1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Downton Abbey (2010)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од RainBow, 13 јануари 2013.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.801
    Допаѓања:
    65.519
    Пол:
    Женски
    Леле не го убил Бејтс, добро е.:whew: Имав сериозни сомнежи дали е крив или не. Лејди Мери е гласот на иднината :D Интересна ми е, со сите нови работи што ги прави. Браво за Кора, убаво му кажа, си ја заборави роберт сопствената епизода, Работата беше нека го фрли првиот камен оној што не е грешен. :D
    Добра е сезонава, ми се допаѓа сега за сега. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    :hai: Имате уште едно редовно другарче на темава. :)

    По препорака на @babyblond , почнав со серијава и официјално денес ја изгледав првата епизода. :)
    Сеа впечатоците, не знам дали во спојлер да ги ставам затоа што не се емитува кај нас или не, но еве ... за секој случај.

    Искрено, сета таа сценографија и окружување ми изгледаа толку идилично и хармонично, што не очекував некои огромни интриги уште од првата епизода. Во голем дел од епизодата се нервирав и кршев прсти. :lol: Најсветла точка во цела епизода ми беа Џон Бејтс (осеќам дека ќе ми биде омилен лик во серијава) ... и лордот на крај на епизода дури. :lol:

    Што се однесува до сценографија и костимографија ... се вљубив... :inlove: се гледа зошто модата некогаш има обичај да се враќа. Се изнагледав раскош, од облеки, до секакви детали ... а и во црнина беа пола епизода, сигурна сум дека допрва ќе гледам што е мода и раскош.

    И така, поприлично сум ентузијастична како за почеток ... само што, не сум баш научена на епизоди коишто траат подолго од еден час. Ама убава ми е засега. :nod:
     
    На babyblond и toogood им се допаѓа ова.
  3. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @tessie Не се откажувај ќе има епизоди каде што ќе се смееш до солзи , но и ќе плачеш.:) Мило ми е што ти се допадна :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ко шо читам, старкана ќе биде баеги интересна, оваа епизода немаше многу прилика да се покаже. :D

    Туку додека сум тука, да си прашам. Леди Мери и тие двете што се нон стоп со неа, сите се сестри? Не успеав да скопчам. За смеѓата, јасно ми е, а таа другата? Плавата, троа огорчена и несреќна шо е? Таа па не можам да се одлучам дали ме нервираше или ја жалев. Но, ова се само првични впечатоци, мислењето уште 100 пати ќе ми се смени сигурно, само една епизода е. :D
     
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pred tri dena zavrsiv so site epizodi od trite sezoni . Prekrasno, nezaboravno. Znam deka ima uste sezoni, vo Costco gledam prodavaat DVD so 4 series, vo sustina se 6 sezoni, ako ne se lazam.
    Se spremam da gi gledam po vtor pat i da zemam pribeleski od textot.

    Dali nekoj znae nesto slicno na ovaa serija da mi preporaca?
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    @toogood Денес завршува 5тата сезона. Можеш да ја гледаш Титаник:Крв и челик. Има една Војна и Мир, 4 епизоди е од по саат и пол. Други вака драми не ми тенкуваат. Апсолутна власт е исто во 20тите-30тите ама е повеќе акција не толку драма.
     
  7. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kade ja gledate?
    Jas gledam na Netflix i ima samo 3 sezoni i dve special Christmas.
     
  8. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Ги спуштав со торент.
     
  9. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Која модна историја е серијава .:)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На Emy867 и tessie им се допаѓа ова.
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    ^ Посебно Мери ја дотеруваат... :makeup:
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Слична е Upstairs downstars http://www.imdb.com/title/tt1782352/
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.801
    Допаѓања:
    65.519
    Пол:
    Женски
    Утре ќе може да ја гледаме божиќната епизода, едвај чекам, ми фали ептен серијава.:rock:
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.801
    Допаѓања:
    65.519
    Пол:
    Женски
    Најубавата епизода сезонава, право уживање, не трепнав саат ипол! Прекрасни дијалози, суптилен хумор, размена на безброј значајни погледи, па дури и брак. Премногу ми е мило за Карсон и Хјуз, конечно дочекаа среќа, навистина ја заслужуваат. Ми се насолзија очите кога Бренсон, Мери и Едит се потсетија на Сибил, преубав момент. Конечно од злобата на Бароу имаше некаква полза.:lol: мило ми беше што го постави на место оној безобразниот.
    "If you don't like her, why have you sent Shrimpie to her rescue? That's what I keep asking.
    ~ Well, Granny? ~ Oh, you know me.
    Never complain.
    Never explain.
    You don't usually have much trouble complaining.":D

    И да не го заборавам Талбот, уф кој глмец го ставиле, има огромна харизма, се надевам ќе го има повеќе во серијава. :inlove:
    [​IMG]
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Лелее, дури сега го приметив oва. Цар е! :rofl:
     
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Кај ја најдовте Божиќнава? Аааааа ме зафркава ова бројачов на телефонот, или по Амерички ми се води, трето нема :( Јас па уверена дека не е испадната......

    @tessie мој совет, Call the Midwife, значи многу добра серија, откако ја изгледав сфатив колку ми се бендиса...
     
    На babyblond и tessie им се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Фала на препораката, Дузи. :) Си ја заслужи довербата кај мене, па ќе те послушам. :lol:
     
    На babyblond и Doozy им се допаѓа ова.
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    :D Ајде ајде, пуштај одма, чекам и @RainBow и некои други од темава да ја изгледаат и да ја коментираме. Само да ви напоменам дека има и Крисмас Спешл во трите сезони, а мора башка да ги симнете, не се вклучени, јас отпосле разбрав па ги изгледав.

    @WarriorAngel исто ја гледа. Леле многу офтопик...

    Ај да ја барам Даунтон Крисмасов, секако денов само за дома седење и топлење е...:coffee:
     
    На babyblond, WarriorAngel и tessie им се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.801
    Допаѓања:
    65.519
    Пол:
    Женски
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Ааааааааааааа многу јака епизода!!!!!!! :D:D:DНе коментирам да не му расипам на некој нешто, макар и во спојлер, мене ме копка така. :D Хахааааа, браво, интересно! Мене ми се гасеше епизодава на минута и пол. На крај ја гледав од три различни плејера, погледај 5-6 минути, па ќе се заглави. Па пушти преку друг, па пак и така саат и пол... Излишно е да кажам дека компјутерот ќе го фрлев од џамот.

    Искинав живци ама вредеше.:devil:8)

    Сега треба да чекам до нареден септември, уффф.:@
     
    На tessie и babyblond им се допаѓа ова.
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Значи, не смееш на јутјуб да отвориш од тој пуст prediction текст или како и да се вика веќе аман. И одеднаш, нит ти треба спојлер да не читаш, нит ништо.
    Mислам Метју и Сибил... зошто омилените ликови, зошто о зошто? Ајде и Бејтс сеа мислам. Уште тој недостига па да биде комплетно. Да ... и Вилијам. Или можда и нему нешто му се деси а ја ете бев бар дотолку среќна да не прочитам пред рука... (facepalm):@
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.