1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Drag Qween / Трансвестит

Дискусија во 'Канта' започната од Сам(ву)ан, 13 октомври 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Сам(ву)ан

    Сам(ву)ан Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    11
    Само колку за информација, трансвестит и Drag Qween, се слични поими, ама имаа разлика:
    Трансвестит - некој кој се облекува во облеката од тугиот пол
    Drag Qween - некој кој се облекува во облеката од тугиот пол, со перформантичко-артистичка намера (односно, да настапува)

    Сакав да ве прашам:
    Што мислите за Drag Qween-овите?
    Дали познавате никои кај нас?
    Дали мислите дека Македонија е доволно социјално развиена за Drag Qween-овите да бидат прифатени во општеството?
     
  2. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Јас мислев трансвестит дека е и целосно менување на полот.. Не познавам вакви луѓе во Македонија не би било лошо да зпознаам. Не е доволно развиена Македонија за ништо.. Се сеќавам на една утакмица си одев и имаше 2 мажи така малце како геј стил и ги истепаа :shake: а не пак за перформанс или трансвестит да се шета и да знаат дека всушност некогаш бил друг пол.. И исто така сега многу актуелна ее Кејтлин Џенер поранешен Брус Џенер.. Мене забавно ми е тоа и не судам..
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    На инстаграм гледам се повеќе и повеќе вакви машки. Знам еден србин шминкер е, а и воедно drag queen... како се трансформира. :o Оди па препознај го дека е машко. :lol: Мене не ми сметаат, секој нека си го живее животот како сака, нека биде што сака, мене тоа ништо не ми менува. Кај нас вакво нешто миалам дека нема, а и во скоро време нема да има, поради огромниот број на предрасуди.
     
    На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.