Estee Lauder пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од koritsaki, 2 март 2015.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Денес си ја набавив повторно најубавата пудра на сите времиња - Estee Lauder Double wear :D досадна сум по стопати имам пишувано, но сега сум пресреќна што си ја најдов нијансата што ми одговара (poolparty)Има попусти 25% , и ја земав 35 евра

    Прво ми ја нанесоа нијансата 2N1 Dessert beige што многу убаво се совпадна со мојот тен, решив таа да ја земам , но потоа ми рече продавачката дека ја нема моментално и за среќа ја имаше 1N2 Ecru
    реков супер добро е , овие две нијанси немаат никаква разлика и таа и таа ми одговараа 100% на лицето , и си ја земав ecru-то

    двапати по ред купував погрешна нијанса 2C3 Fresco, а и се уште имам од оваа така да новава сега не ја отворам, имам уште и од Бенефит пудрата така да мислам дека за 1 година имам доволно пудра :lol: оваа потемната можам да ја искористам за навечер повеќе. Еве ,разликата е голема морав нова пудра да земам :nod:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На gjoker4e, poker_face, LollySky и 5 други им се допаѓа ова.
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.627
    Допаѓања:
    23.478
    Пол:
    Женски
    ^^
    Со здравје да си ја користиш, женче.
    Мојата нијанса си ја купила. :D
    Мене ми е идеална преку ден, ама лошо ми се фотографира некако. Затоа ја мислам сега 2N1 Desert Beige, ќе ја купам кај и да е - вака или онака. :rofl:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Фала :):l:
    да ти кажам искрено се мислев помеѓу Double wear и Double wear maximum coverage оваа втората е попокривна ама бидејки користам секојдневно пудра продавачката ми рече нема потреба од толку покривност за секојден :) но мислам нареден пат да ја испробам и таа :D
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    2.760
    Пол:
    Женски
    Сакам да ја купам Double Wear, знам дека е поскапа но имам читано добри рецензии за неа. Може некоја да ми каже колку точно чини и дали навистина вреди за тие пари?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Чини 2800 ден вo кoсмo и дa, вреди зa тие пaри. Трaјнa е, пoкривнa , a aкo сaкaш пoевтинa верзијa прoбaј јa нa Ревлoн кoлoрстеј вo Кoсмo :)
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    2.760
    Пол:
    Женски
    Ја користев Колорстеј со години, откако ја сменија формулата не ми одговара воопшто. А 2800 денари не се малку за пудра, особено кога ти е наменета за секојдневна употреба. Квалитетот е во минус на пудриве кај нас...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Скапа е да , ама искрено вреди за парите. Друга поевтина опција ти се пудрите на Клиник , нешто се поевтини но ако сакаш трајна пудра со лице што нема да светне за 4-5+ часа не ти ги препорачувам нивните пудри. Ако одиш накај Солун можеш да поминеш до Сефора таму е поевтина козметиката зашто често ставаат попусти , јас пудрите на Есте ги купувам овде за мн добар попуст - во Мк 2800 кошта, а јас ја начекувам за 33 евра (околу 1800 ден).
     
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.141
    Допаѓања:
    56.471
    Пол:
    Женски
    Double Wear не е баш соодветна за секојдневна потреба. Претешка е. ББ кремата на Клиник е доста покривна и слободно може да ја нанесуваш секој ден (не ЦЦ - таа е доста полесна). Пробај тестер, ако ти се погоди нијанса е супер дневна опција. Нијансите се малку розови, затоа е проблематична, ама во секој случај пробај. Исто и ББ кремата на Есте - доста е покривна, но дава природен изглед и нема да ја загуши кожата.

    Лично, згрешив што ја купив Double Wear. Ја користам кога шминкам други и супер им стои, ама на моето лице има забележлива штета наредниот ден - порите се загушени и ми се појавува црвенило. Така што, никако не би ја препорачала за секој ден.
     
    На LollySky и CoverGirl10 им се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.096
    Допаѓања:
    281.532
    Јас ја имам дабл веар на клиник.
    Јас сум со екстремно остелива кожа со склоност кон првутење и црвенила.
    Ја користам кога лицето не ми е во многу лоша состојба и со добра фондација ја трпи истата.
    За лица со помал проблем, односно не толку сува кожа уште повее би одговарала.

    ЛЕсна е, не многу покривна и добро се изедначува тенот, убава структура.
    Во главно сум задоволна со нивните пудри.
    Во моментов користам наизменично и од Шишеидо, можам да кажам слична е на предходната само уште повеќе ја хидрира кожата.
     
    На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AGIrlNamedMarija

    AGIrlNamedMarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    И јас во моментов ја користам на Есте пудрата бидејќи секојдневната пудра ми е потрошена, па додека да набавам нова ја користам Double Wear. Досега ја имав користено само навечер, и бев задоволна. Е сега откако ја користам преку ден, за на работа и слично можам да ти кажам дека оваа пудра дефинитивно не е за секојдневна употреба. Барем за мојата кожа не е. За покривноста не можам никаква замерка да најдам, бидејќи лицето изгледа како фотошопирано. Кожата изгледа перфектна.
    Меѓутоа нешто што заприметив е дека има некоја потешка формула и кожата не може многу да дише и после 6-7 часа почнав да ја чувствувам пудрата на лице, ми се појавивија насобрани делови од пудрата под братата, што обично ми се случува кога користам тешки пудри и кожата не дише. Не сакам да те предомислам бидејќи пудрата има премногу позитивни критики, особено во однос на покривноста, нијансите им се солидни и никогаш не се копира на облека и слично, но сепак доколку бараш пудра за секој ден размисли подобро. Или евентуално пробај со тестери, види како ќе ти реагира кожата, бидејќи пудрата не е воопшто евтина.
     
    На CoverGirl10, Mishela, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @CoverGirl10 --- мене пудрaвa нa есте вooпштo не ми е тешкa нa лице и зa секoјдневнa упoтребa(сепaк сите имaме рaзлични лицa), инaку дa мoжеш и кремиве цц и бб нa Клиник дa ги прoбaш, јaс јa имaм цц кремaвa нa клиник и јa нoсев секoјдневнo летoвo. Имa гoлемa пoкривнoст нo не е мн трaјнa кaкo гoренaведенaвa пудрa a и дa знaеш сите вв и цц креми имaaт мaл избoр нијaнси сaмo пo 3-4 , јaс јa имaм нијaнсaтa light и пaк некaкo темничкa ми е .. Кaкo и дa е штo и дa се oдлучиш дa земеш претхoднo дa си гo истестирaш прoизвoдoт дa не фрлaш пaри зa џaбе
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    2.760
    Пол:
    Женски
    Благодарам девојки за советите, утре ќе одам во Космо да си купам коректор и ќе ги замолам да ми дадат тестери од пудрите/кремовите кои ги споменавте. Ќе споделам тука за тоа дали ми одговарале :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.627
    Допаѓања:
    23.478
    Пол:
    Женски
    @koritsaki, има ли попуст моментално во Sephora? :wasntme:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @senza.parole дa дa , имa дo 30% нa пoскaпите брендoви :)
     
    На senza.parole и LivingGlam им се допаѓа ова.
  15. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.015
    Пол:
    Женски
    Девојки дали во Скопје има солиден избор на нијанси од double wear пудрата или па да одам до Солун :D
     
  16. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.398
    Пол:
    Женски
    Козметиката на Estee Lauder ми е незаменлива.
    Со години ја користам Maximum Cover пудрата и презадоволна сум.Камуфлажна е,дури и тетоважа имам покриено со неа.Со една капка цело лице го покривам и бавно се троши.Само маана и е што е малку потешка пудра и некако со мрсна текстура ама ништо страшно.
    Препорачувам да ја пробате
    DSCN0776.JPG
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.735
    Допаѓања:
    52.530
    Пол:
    Женски
    double wear najdobra pudra sto sum ja koristela, veke 3 sisenje trosam:)
     
  18. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали може во космо тестер да се купи
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @Ivaivana

    Тестерот треба да ти го дадат бесплатно :)
     
    На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Во каталог на космо од месец Мај имаше мини пудра на Есте ама една нијанса и беше потемна 717 ден. Затоа прашав, знам дека тестерот треба да е бесплатен :)