1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ECV процедура - вртење на бебето во стомакот на мајката

Дискусија во 'Бременост' започната од CrazyGirl15, 5 август 2016.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мајки . Пребарав низ форумот и не најдов ваква тема , па си реков да поставам . Ако е несоодветна или не поттикнува дискусија - канта :)
    ЕЦВ процедурата е како што се вели безболна процедура која се одвива од страна на доктор гинеколог во последните недели од бременоста , во случаи кога бебето не е свртено со главата надолу .


    Не верувам дека кај нас ја применуваат оваа процедура , но би сакала да прочитам што мислите вие , дали би требало да почнат докторите со оваа процедура или не :) мене некако страшно ми изгледа тоа вртење на бебето , со голи раце .
     
  2. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    И јас пред некое време прочитав за оваа техника делува лесно и ефективно само се плашам дека може да има и компликации. Незнам дали би дозволила ваков зафат...
     
  3. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    De be ajde sto e ova dusmansko stiskanje,nema sansi pri ova stiskanje majkata da ne oseka bolki baska macenje e za bebeto
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Мојот доктор кај мене проба на овој начин да го сврти бебето, но брзо се откажа бидејќи бев 29 недела и оставивме само да сврти. Не боли, само е чудно малце.
    Инаку кажа дека оваа техника најчесто пред самото породување ја применува, затоа што може да предизвика предвремено породување или некакви компликации доколку неправилно се изведе. И исто ми напомена дека денес помладите доктори не ја практикуваат методава. Мојот доктор е фосил од 74 години :lol:
     
    На rose60 и mariz им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jezivo.. koga vekje bi bilo karlicno bi probala taka da go rodam. Jas sum karlicno rodena, majka mi vika deka poragjajot so mene ne i bil tolku tezok, sestra mi pravilno namestena, a so nea mnogu tesko pominala :) Karlicno prvo gazeto iskaca :D
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    I jas sum karlicno rodena . Mene dvete mi bea nornalno svrteni . Inaku mojot maticen e mlad okolu 35-6 , no onie doktori koi me poroduvaa se postari , no do sega ne me zapoznale so ovaa metoda , mozebi bidejki nemase potreba . Sepak sakam da se informiram za vakvi raboti , a dokolku znam nesto da informiram I drugi idni majki ili majki . Kako I da e , ubavo e da se procitaat drugi mislenja I komentari :)
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Moeто бебче не беше совршено наместено, беше со глава доле ама лошо завртена. Докторот и бабицата ме легнаа некако на страна, една нога горе една доле, и за некоја минута се сврте. Да не беше техниката ќе одев може царски дека е ризик за бебе. Ама знаеја што прават и се среди.
     
    На rose60, fairy88, ^angel^ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Леле и мене ме местеја така некако, десната нога ми ја ставија горе на боксот за лева, и најверојатно се намести бебчо и едвај излезе ,малку фалеше за царски,само што мене не ми кажаа зошто така ме местат
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Одамна е запоставена темава, а баш сега сакав да прочитам искуства. Моево е карлично наместено, има уште време може ќе се намести со главчето надолу ама сакав да пребарам дали има некои вежби/начини за да се сврти
     
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Јас во германија се пораѓав.Не ти препорачувам вртење на бебето бидејќи има ризици. Мене 8 и девети месец стално се вртеше бебето и бев на клиника да видам за пораѓај како што. Ми предложија карличен пораѓај што тешко може да се изведи ако бебето е големо и плус има ризик за бебето. Врењето Голем ризик има, се прави тоа меѓу 36 и 37 Недела. може да се одлепи плацентата, да се замоти бебето. Пикање на водењак, болки и предвремен пораѓај се исто последици. Вртењето не е гаранција дека беебто до раѓање ќе остане во иста положба, може пак да се заврти.
    да надополнам, процедурата не е болна само се осеќа вртење гегнење на стомак. Опасно е и за мајката и за бебето. Јас ако се нафатев на таа опција требаше да останам шест часа у болница на следење и после пуштат дома. И прашав што ако нешто се случи дома или наредниот ден. Креват рамиња не гарантираат ништо. Потпишуваш документ. Не доаѓаше у обзир тоа и договорив царски рез а ако се заврти да го откажеме, така и се случи.
    Вежби има, бабицата ми ги кажа и у болница ми дадоа зелено светло да ги правам да се заврти бебето. клекнуваш на сите 4, со свиени лактови, разделени рацете и нозете у ползечка позиција, и се нишкаш само со стомакот и газот на лево на десно бавно околу минута. Неколку пати во денот. Тоа придонесува да се лула и бебето и да добие простор во стомакот кај шо е наведнат да се намести.
     
    На strelkata, Филотеа и nadenadia им се допаѓа ова.
  11. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Фала ти. Јас сум веќе 36+6 а на последна контрола ми кажаа дека бебе е со главчето надолу. Се надевам така и ќе остане, ако не, како е Бог не е никој, на било каков начин мора да излезе :inlove:
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Супер со лесно да ти е пораѓај.
     
  13. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.441
    Допаѓања:
    10.317
    Пол:
    Женски
    Ја има некоја правено постапкава?

    Или само вежби би помогнале?

    Давајте ефектни вежби :)
     
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Еве имаш погоре во темава :)
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Според мене, најдобро е да се консултираш прво со докторот пред да правиш какви било вежби.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  16. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.441
    Допаѓања:
    10.317
    Пол:
    Женски
    Да да, наредна недела ќе прашам за дозвола.
    Бебето сѐ уште не е завртено надолу. 30та недела сум.
    Значи кога ми се стврднува стомакот, осеќам две бапки странично. Се чудам што би било тоа, значи две бапки една до друга. Како е така стуткано ццц
    Едното е главче, другото газе најверојатно.
    Само сѐ си мислам време е да почнам со вежби, колку што е до мене.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мене второто во 31, 32 не памтам точно која, на контрола бев (а некоја недела пред тоа имав јаки болки и цел стомак ми се измести, а тоа уств од нормална позиција, отишла карлично) главче под ребра, нозе доле. Се чудев, шлог ме удри зошто од старт беше во нормална позиција. И најдов вежби на YouTube едноставни, не нешто екстремно и си ги правев 2,3 недели и 36та кога бев се наместила со глава доле пак :rofl: Ама па 180цм сум, имаше место да прави и ѕвезди во стомак :D
     
    На tambelina и elenaklasik им се допаѓа ова.
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Рано е, може да се сврти и без вежби.
    Кај мене беше напречно наместен најголем дел од времето, па си беше и карлично и во 36 сам се сврте со главата надолу.
     
    На tambelina и elenaklasik им се допаѓа ова.
  19. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.441
    Допаѓања:
    10.317
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Можеш да ми објасниш поточно што направија, за толку кратко време да се намести бебето? На која страна те завртија, лева или десна?
    На само породување тоа го правеа така?
    И како ти беше застанато бебето?
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Аууу одамна беше. Мислам на десна. Некако на колк со крената нога, само сега веќе не ми најсјајно у сеќавање. На бокс беше тоа, многу кратко беше.