First date look

Дискусија во 'Мода и стил' започната од black-angel, 17 јуни 2010.

 1. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  266
  Облека за прв состанок. Посмело или...?

  Облечи некои фармерки, цефка, кошулче во некоја светла, летна боја, жолто, зелено, црвено, штикли и некое ланче долго кое ќе одговара на штиклите и можеш некој упадлив голем каиш... Не премногу нападно, зошто ќе делуваш на лесна девојка... Јас на првиот состанок со мојот сега веќе 2 годишен дечко, носев цефка фармерки, жолто кошулче голем црн каиш, црно ланче штикли и ташна, косата пеглана и сосема лежерно нашминкана, пудра, моливче, римел и лабело... И после откако стапивме во врска, тој ми кажа дека мн почитувал што сум се облекла така пристојно а не нападно и вулгарно, и на шала ми кажа Ние машките вулгарно облечени женски ги сакаме за една вечер, а пристојни за цел живот... Така да од искуство ти ја препорачувам комбинацијата... :rofl: Гуд лак :D
   
  На girlinlove и pupi.girl им се допаѓа ова.
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.792
  Пол:
  Женски
  Облека за прв состанок. Посмело или...?

  Добро ти рекол дечкоти :) па и прв пат ќе го видам не мислам нападно да се облечам :lol: :lol:
   
  На girlinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  или мозеш да облечеш црно фустанче-црното е класика, ама да не биде премногу кратко или деколтирано, едноставно нормално, елегантно со некое интересно герданче црно сребресто, а од шминка мозеш да ставиш малку сјај, малку руз, маскара, и некој парфем по кој ке те запамети, и секако ноктите средени :) убав помин :* :inlove:
   
  На girlinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Облечи нешто во кое што се чувствуваш удобно и убаво, а не да си стегната цело време. Големо деколте или ептен кратка сукњичка не е баш добар избор според мене, тоа не ти го препорачувам никако.
  Некое интересно фустанче е најдобар избор според мене, или пак фармерки со маичка. Шминката да не биде пренападна, биди си природна. :)
   
  На girlinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girlinlove

  girlinlove Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  10
  која фризура?

  значи вака.
  Пред неколку дена се договорив со еден кој одамна го свигам и он мене и за неколку дена конецно ке се сретнеме па незнам за коса за облека веке знам ке носам фустанче или сукна комбилизон
  па така Да ВЕ МОЛАМММММММ ЗА ПОМОС КАЗЕТЕ МИ КАКАВА ФРИЗУРА ДА НОСАМ ЈА СЕ КОЛЕБАМ МЕГУ ПРАВА ИЛИ ИЗВИТКАНА ми треба итно фала однапред :) :emo: :inlove:
   
 6. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.735
  Мислам дека најдобро е да постираш слики да видиме како изгледаат тие парчиња на облека, секако најдобро би било да ги облечеш и да пратиш слики.. Па ќе ти дадеме совети дали да ја фатиш косата, да ја испеглаш или да ја извиткаш :*
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  ^^ Каде ќе излегувате?
  Ако одите некаде на кафенце, најубаво ќе биде да облечеш некоја сукњичка и кошулка или маичка убава.
  [​IMG][​IMG]
  Само немој да претераш па да мисли дека со часови си се дотерувала само за него ;)
   
  На v.bechkam му/ѝ се допаѓа ова.
 8. v.bechkam

  v.bechkam Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Би можела да облечеш нешто привлечно,но со оглед на тоа да носиш штикли,да ја истакнеш својата надворешна убавина.Ако станува збор за шминката-не премногу нападно ниту пак натрупано,минимално а сепак да изгледа привлечно и симпатично :D ;)
   
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.749
  мора да сум средена, уредно-облечена, да се чувствувам удобно, ништо пренападно или екстравагантно :)
   
 10. anabela931

  anabela931 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  41
  ете така нешто :D
   

  Прикачени фајлови:

 11. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  зависи каде одите, доколку е на кафе по едноставно фармерчиња, слатка маичка, балетанки..и малце шминка
   
 12. qqq

  qqq Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  7
  Паа јас мислам дека доколку не се работи за дискотека или вечера..дефинитивно треба балетанки да се носат..јас не би облекла штикли на прв состанок доколку не е морално..иии без многу шминка :)
   
 13. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  263
 14. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  8.454
  Пол:
  Женски
  За на кафе може вака
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  за денски состанок фармерки и патики и едноставна долга блуза и ташна или фармерки со балетанки или штикли(зависи возраста) со интересна блуза или еднобојна блуза со марама и сако или џемперче.
  за вечерен состанок може фустан(НЕ за на свадба) едноставен и не многу краток со некое ланче или прстен и штикли или балетанки.
  за косата и шминката нека биде што поприродно(не мислам да отидеш како што ке станеш од спиење) мислам на средена пуштена или брановидно извиткана коса и нежна шминка(моливче,римел,руменило,кремаста сенка) еве некои примери:

  биди тоа што си. ;)
   

  Прикачени фајлови:

  На Sara123 и glosipgirl им се допаѓа ова.
 16. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Фармерки носев, штикли и кошула. :)
   
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Не е најубаво да се носи она што вас ви стои убаво и најудобно (океј не зборувам за пиџами), она што го одликува вашиот стил? Без разлика дали е денско кафе или вечерна журка (иако обично состаноците се прават на некое потивко место).

  Најважно од се‘ е да бидете чисти, испеглани, убаво да мирисате, да не ви е запоставена косата и да не претерувате со шминка.

  Јас на пример за мојот прв состанок со сегашниот си бев по старки, фармерки-хеланки, маичка и марама, мали убетки и прстен; од шминка - малце пудра, маскара и лабело. И се чувствував многу удобно и баш јас. Не сакав да глумам лудило со штикли и фустанчиња. А тоа него многу му се допадна. Па така, и вие бидете свои. Само без многу голотии..
   
 18. Melany.Macedonia

  Melany.Macedonia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  67
  фармерки, не многу високи потпетици да можете да одите комотно,кошулче или убава маичка некоја не многу нападна и не многу отворена кај деколтето,марама, аксесорис нешто не многу накитена едноставна,чанта и јакна ... тоа би било тоа во главно :) ќе постирам и слики коа ќе ми светне некоја комбинација..да не барам сега специјално
   
 19. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  А да си бидете тоа што се, тој е најдобриот first date look :)
   
  На SingingBird му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.015
  Прво и најважно е да бидете она што сте, да се облечете согласно со вашиот стил, да ви се допаѓа тоа што го носите и да ви е удобно, затоа што од тоа многу зависи како ќе се чувствувате во текот на состанокот.
  Најосновно нешто е да бидете чисти, со средена коса, убави намирисани и со средени нокти.
  Понатаму работите зависат од тоа дали состанокот е дневнен или ноќен.
  Дневен: кошула, фармерки, сандали/чизми, интересен и впечатлив накит да му го привлече вниманието на дечкото, секогаш се фаќаат за тие детали ;)
  Ноќен: кратки панталончиња со кошула(не мислам на ултра кратки, но да ги покриваат бутовите), штикли или сандали на полна пета, нежна шминка на очите со кармин во појака боја. Секојдневно фустанче со поголема должина, некаде над колената.
  Јас го практикувам овој изглед, тоа е мојот стил, остава впечаток, и најважно не изгледа вулгарно.