1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Fish spa

Дискусија во 'Тело' започната од rossonerka, 18 мај 2012.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Изгуглав јас одамна и моето гуглање извади резултати кои не ми се допаднаа, а ги изнесов 2 страни поназад во темава. Затоа и реков ако некој има доказ со спротивно тврдење слободно нека го постира.
    Бизнис е за да се заработуваат пари ама не е тоа целта на дискусијава.
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Сакав да одам на вакви третмани чисто онака интересно ми изгледаше. Ама решив да се распрашам малку што и како е работата.

    Во Америка фиш спа третманите се забранети исто како и во половина Европа. Причината е кожно заболување што рибата може да го пренесе. Тоа прво , а второ може да дојде човек со хепатит, тој нема видливи рани на нозете,ама рибата во текот на третманот може да направи минимални повреди на кожата кои се доволни и таа да стане преносител на вирусот на друг човек. Хепатитот е само пример, еден куп болести што се пренесуваат преку крв можат да се добијат со фиш спа. Превентивни мерки нема.

    За тоа дали се корисни или не не навлегувам, некако фиш спа ми е многу играње лото со здравјето. А, прво нека добие некој хепатит,сида и сл. па нека го бара газдата да го тужи. Глупости.
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    На тв баш слушав одговор на прашањето зошто се забранети во Америка и одговорот беше дека не поради причина 'пренос на болести', туку поради забрана за користење на животни за козметички цели.
    Ама мојов гугл не се согласува во целост :)
    Инаку и мене на почетокот ми изгледаше интересно и сакав да пробам.
     
  4. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Слушнав дека било многу штетно тоа иако изгледа современо и модерно но се пренесуваат болести преку мртвите клетки на нозете за прв пат го видов ова во Грција годинава.
     
  5. zuzu82

    zuzu82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    108
    Лично јас го користам овој третман веќе еден месец.Имам проблеми со кожата на нозете.
    Со овој третман моите стапала станаа меки и мазни.Рипките ги отстрануваат мртвите клетки од епидермисот-надворесниот слој од кожата,без да го допрат дермисот-внатрешниот слој од кожата.Во процесот на отстранување на мртвите клетки рипчињата гара руфа генерираат ензем кој има регенеративен ефект на кожата да расте,така да мртвата кожа е отстранета а новата е поздрава,посјајна и помека од претходната.
    Бенифитите кои ги осетив од овој третман,освен помека и поздрава кожа на стапалата,подобра циркулација,регулирање на нервниот систем и се чуствувам порелаксирано и по опуштено.