1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Drag Qween / Трансвестит

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Сам(ву)ан, 13 октомври 2016.

 1. Сам(ву)ан

  Сам(ву)ан Нов член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  11
  Само колку за информација, трансвестит и Drag Qween, се слични поими, ама имаа разлика:
  Трансвестит - некој кој се облекува во облеката од тугиот пол
  Drag Qween - некој кој се облекува во облеката од тугиот пол, со перформантичко-артистичка намера (односно, да настапува)

  Сакав да ве прашам:
  Што мислите за Drag Qween-овите?
  Дали познавате никои кај нас?
  Дали мислите дека Македонија е доволно социјално развиена за Drag Qween-овите да бидат прифатени во општеството?
   
 2. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  4.257
  Пол:
  Женски
  Јас мислев трансвестит дека е и целосно менување на полот.. Не познавам вакви луѓе во Македонија не би било лошо да зпознаам. Не е доволно развиена Македонија за ништо.. Се сеќавам на една утакмица си одев и имаше 2 мажи така малце како геј стил и ги истепаа :shake: а не пак за перформанс или трансвестит да се шета и да знаат дека всушност некогаш бил друг пол.. И исто така сега многу актуелна ее Кејтлин Џенер поранешен Брус Џенер.. Мене забавно ми е тоа и не судам..
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  39.650
  На инстаграм гледам се повеќе и повеќе вакви машки. Знам еден србин шминкер е, а и воедно drag queen... како се трансформира. :o Оди па препознај го дека е машко. :lol: Мене не ми сметаат, секој нека си го живее животот како сака, нека биде што сака, мене тоа ништо не ми менува. Кај нас вакво нешто миалам дека нема, а и во скоро време нема да има, поради огромниот број на предрасуди.
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.