1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Dreamcatcher

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Brooklyn Baby, 12 јануари 2015.

  1. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И јас одамна барам вакво,ај ако најде некој да ми каже локација на продавница или тезга :)
    Сама да го направам,сигурно ни естетски,ни магиски нема да го погодам :D
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.358
    Допаѓања:
    83.785
    Пол:
    Женски
    Dreamcatcher има и кај оние продавачи кои рачно изработуваат накит,проверете.Обично се низ плоштад јас пред половина година си купив но не многу големо :)
    Исто пред 3-4 месеци т.е пред да биде наредена новогодишната роба во Џамбо купив од таму со школки но многу интересно изгледаше а и ефтино го зедов 170 или 200 денари беше а е средна големина и многу убаво изгледа.
    Голем љубител сум на dreamcatcher и јас :) и често налетувам на нив.
    Има и на фб страни каде што изработуваат по нарачка во каква големина сакате вие.
    Не сте побарале убаво затоа и не сте нашле :D

    Познавам девојче од Куманово кое изработува па ако некој сака пишете ми Лп ќе ви дадам контакт од нејзе :)
     
  3. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Доколку некој сака да си купи,да знаете има во Индиската продавница што е во Лептокарија.Има мали и големи и се преубави.За цената,не сум сигурна.
     
    На tessie и Marossa им се допаѓа ова.
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    И покрај тоа што е естетски убаво, мене ми е многу интересен овој обичај и верување.Долг период барав dreamcatcher, и сосем случајно на одмор во Грција пред две години го најдов за 2 евра.Средна големина е, личи на оние оргиналните, убаво е и од тогаш ми стои над кревет.Е сега колку штити од лоши соништа, не знам, и онака ретко сонувам лоши сонови:D
     
  5. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Во Сева на Рекорд, пред месец дена гледав. Во повеќе бои, 2 големини. Цената беше до 200 ден. секако.
    Интересен ми е како додаток за над креветот и би сакала да имам во повеќе бои, големини. Таман цел ѕид да си го средам. :D
     
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас си купев рачно изработен од една жена на саем за книга,имаше во разни бои,тоа таквото не е круг но во вид на срце,не е многу големо ама баш е убаво.

    Често налетував во Грција на dreamcatchers ама 7 евра средна големина не ми се даваше. :D
     
  7. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Ех, ти благодарам за објаснувањето :hug::*. Одамна се прашував што ли значи
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Грција имаше 15 евра беше.Во продавницата карши куќата кај што бевме сместени. Неколку дуќани подолу беше 10 евра. Ама што за еден Dreamcatcher, јас да давам 10 евра. Немам друга работа.
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Исто и мене ми се допаѓа ова, прво заради тоа што е индијанско, потоа ради естетски причини, некако ми е интересно.Ако не се лажам, нели имаше нешто вакво слично, што тропка или само станува збор за друга верзија на истово? Барем, мислам дека едно време, порано се продаваа такви, а ги имаше доста.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Не ги памтам како се викаа тие Горде и мислам дека општо беа за растерување на злите духови (произведуваа звук како ѕвончиња ако не се лажам), но и од таквите имаше и за украс и наменски.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Да, таков звук произведуваат, имам приметено, некои имаат такви, обично над врата ставаат, ни мене не ми текнува како се викаа.Инаку, би си земала вакво, индијансково, само ќе видам колку чини.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Eве погоре пишуваат некој земал за 200денари од кинеско/индиско/сева/мева, некој пишал во Грчка дека ги нашол за 7 евра, друг за 2.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Еве јас каков си напраив
     

    Прикачени фајлови:

    На Ketchup, Juuuuulie, peperutkaxxx и 5 други им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Има Бт на неколку локации низ Широк Сокак, на тезгите за рачни изработки. Деновиве видов дечко ми кој точно го бендиса па ако не успеам до годишнина да му направам еден покрај тоа што ќе му купам, барем уште еден Dreamcatcher добро ќе му дојди, ама многу, многу сака. Е сега мн ретко голем и раскошен можи да се најди, обично се средна големина и има мали, ама нема гајле битно му се допаѓа.
     
  15. ivana 3pi

    ivana 3pi Нов член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    А може и сами да си направите ептен е лесно.
    Еве го моето

    FB_IMG_14731944663229544.jpg
     
    На Ketchup, Dust и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    А дали сериозно мислите дека ова ќе ви ги лови лошите сништа? Сериозно? Уште и сами ако си го направите? :))))))))))))
     
  18. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Што бара прашањето овде? (facepalm) стави и го ова над кревет и сама ќе си замине, верувај испробано...

    П. С. Ве молам кажете ми дека се зезате за ова, ваљда не верувате во овие глупости... Па уште 15 евра да давам:^) и кога мислиш дека се си видел...
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека членкиве на темава што изработиле, купиле или сакаат да купат дримкечерче - сериозно веруваат во изворното мистично значење на ова. :D Јас барем не дека баш верувам (иако и таа приказна и индијанското верување ми се интересни), туку како мотив за цртање и фотографија ми е прекрасен од тоа што сум гледала по tumblr, а и како декоративен предмет одамна се мислам да побарам и да купам од некаде. ^_^
    @Ginger^ и @Umbrella22, ептен се симпатични вашиве. :inlove:
     
    На Ketchup, Ginger^ и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    И јас имам напраено ама не е за на слика :rofl:
    Чисто зошто уште пердуви немам купено така да ЕДЕН ДЕН ако решам да го завршам ќе го поставам (а во друга тема можи и го ставив, неможи да се знај). :party: :wasntme: Супер декорација ми е за собата, дечко ми си нарача од интернет еден предобар ама некако поќе си го сакам мојот ако неговиот е х10 подобар од мојот, ама некако ме тера и мене натаму, да си купам еден таков. :$

    upload_2016-9-8_19-29-23.png
     
    На Ketchup, Ginger^ и Someonespecial им се допаѓа ова.