babylove овошни кашички

ECV процедура - вртење на бебето во стомакот на мајката

Дискусија во 'Бременост' започната од CrazyGirl15, 5 август 2016.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.918
  Допаѓања:
  20.581
  Пол:
  Женски
  Здраво идни мајки . Пребарав низ форумот и не најдов ваква тема , па си реков да поставам . Ако е несоодветна или не поттикнува дискусија - канта :)
  ЕЦВ процедурата е како што се вели безболна процедура која се одвива од страна на доктор гинеколог во последните недели од бременоста , во случаи кога бебето не е свртено со главата надолу .


  Не верувам дека кај нас ја применуваат оваа процедура , но би сакала да прочитам што мислите вие , дали би требало да почнат докторите со оваа процедура или не :) мене некако страшно ми изгледа тоа вртење на бебето , со голи раце .
   
 2. ^angel^

  ^angel^ Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.262
  Пол:
  Женски
  И јас пред некое време прочитав за оваа техника делува лесно и ефективно само се плашам дека може да има и компликации. Незнам дали би дозволила ваков зафат...
   
 3. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.902
  Пол:
  Женски
  De be ajde sto e ova dusmansko stiskanje,nema sansi pri ova stiskanje majkata da ne oseka bolki baska macenje e za bebeto
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.148
  Пол:
  Женски
  Мојот доктор кај мене проба на овој начин да го сврти бебето, но брзо се откажа бидејќи бев 29 недела и оставивме само да сврти. Не боли, само е чудно малце.
  Инаку кажа дека оваа техника најчесто пред самото породување ја применува, затоа што може да предизвика предвремено породување или некакви компликации доколку неправилно се изведе. И исто ми напомена дека денес помладите доктори не ја практикуваат методава. Мојот доктор е фосил од 74 години :lol:
   
  На rose60 и mariz им се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.238
  Допаѓања:
  65.659
  Пол:
  Женски
  Jezivo.. koga vekje bi bilo karlicno bi probala taka da go rodam. Jas sum karlicno rodena, majka mi vika deka poragjajot so mene ne i bil tolku tezok, sestra mi pravilno namestena, a so nea mnogu tesko pominala :) Karlicno prvo gazeto iskaca :D
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.918
  Допаѓања:
  20.581
  Пол:
  Женски
  I jas sum karlicno rodena . Mene dvete mi bea nornalno svrteni . Inaku mojot maticen e mlad okolu 35-6 , no onie doktori koi me poroduvaa se postari , no do sega ne me zapoznale so ovaa metoda , mozebi bidejki nemase potreba . Sepak sakam da se informiram za vakvi raboti , a dokolku znam nesto da informiram I drugi idni majki ili majki . Kako I da e , ubavo e da se procitaat drugi mislenja I komentari :)
   
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.105
  Допаѓања:
  76.908
  Moeто бебче не беше совршено наместено, беше со глава доле ама лошо завртена. Докторот и бабицата ме легнаа некако на страна, една нога горе една доле, и за некоја минута се сврте. Да не беше техниката ќе одев може царски дека е ризик за бебе. Ама знаеја што прават и се среди.
   
  На rose60, fairy88, ^angel^ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Леле и мене ме местеја така некако, десната нога ми ја ставија горе на боксот за лева, и најверојатно се намести бебчо и едвај излезе ,малку фалеше за царски,само што мене не ми кажаа зошто така ме местат
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  609
  Одамна е запоставена темава, а баш сега сакав да прочитам искуства. Моево е карлично наместено, има уште време може ќе се намести со главчето надолу ама сакав да пребарам дали има некои вежби/начини за да се сврти
   
 10. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.419
  Допаѓања:
  4.348
  Јас во германија се пораѓав.Не ти препорачувам вртење на бебето бидејќи има ризици. Мене 8 и девети месец стално се вртеше бебето и бев на клиника да видам за пораѓај како што. Ми предложија карличен пораѓај што тешко може да се изведи ако бебето е големо и плус има ризик за бебето. Врењето Голем ризик има, се прави тоа меѓу 36 и 37 Недела. може да се одлепи плацентата, да се замоти бебето. Пикање на водењак, болки и предвремен пораѓај се исто последици. Вртењето не е гаранција дека беебто до раѓање ќе остане во иста положба, може пак да се заврти.
  да надополнам, процедурата не е болна само се осеќа вртење гегнење на стомак. Опасно е и за мајката и за бебето. Јас ако се нафатев на таа опција требаше да останам шест часа у болница на следење и после пуштат дома. И прашав што ако нешто се случи дома или наредниот ден. Креват рамиња не гарантираат ништо. Потпишуваш документ. Не доаѓаше у обзир тоа и договорив царски рез а ако се заврти да го откажеме, така и се случи.
  Вежби има, бабицата ми ги кажа и у болница ми дадоа зелено светло да ги правам да се заврти бебето. клекнуваш на сите 4, со свиени лактови, разделени рацете и нозете у ползечка позиција, и се нишкаш само со стомакот и газот на лево на десно бавно околу минута. Неколку пати во денот. Тоа придонесува да се лула и бебето и да добие простор во стомакот кај шо е наведнат да се намести.
   
  На strelkata, Филотеа и nadenadia им се допаѓа ова.
 11. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  441
  Допаѓања:
  609
  Фала ти. Јас сум веќе 36+6 а на последна контрола ми кажаа дека бебе е со главчето надолу. Се надевам така и ќе остане, ако не, како е Бог не е никој, на било каков начин мора да излезе :inlove:
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.419
  Допаѓања:
  4.348
  Супер со лесно да ти е пораѓај.