1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

First date look

Дискусија во 'Мода и стил' започната од black-angel, 17 јуни 2010.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не креваат девојките поголема фама околу модата и имиџот, туку сите оние кои следат и/или се занимаваат со мода. Полот е небитен. И како некој што работи во модната индустрија како што велиш, тоа треба да ти биде познато.
    И истите тие личности кои се занимаваат со мода на било кој начин, обично разбираат дека не сите следат исти модни трендови и стилови. А ако комбинацијата е убаво искомбинирана, безразлика дали парчињата се обични или контроверзни, супер океј е и секој нареден коментар е сувишно непотребен.
    Не треба да помислуваат колку тие се над или повеќе од некој спроти нив ради парчињата што ги носат и начинот на кој ги носат. Во случај да се опсесивни кон облеката, тогаш нека најдат некој како нив, погодна средина, и нема да има никаков проблем.
    Ама тоа се различни улоги во различни ситуации и треба да се разликуваат. ;)

    И како што велиш, изгледот значи многу. Не денес, туку секогаш.
    Па така, место грозна штикла и нога која не знае да оди на истата, јас би одбрала соодветен модел на патика на пример. Место никаков крој на фустан, би одбарала фармерки и бела блуза. И место машко облечено во нешто што не му стои, и го носи за да е видливо истото, би одбарала да носи нешто што на него му лежи и тој да ја носи облеката, место таа да биде само носена.
    Се тоа во склоп прилагодено на пригодата.

    Ова е мислење на некој кој нема допирна точка со модните трендови, јер не ги смета за важни, ама се води според сопствена проценка за "убаво" и "не убаво". И го дава само кога некој ќе го побара, јер тогаш обраќа поголемо внимание на нешто толку секојдневно за него.
     
    На Astrum.Obtutus, IRBBB, MayDiamonds и 3 други им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Јас одев на сигурно, облеков нешто што знаев дека добро ми стои, нешто во кое се чувствував убаво, но истовремено и удобно. Како што кажаа и пред мене, самодовербата зрачи убавина.
    И не згрешив, веднаш добив комплименти, но и да не беа изразени во зборови, пак се приметуваше од погледот :lol:
     
    На Neodlucna, MayDiamonds и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.845
    Пол:
    Женски
    Јас би се појавила вака
    01.jpg

    Зависи од пригодата, каде одиме, кое време од денот и како се чувствувам во моментот
    Добар аутфит и самодоверба се клуч за оставање на добар впечаток.
    Муабетот на страна, темата е за first date look
    И сакам дечкото да се појави соодветно среден, не сакам да отидам во некое убаво кафуле а типот се појави во тренерки или како да не вложил 5 мин да изгледа убаво
     
    На FVP, eliesaab, MayDiamonds и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Зависи каде е дејтот, на колку години е девојката и кое годишно време е.

    Сега за есен на мои 30 години би се појавила со: капут , фармерки/панталони и кошула со тенок џемпер. Кошулата и панталоните да не се некои широки сепак да ја оцртуваат фигурата. Накит ништо или само обетки, а акцент би ставила на убав каиш што ќе одговара со капутот.

    Летно време минич ми е многу смело и невкусно за прв дејт, но фустани ми се баш ОК.
     
    На Askopje, MayDiamonds, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Му отидов на прв дејт дотерана у онака дневно, летно фустанче шо се комбинира со старки и нашминкана, со испеглана коса. :D Вака и сакам да се носам, не дека ради него специјално било. Лето тоа ми е омилен избор за тоа што би носела. :)
    Сред лето, денски бевме на кафе и огромна жештина беше надвор, ова ми личеше најидеално, мислам и не згрешив. :)
    Он дојде у долги фармерки и некое така блузиче-кошулче на кратки, знам се туфкаше колку му е жешко, па и денски дека бевме излезени, се свари. Следен дејт дојде у шорц. :rofl::rofl: Се смееме ден денес за тоа у жештината шо дошол на долги али мислел така ќе остави посериозен впечаток. :D

    Мислам дека се зависи од временските услови, кога ќе се оди, дали денски или ноќе и на кое место. :) Сигурно нема за у кино со минич да се отиде. :D
     
    На MrenaRiba, MayDiamonds, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Оддамна беше, ама ако добро се сеќавам носев црна суќња во фалти и фрна припиена маичка со средно длабок ве изрез. Суќњата си ја купив баш вака есенски период, ноември и беше многу убава, а се мислев дали да ја купам дека штедев за книги за на факултет, ама бевме со братучетка ми излезени и ме поттикна да ја купам. Ја изнаносив таа есен-пролет и дека во пролет ни беше првиот состанок ја облеков. Црна елеганција, косата природна, имав црвен кармин и смоуки нашминкани очи и местенцето каде што бевме договорени да се најдеме идеално ни се вклопуваше во приказната, преубаво си поминав:l: Се надевам и тој исто:D
     
    На Tamsy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас не знаев каде одиме. Ми рече на пијачка. И се мислев каде се може да се оди на пијачка, па реков ај да не претерам да се средам а да изгледам добро каде и да одиме. Облеков црни панталони со висок струк кои може да се носат и секој ден и за излегувања, ставив бела маичка што е исто така добро да се носи и секој ден и со сако би изгледало супер. На нозете ставив старки, чантичка мала земав и во багажник си ставив сако и штикли за секој случај. Кога се јавив да прашам каде да одам ми кажа каде ќе ме чека, не бев сигурна дали ќе ми требаат штикли и сако. Се мислев да прашам, ама кога видов дека нема потреба не сменив ништо. Ако требаше да ги менувам старките за штикли изговор ќе ми беше дека не можам со штикли да возам, а сакото ќе го земев во случај подоцна да не ми застуди. :D
    Дечкото не знаеше дека го носам сето тоа со мене, а јас знаев дека не ми е промашена комбинацијата во никој случај бидејќи 4 часа поминав на FaceTime со другарка која е ептен навлезена во модниот свет. Еххх времиња, тоа беше пред неполни 2 години.. Ни корона ни враг.. Сега иди облечи нешто и оди негде да те видам.. Ќе заборавиме што и како треба...