EURO 2020 - Европско фудбалско првенство

Дискусија во 'Спорт' започната од Billy Idol, 7 јуни 2021.

?

Кои репрезентации ќе ја поминат групата Ц?

 1. Македонија

  75 глас(а)
  72,8%
 2. Украина

  29 глас(а)
  28,2%
 3. Холандија

  58 глас(а)
  56,3%
 4. Австрија

  35 глас(а)
  34,0%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  20.095
  Пол:
  Машки
  EURO 2020 е 16-то по ред Европско фудбалско првенство каде ќе се бира најдобрата репрезентација од Европа во светот на фудбалот. Поради Ковид, истото беше поместено за оваа година, 2021, но името EURO 2020 остана официјален назив.

  [​IMG]

  Домаќини на ова првенство се 11 градови, од 11 посебни држави, додека финалето ќе се игра на стадионот Вембли во Лондон, Англија. Поради протоколите, публиката ќе има, но со ограничен капацитет.
  Останатите држави се: Azerbaijan, Denmark, England, Germany, Hungary, Italy, Netherlands, Romania, Russia, Scotland, Spain.
  *болдираните држави се домаќини на натпреварите на Македонија.

  [​IMG]

  На првенството ќе земат учество 24 национални селекции, поделени во 6 групи, по 4 во секоја група. Првите 2 селекции од секоја група, заедно со првите 4 третопласирани селекции ќе продолжат понатаму во 8-финалните мечеви.
  На ова првенство, Македонската репрезентација ќе настапи за прв пат во нашата историја, и ќе игра во група Ц заедно со Австрија, Украина и Холандија.
  Детално презентирање на групите очекувајте од @bicycle во понатамошните постови. :D

  [​IMG]

  Првенството ќе се отвори на 11 Јуни 2021 (Петок) во 21ч каде домаќинот Италија, во Рим ќе ја пречека селекцијата на Турција.
  Победникот ќе го дознаеме месец покасно, на 11 Јули 2021. :D

  Македонија ќе го започне ова првенство на 13 Јуни 2021 (Недела) 18ч во Букурешт, против тимот на Австрија.

  Македонија - Австрија 13 Јуни 18ч
  Македонија - Украина 17 Јуни 15ч
  Македонија - Холандија 21 Јуни 18ч

  Натпреварите ќе можат да се пратат на нашиот национален сервис, МТВ, каде заедно со нашата експертска новинарска фела ќе можеме да ги бодриме Пандев, Елмас и компанија. :D

  Да ве прашам....

  ДАЛИ СТЕ ВОЗБУДЕНИИИИИ?!!! :D  Линк од преносот во живо.
   
  На EmilyMonte, Agatha, Skorpija99 и 17 други им се допаѓа ова.
 2. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  11.829
  Пол:
  Женски
  Јас не следам фудбал, ама ова првенство заради нашата репрезентација, мора да го гледам.

  Патем, кај да најдам автентичен дрес за внук ми ?
   
  На Bezimenka90 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  31.830
  Пол:
  Женски
  Група А

  Италија
  Швајцарија
  Велс
  Турција

  група а.png

  Според вас, кој е фаворит во групата?  Група Б

  Данска
  Финска
  Белгија
  Русија

  група Б.JPG  Белгија е фаворит во групава, ваше мислење?

  Група Ц во која игра нашава репрезентација.

  Голмани: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Risto Jankov (Rabotnicki), Damjan Siskovski (Doxa Katokopia)

  Одбрана: Egzijan Alioski (Leeds), Egzon Bejtulai (Shkëndija), Visar Musliu (Fehérvár), Kire Ristevski (Újpest), Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Darko Velkovski (Rijeka), Gjoko Zajkov (Charleroi)

  Среден ред: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardi (Levante), Darko Churlinov (Stuttgart), Eljif Elmas (Napoli), Feran Hasani (Partizani), Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Boban Nikolov (Lecce), Milan Ristovski (Spartak Trnava), Stefan Spirovski (AEK Larnaca)

  Напад: Daniel Avramovski (Kayserispor), Goran Pandev (Genoa), Marjan Radeski (Akademija Pandev), Vlatko Stojanovski (Chambly), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Tričkovski (AEK Larnaca), Krste Velkovski (Sarajevo)


  Македонија ке отпатува на ЕП со најсилниот состав со исклучок на Несторовски кој е повреден.

  Како што веќе знаеме ние сме дебитанти во ова натпреварување.
  Очекувам да ги поминеме групите.


  МРМЕ, ЛЕГЕНДО, ФАЛА ТИ ЗА ОВА ИСКУСТВО

  ГРУПАЦ.JPG  Група Д

  Англија
  Хрватска
  Шкотска
  Чешка

  Група Д.JPG


  Група Е

  Полска
  Словачка
  Шпанија
  Шведска

  е.png

  Група Ф

  Франција
  Германија
  Португалија
  Унгарија  е.png

  Кој е вашиот фаворит за освојување на ЕП?

  Мои фаворити се Англија и Португалија, покрај нив ќе навивам и за нашата Македонија.
   
  На sunshinebabe, Maria.Fernanda, Bratot и 5 други им се допаѓа ова.
 4. ayton

  ayton Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2021
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Машки
  Francija osvojuva da ne recite ne kazav
   
 5. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  20.095
  Пол:
  Машки
  Автентичен нема. Нели, зезнаа работа ФФМ со дресовите и нема, и нема да има во фан шоп.
  Реплика може да се порача од Спортисимо, или од Алиекспрес.
  Гревови сме. :(
   
  На темјанушка, _beautyy_ и g8lQQk им се допаѓа ова.
 6. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  11.829
  Пол:
  Женски
  @Billy Idol :bow: за линкот, само да не заврши првенството додека ми стигне од Али ? :lol:
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Reina.Gitana

  Reina.Gitana Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2020
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  5.292
  Пол:
  Женски
  Возбудени и то како сме возбудени.:D Одвај чекам со нетрпение и еуфорија конечно и ние да гледаме и навиваме за Македонија.:sun:
   
  На EmilyMonte, cresa-jagoda, sunshinebabe и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  20.095
  Пол:
  Машки
  Ќе ти стигне, ама за следното. :lol:
   
  На sunshinebabe, темјанушка, _beautyy_ и 3 други им се допаѓа ова.
 9. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.030
  Допаѓања:
  69.297
  Возбудена сум како јас да ќе играм :rofl:
  Шала на страна, општо сум фан на првенствата во фудбал, и редовно ги пратам.
   
  На cresa-jagoda, sunshinebabe, smile:) и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  15.787
  Пол:
  Женски
  Немам јас нерви.:D Или допрва ќе немам?:wasntme:

  На момците им посакувам среќа, знам дека Македонија ќе ја направат горда.:l:

  Македонија.:inlove: Друг фаворит ми е Полска.
   
  На Mencia, cresa-jagoda, sunshinebabe и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  20.095
  Пол:
  Машки
  Франција. :D
  Евентуално Белгија и Англија од втор план да изненадат.
  Најголеми флопови очекувам да се Холандија и Хрватска. Во надолна линија им се репрезентациите и нема далеку да догураат. Германија исто може да се лизне во фазата на елиминации. После поразот од нас, веќе не се непобедливи. :)

  За нас, не знам зошто ама имам некое претчувство дека ќе се протнеме во следната фаза и ќе сме слатко изненадување на стартот. А и да не сме, ќе бидам задоволен со секој даден гол на Европско и секој добиен бод од нашите. ^_^

  Инаку еве како изгледа мапата на пласирани репрезентации, тие со сино, и црвено, тие што не се. Островче сме на Балканот. :D

  [​IMG]
   
  Последна измена: 7 јуни 2021
  На Mencia, M.B., Кена Рис и 8 други им се допаѓа ова.
 12. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  31.830
  Пол:
  Женски
  Јас мислам Португалија пак ќе изненади, има и одлични играчи, шала на страна.
  И да, очекувам финале Португалија - Англија.:inlove:
  Одамна не играле овие меѓусебно.
  Хрватска, последна у групите.
   
  На Maria.Fernanda, _beautyy_ и Billy Idol им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.163
  Допаѓања:
  296.693
  Хрватска или Германија.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 14. _beautyy_

  _beautyy_ Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2021
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  326
  Пол:
  Женски
  Според мене сите можат да изненадат, па дури и ние.:clap: Има доста добри репрезентации нпр. Англија, Португалија, Германија(знаеме дека беше доминантна претходната сезона иако претрпе пораз од нас).
  Секако ќе навивам за Македонија:l::l:
   
  На cresa-jagoda, Maria.Fernanda и Billy Idol им се допаѓа ова.
 15. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.468
  Допаѓања:
  20.448
  Пол:
  Женски
  Порано бев заразена со фудбал, но од ко не живеам во Мкд гледам фудбал од светско на светско и на олимпијадата.
  Стегам палци за нашите, им посакувам среќа и добар успех (fingers)
  Мои фаворити се Италија.
   
  На cresa-jagoda, _beautyy_, Аргентина * и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  4.471
  Пол:
  Машки

  Оодимее јакооо :party:
   
  На EmilyMonte, _beautyy_, sunshinebabe и 2 други им се допаѓа ова.
 17. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  3.377
  Искрено не сум возбудена многу заради тоа што сум зафатена педиодов.
  Се надевам дека ќе успеам да ги гледам натпреварите барем нашите. :l:
  Верувам дека ќе изиграат храбро и дрско до максимум, со некоја луда среќа може и да поминат група.

  Јас ќе сум задоволна и со една победа или бод, бидејќи битна ми е сликата која ќе ја оставиме, по кое ќе си го вмрежам во сеќавањата Европсково.

  Не следам многу фудбал па би рекла дека ќе освојат Франција или Португалија.
  Секако ќе навивам и за Хрватска да изненадат од сенка. (fingers)
   
  На _beautyy_, Bezimenka90, bicycle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  Не сум воопшто возбудена иако настапува нашата репрезентација бидејќи е се јасно.
  Ние групата ќе ја завршиме со 3 убедливи порази тоа е и повејќе од јасно затоа нема простор за возбуда и еуфорија.
   
  На Poyraz Karayel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  15.787
  Пол:
  Женски
  Зошто со 3 порази? Украина и Австрија не се толку јаки, па за да не можеме да ги тепаме. Ние Германија ја тепавме! Нема простор за еуфорија и возбуда?:^) Мене уште сега ме мава адреналин.:D

  Барем сега дајте поддршка на момците, а не уште пред стартот, почнувате со плукање. И последни да се во групата, за мене е огромен успех што се пласираа.
   
  На Mencia, cresa-jagoda, M.B. и 7 други им се допаѓа ова.
 20. ayton

  ayton Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2021
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Машки
  Ti ako imas 1 utakmica gledano na nasive jas e :D