyTc6Q
   
 4. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  DIY отстранувачи на бубуљици

  На еден сајт прочитав за една маска од Чувар куќа.Земаш околу 20гр. од листови од чувар куќа и ги прелеваш со зовриена вода-како што се вари чај.И со тоа се миеш на ден 6 до 8 пати и навистина функционира го пробав,ама бидејќи ме мрзеше нон стоп тоа да го правам престанав да ја користам :)
  Се надевам дека на некој ке му помогне ова :* позз
   
 5. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.308
  Допаѓања:
  38.020
  Пол:
  Женски
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Oatmeal се овесни снегулки, има кај нас и многу убаво делува на кожата , ја измазнува и ја храни. Јас го мијам лицето понекогаш еве вака како во видеото на bubz :) .
  http://www.youtube.com/watch?v=7e5_...xt=C3097b19UDOEgsToPDskJUJfOokePfMoEG74IC5g5s
   
 6. ljubljana

  ljubljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Едноставен и супер тоник за лечење на лузни од акни, и за целосно подобрување на кожата.

  200мл дестилирана вода
  2 таблети аспирин 100мг
  малку алое вера гел

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
   
  На Akana, dancing.queen, natural.beauty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  DIY отстранувачи на бубуљици

  ^Го има некој пробано ова? :)
  И дали може природна течност од Алое, директно од листот?
   
 8. anaigor

  anaigor Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  DIY отстранувачи на бубуљици

  И мене ме интересира дали некој го има пробано тоа од сликата. Фала позззззззззззззз
   
  На viki.lara му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.548
  Допаѓања:
  7.971
  Пол:
  Женски
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Кај да најдам алое гел? Има низ аптекиве?
   
 10. ljubljana

  ljubljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Тоа е мојот тоник, што е сликан. Алое вера гел има во секоја аптека. Веројатно може и сок од растението алое. Аспиринот се дроби, за побрзо да се раствори во водата и на тие 200мл се става едно стискање алое вера гел. Многу е пријатен тоникот на лицето, го смирува и полека ги лечи белезите од акни.
   
 11. MissBarbieGirl

  MissBarbieGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Фала на сите. Посебно на ljubljana, твоето ќе го испробам најпрво.
   
 12. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Имам слушано дека многу помага мед и цимет комбинација, 10 дена да се мачкаш секоја нок и да преспиваш со маската на тебе.Ке си ставиш пешкир на перницата да не се укашкаш :)
   
 13. Youlen

  Youlen Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  194
  DIY отстранувачи на бубуљици

  Еден рецепт што го најдов на интернет многу многу одамна, тоник за акни од босилек. Се што ви треба се три кафени лажички сушен босилек и сад со зовриена вода. Оставете го сушениот босилек да отстои околу 15 минути во зовриената вода, потоа прецедете и оставете да се олади и вашиот тоник е готов. Се нанесува неколку пати дневно, со памукче или пак ако можете да го ставите во шише со распрскувач и да го прскате директно на лицето уште подобро. Кај мене ефектот беше видлив, се надевам дека ќе биде и кај вас!
   
 14. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Ја пробав маската од едно јајце и морам да кажам презадоволна сум :*