1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

First date look

Дискусија во 'Мода и стил' започната од black-angel, 17 јуни 2010.

  1. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Па искрено не би сакала да изгледам како за "на свадба" или да носам нешто што би ме направило премногу вештачка. Ако станува збор за излегување во текот на денот тогаш би носела нешто вакво:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Или пак можеби нешто вакво:

    [​IMG]

    А ако пак станува збор за излегување во текот на ноќта тогаш би носела веројатно нешто вакво:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Косата би ја извиткала, да не е премногу виткана ниту пак премногу права нешто како beachy hair. Можеби би ја носела скрос права или ќе направам некоја слатка фризура како на пример:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Исто така би носела и некој сладок додаток за коса:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Од страна на накит ова:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Шминката преферирам да ми биде неутрална дури и незабележителна, но да се гледа дека сум вложила труд, а сепак да не биде вештачка. Еве вака на пример за денски:

    [​IMG]
    [​IMG]

    За навечер:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Устата со некој неутрален кармин, затоа што обично ги нагласувам очите а не устата.. Но сепак мислам дека неутрален е попривлечен за прв состанок. Дефинитивно не би се појавила со јак црвен кармин, можеби некој подискретен и со малку туш на очите.

    [​IMG]

    И ваков кармин:

    [​IMG]

    Ноктите би ги направила во некоја неутрална боја, нешто многу едноставно или пак со некој анимал принт:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    That's all folks! I think. :$ :lol:
     
    На Sara123 и The.Complicated им се допаѓа ова.
  2. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Само едно ќе кажам : BE YOURSELF! :)
     
    На Darya му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ilovemilan

    ilovemilan Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Убаво е да бидеш убаво дотерена, но сепак машките не обврнуваат внимание толку на надворешната, туку на внатрешната. Тие сакаат жени со голема смисла за хумор,самодоверба,што знаат што сакаат и да им е убаво кога се со нив. Според мене не треба толку замарање затоа што тој нема да те сака поради тоа што го носиш туку поради тоа што си ти. Најпогодни комбинации се: 1) кошула со фармерки каиш околу струкот некое ланче 2) некоја убава маичка по прерамки со слатки кратки пантоланчиња и ланче 3) некое убаво фустанче по прерамки до надколена косата може да ти биде испеглана, или пак направи си некоја интересна фризура но да не биде претерано(можеш коскена плетенка) и средени нокти.... Сепак на состанок треба да си поминеш убаво и да си уживаш а не цело време да паничиш дали си добро нашминкана/дали ти е растурена косата и сл. Поздрав :*
     
  4. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Целосно се согалсувам! Пред помалку од една година отидов на состанок со моето сегашно момче кое не го знаев во живо дотогаш (само на фб :) ) и само да знаете колку се замарав, се спремав со денови барајќи ја најсоодветната облека. На крај отидов во обични фармерки, блуза на куси ракави, ниски балетанки и мала ташничка од оние на страна што се носат и..си поминав најубаво во животот!
    Не мислев да бидам зборлеста, но најправо нека ви биде удобно во она што го носите па нему му се допаѓало или не..негов проблем. Со среќа на сите што ќе одат на својот прв состанок :) :hai:
     
  5. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Ја би се облекла вака: [​IMG]
    [​IMG] или [​IMG]
    [​IMG] - Некоја ваква мичка

    Некоја алка на раката како патиките сигурно, и мала црна ташничка преку врат. ;)
     
  6. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Заборавив да напоменам :!: : Би ја измила и исушила косата (не мрсна, фала богу), би ставила некоја цвикера а од шминка римелче и сјајче :makeup:
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Девојки што мислите ок ли ке изгледам вака на дејт? Чевлите се исти вакви само скрос црни, значи црно сако вакви панталони, се исто само без марамата, и косата малку навиткана и пуштена?
     

    Прикачени фајлови:

    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Одлично и марама да додадеш би било ок :)
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  9. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    652
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Зависи каде одат а најчесто првиот состанок е некое помирно место како ресторан или кафич.Тогаш девојката би требало да изгледа средена да не биде премногу провокативна a да биде секси и заводлива еве неколку предлози
     

    Прикачени фајлови:

  10. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    652
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  11. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    5.840
    Пол:
    Женски
    Некогаш многу се преоптоваруваме со некои ситници што машките нема ни да ги забележат. Јас сметам дека не треба нешто посебно да се замараме, едноставно да изгледаме средено, природно и секако да одговара за приликата и местото на кое одиме.
     
  12. beautiful.butterfly

    beautiful.butterfly Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Багуфче и јас така милсам.Бај д веј, многу убави комбинации :inlove: :)
     
  13. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас си се облеков во тоа што си се чуствувам најудобно.Премногу шминка во никој случај не.
    Јас не бев нашминкана,и не практикувам многу шминка.Косата пуштена и испегална. :lol: :lol:
    Но,не е битно тоа што носите - битно е тоа што го имате внатре во вас ! ;) :!:
     
  14. Cinderella11

    Cinderella11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    51
    Пред се нека го носи она во што се чувствува најудобно и и влева самодоверба.За шминката па би рекла и дека не е потребна. ;)
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ова ми е многу америчка ствар.
    Зависно од пригода.

    За опуштена вечер во кино или некое маалско кафуле, добар пар фармерки, кошулка или маичка и разиграјте го тоа со некое гломазно ланче.
    [​IMG]
     
  16. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Ја видов темава и се сетив кога мм ми беше дечко и кога прв пат излеговме.
    Беше лето, и носев црна убава маичка, долги тесни фармерки, старки, пуштена коса, шминка не ставам, паметам и дека имав ланче со пентаграм, и една алка :)
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Ја воскреснувам темава ама баш пред некое време правевме муабет со другарките за ова колку машките воопшто не се замараат со изгледот и стилот на прв дејт и доаѓаат сосема кежуал облечени додека девојките се потресуваат додека изберат стајлинг..
    Искрено не знам како е тоа од машка гледна точка, ама девојка предотерана со фустан, потпетици, шминка и фризура делува како ептен "усилено", како да се труди да го освои и да му се допадне..
    Секако секоја девојка сака да остави позитивен впечаток кај машкото за да ја побара пак, ама кога сето тоа ја преминува границата и е всушност too much? :^)

    Лично еве за мене да си кажам, не сум била на многу дејтови општо, ама секогаш сум носела нешто сосема обично, фармерки маичка и патики, не дека сум таков тип, не сум, стварно сакам да се дотерувам и кога излегувам секогаш носам поелегантна класична облека така се чувствувам најубаво (не деколтиња ама имам чувство дека ако би отишла така на дејт дечкото ќе помисли дека сум презагреана, сакам да го освојам, вештачка сум..
    Се случи еднаш се припремав за дејт извиткав коси ставив фустанче, потпетици, другарка ми ме гледа ми се смее ми вика ти да не одиш од на кафе во матично? (facepalm)

    Не знам ама мене ми е стварно комично ова колку ние женските се замараме, а машките буквално ич си немаат гајле. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не треба да се генерализира, затоа што не сите машки не се замараат со изгледот, и не сите женски имаат желба да бидат (пре)дотерани.

    Се зависи од локацијата каде е договорен состанокот. Ако е некаков кежуал бар, каде е потребата од кичерај со тапирана фризура?
    Најобични фармерки/панталони и некаква неофицијална кошула се полн погодок за било каде, после додаваш во комбинацијата според вкус и околности.

    Тие што губат часови во спремање и пробување на милион комбинации неколку часа пред некој настан еве јас не можам да ги разберам- зошто го правите тоа? Одеднаш имате парчиња во плакарот кои прв пат ги гледате и не сте ги пробале па не знаете како ви стојат? Или имате вишок слободно време во животот за тепање?
    Хе хе. Нат.

    Мене малце тоа ми е комично, јер ете јас женско па не се замарам толку и не губам време, не чуствувам потреба да дигнам и дадам толкава фама на нешто толку обично.
    Секој ден е средба со луѓе и излегување, одамна сум го надминала "замарање со изгледот" нивото, се додека комбинацијата е соодветна и добро вклопена.
     
    На cresa-jagoda, Glowy и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Точно не треба да се генерализира, не мислев на тоа секако има и познавам доста машки кои си држат имиџ во секое време и секогаш скоцкани и дотерани, само мислев општо кога се вакви работи во прашање девојките се тие што креваат поголема фама..

    Не дека облеката игра којзнае колку голема улога но како и да вртиш секогаш влијае во тоа каков впечаток ќе оставиш кај другите, сакал или неќел денес живееме во такво време и тоа е факт. Ете некои едноставно се осеќаат подобро посамоуверено во себе на тој начин.. :)

    Или можеби дека јас работам во доменот на модата и трендовите затоа придавам толку значење и обрнувам поголемо внимание, професионална маана :?:
     
    Последна измена: 27 октомври 2020
  20. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    На прв дејт се оди во нешто што те представува тебе, да се чувствуваш удобно, дека всушност самодовербата зрачи убавина. Ако ти е стилот кажуал оди така, ако сакаш дотерана оди дотерана, така е потренспаренто и поискрено се понатака што би се одвивало. На прв дејт освен што сакаш ти да му се допаднеш на тој спорти, треба и тој да ти се допадне тебе, тоа некогаш ко да го забораваме.
     
    На Astrum.Obtutus, MayDiamonds, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.