1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

FC Bayern München

Дискусија во 'Спорт' започната од Dog-lover, 5 мај 2013.

 1. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  Баерн Минхен е оформен на 27 февруари 1900 год. од Гимнастичкиот клуб во Минхен. Првите неколку сезони тимот ги играл во регионалните Баварски лиги. Прв поголем успех е во 1926 год. во јужното германско првенство, достигнување кое го повториле и две години подоцна. Прв национален триумф имале во 1932 освојувајќи го Германското првенство. Со доаѓањето на Хитлер на власт развивањето на клубот замрело. Баерн бил преименуван во „Јевовиот клуб“, а тренерите ја напуштиле земјата. Баерн е еден стабилен тим кој се одржува во борба за титулата речиси секоја година. Главни конкурент за освојување на Бундеслигата се :Борусија, Шалке, Хамбургер, Штутгарт и др.
  Баерн е сега организација, попозната како FC Bayern München AG. 90% од FC Bayern München AG припаѓаат на FC Bayern München E.V. (e.v.-значи „регистрирана асоцијација“), а останатите 10% припаѓаат на Adidas, кој меѓудругото е и голем спонзор на Баерн Минхен. Адидас ги купиле своите акции во 2002 за 77 милиони Евра. Други поголеми спонзори на Баерн се Deutscher Telecom(T-Home-спонзор на дресевите), Audi, Simens, Laufthansa airlines и Coca-Cola. Претходни спонзори на дресевите биле: Adidas (1874-78), Iveco (1978-84), Commodore (1984-89), Opel (1989-2002) и Deutscher Telecom (T-Mobile,T-Com,T-Home/2002-*).
  Од 1998-2004 тренер на Баерн е Отмарт Хитцфелд, кој станува најдобриот тренер на Баерн во историјата. Во неговата прва сезона Баерн ја освојува Бундес Лигата и за малце не ја освојува и Лигата на Шампионите во која губи од Манчестер со 2-1, двата гола ги прима во продолжението. Во сезоната 1999-2000 Баерн ја освојува нивната трета дупла титула. Третата по ред освоена БундесЛига следува во 2001 освојувајќи ја на последниот ден. Неколку дена подоцна Баерн ја освојува и Лигата на Шампионите победувајќи ја Валенсија на пенали. 2002 е без трофеј во Германија но го освојува по втор пат Интернационалниот Куп на ФИФА. Наредната сезона Баерн освојува и четврта дупла титула. Наредната година Хитцфелд се повлекува по слабите резултати.
  Во 2005-2006 Баерн се преселува на новиот стадион Алијанц Арената. Тренер на Баерн во овој период е Феликс Магат кој освојува две дупли титули, но нема поголеми успеси во европските натпреварувања.
  Во јануари 2007 Феликс Магат беше избркан од Баерн и беше вратен Отмарт Хитцфелд-најуспешниот тренер на Баерн. Во сезоната 2006/07 во Баерн имаше многу промени и Баерн не освои ништо.
  Во сезоните 2008-2009, Баерн се обидуваше да состави достоен сотав кој ќе биде кункурентен во Европа, и оваа сезона Баерн ја освојува Бундеслигата, по што следуваат сезони без Германска титула и два финални натпревари во Лига на Шампиони без триумф.
  Најпрво Ван гал го носи Баерн до Финалето на Лигата на Шампионите, 2009-2010 година, во кое Финале Баерн се сретнува со Италијанскиот Интер од Милан, кој е под водство на Мурињо, а баерн доживува пораз од 2-0. после овај неуспех, Ван Гал го напушта кормилото на Баерн а го превзема дотогаш Стратегот на Леверкузен, Јуп Хејнкес, кој во сезоната 2011-2012 повторно го води Баерн до самиот врв во Европа, го остварува сонот кој го имаат сите Европски Клубови, Финале на сопствен Стадион, финале против Англиски Челзи, под водство на Ди Матео, на Алиjанц Арена, пред домашните навивачи.
  За жал Баерн губи на пенали на Алијанц Арена.


  Баерн продолжува по патот до врвот, со следниот состав Баерн ја започнува новата 2012-2013, под водство на Јуп Хеинкес.Моментално Баерн се борат за титула во ЛШ пртови Борусија Дортмунд  Тековен состав
  Бр. Играч
  1 Мануел Нојер
  4 Данте
  5 Даниел ван Бајтен
  7 Франк Рибери
  9 Марио Манџукиќ
  10 Арјен Робен
  11 Ѓердан Шаќири
  13 Рафиња
  17 Џером Боатенг
  21 Филип Лам (captain)
  22 Том Штарк

  24 Максимилијан Ридмилер
  25 Томас Милер
  26 Диего Контенто
  27 Давид Алаба
  28 Холгер Бадштубер
  30 Луис Гуштаво
  31 Бастијан Швајнштајгер (vice captain)
  32 Лукас Раедер
  33 Марио Гомес
  36 Емре Џан
  39 Тони Крос
  44 Анатоли Тимошчук
  http://www.youtube.com/watch?v=0Tj9pdgwMhE ( Stern des Südens- sвездите од југот )
  :rock: :l: :l:
  активна да е темава,мислам дека има навивачки/навивачи ако не само јас ќе си пишувам :rofl: :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На Βικτωρία, Vik'Toriah, tejdi-lejdi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.554
  Баерн ми е отсекогаш бил симпатичен клуб, како и повеќето германски всушност. Дури еден период кога не ги пратев толку Челзи, ми беше после Реал.

  Ми се допаѓа стилот на игра, се надевам дека Пеп сега нема да ја нешто премногу измени. Едино што почна да не ми се допаѓа е тоа што почнаа да купуваат све и свашта. Швајнштајгер ми е омилен од таму, колку сакав да помине во Реал кога имаше шпекулации :).

  Лани некако на среќа се довлечкавте до финале, па против Реал, па Челзи не сакав да освоите :D. Ама оваа година, 7-0 против Барселона :D. Баерн би требало да освои во финале.
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 3. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Редно беше за темава :inlove: :clap:
  Уфф колку се само добри сезонава, кој знае она лисицата Јуп со што ли ги рани :lol:
  Омилен:Швајни-столб во играта :inlove:
  Тренираат, се тепаат и си се смеат - хармонија :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  На tejdi-lejdi, Dog-lover и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
 4. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  :inlove: :up:

  Едвај чекам финале
   

  Прикачени фајлови:

  • bay-schweini.jpg
   bay-schweini.jpg
   Големина на фајлот:
   24,9 KB
   Прегледи:
   737
  На Dog-lover и m2m2m2 им се допаѓа ова.
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.544
  Допаѓања:
  9.591
  Пол:
  Женски
  Јас од фудбал ништо не се разбирам, ама пошо изгубија од Челзи лани, мене љубовниот живот ми страдаше :D :D Дечкото ми навива за нив од дете. Ако не тепаат на 25ти мај со Дортмунд, бел ден нема да видам цело лето :lol:
   
  На Dog-lover и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
 6. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Туку прочитав дека летово си оди Тимошчук, а изгледа и Гомез :(
  Се надевам Гомез нема :^)
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  и јас :inlove: :D
  само да не ја доживееме таа болка повторно :shake: :sweat:
   
  На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  Ајде нека му е Среќен 68 роденден на Јуп, баш ми е жал што ќе си оди :| :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 9. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  :) :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На GordanaL и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
 10. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  новите дресови :inlove:

  FC Bayern 3 - 0 FC Augsburg
   

  Прикачени фајлови:

  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 11. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  И официјално, Deutscher Meister 8)
   

  Прикачени фајлови:

  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 12. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Денес е последната утакмица на Јуп во Бундеслигата.
  Читам дека можно е пак да биде тренер на Реал, но можеби се само шпекулации.
  Инаку незнам дали знаете, пред десетина или повеќе години бил тренер на Реал и тогаш после 32 години Реал ја освојува лигата на шампионите.
  Јас искрено би сакала да го видам во Реал.
   

  Прикачени фајлови:

  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
 14. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
 16. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  Дог лавер ...од колку е утре? :)
   
 17. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  20:45 :)
   
  На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.172
  Пол:
  Женски
  :dance: :dance: :dance: :dance: :clap: :clap: :clap: :rock:
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  :l: :l: :l: .... :dance: :rock: :party: ^_^ :music:
   

  Прикачени фајлови:

  На Lovy1 и Ketrin.Moon им се допаѓа ова.
 20. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Басти не го дава трофејот :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.