1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

FWSK моден викенд Скопје

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 21 октомври 2010.

  1. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Па незнам баш што и фали на таа десно :?:
    Инаку сакав да прашам кој е условот што треба да го исполнуваш за да присуствуваш на ова?
    Гледам деца од 18 години, ги знам онака низ школо што сум ги гледала, се тупнале на настанов :^)
     
    На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
  2. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    8.118
    Пол:
    Женски
    Каков е тој фешн викенд со еден куп кичерај и без укус? Од сите слики што можев да ги видам, случајно значи нема да седнам и да ги гледам сите до една сигурно, можам да издвојам буквлано две, три девојки кои ми се допаднаа како се облечени, со стил и пред се без кич елементи и голи стомаци. Мислам дека на вакви настани треба да идат фешнабл пипл (да се изразам во дух на модната недела:) ), а и веке кога си поканет па бар дотерај се вуксно и со стил. Оно и настанот, како настан е многу јаден, ама ајде па и подобро таков отколку никаков, барем да се пробијат новите млади дизајнери кои заслужуваат да бидат видени. Мене на Ивана Цветковска ми се допаднаа неколку фустани, необични, модерни, младалачки, баш за деовјки со вкус.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Вкус.

    Инаку, се што ти треба е да познаваш некој или од спонзори или од организација или од дизајнери. И така...затоа таков составот на публиката. :wasntme:
    Нареден пат коа ќе ми дадат карти ќе организирам томбола на фемина и ќе ги поделам, жими се. Се убив од молење по луѓе да ги дадам, едвај најдов кој да ги земе, ама најсериозно...
     
    На anuskaNESTLE, I.love.your.lips, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Само жени да се оговарало :) :lol: :lol:
    Погледнете ги и мажите за промена :rofl:[​IMG]
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Комбинација која остава без здив. Толку уникатно и софистицирано, немам видено ваква комбинација дури ни на пистите на високата мода на модните недели во Париз и Милано. Кроп топ врз бела кошула делува толку убаво, просто ме остава без зборови како побогу му текнало да го искомбинира вака топот, навистина уникатно. Фармерките навидум обични во комбинација со полузакопчаните чизми го даваат оној меси изглед, а сакото ја прави комбинацијата малку по формална и сериозна. Тука се дава оној впечаток на формално лежерна комбинација, чизмите пак даваат и кежуал шмек. Аксесоарите се исто така одлични и само дополнително ја разубавуваат и надополнуваат комбинацијата, воопшто не изгледаат натрупано, ќе ја разбиеа и монотонијата во оваа комбинација, секако ако ја имаше бидејќи комбинацијава е се само монотона не! Капчето дава дополнителна свежина во комбинацијата и го отвара типот. Она што најмногу ми се допаѓа во комбинацијава и секако е јагодтката на шлагот е тексасната кошула врзана околу половината! Мислам зошто да ја има облечено на себе, одоздола под белата или евентуално над белата кошула кога така нема ни да се приметува. Навистина уникатно и иновативно кое дава идеја како да ги искомбинирате сите парчиња што сакате да ги носите на едно излегување, а неможете да одлучите што да одберете, зошто да се мислите со саати кога може се да облечете на вас. Кога се мислите дали да носите фустанче или кошула со панталони ќе си ги облечете панталоните, па фустанот врз нив и кошулата ќе си ја врзете на половина. Браво за дечково што ни реши еден од најголемите проблеми на нас девојките :clap:
     
    На Libera, koritsaki, Juicy и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Мимс, морам да ве надополнам. Концептот на комбинацијата е теорија на хаос. Зарем има нешто што подобро покажува дека суштината на постоењето е постоење на хаос со што универзумот е постојано во борба да воспостави мир, од една незакопчана чизма во комбинација со подвратена чизма?
    Престанете да се обидувате да внесете хармонија и логика во вашите аутфити вие злобни фешнистки, не го саботирајте универзумот!!! Разберете дека фундаментот на модата е лепилото со кое се премачкувате пред да влезете во вашиот плакар!!! Напред Златко!!!
     
    На Libera, RiRii, sweet-star и 7 други им се допаѓа ова.
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    ^ Леле те обожавам!!!
    :rofl:

    Него, колекцијата на Александра Митевска од Vibrazioni мене не ме воодушеви толку многу, шо знам, онака просечно, веќе видено и досадно според мене.. Mислам, се наоѓаат убави моделчиња, носливи, али досадни углавном.
     
    На Nymeria му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Три пати напишав коментар па го избришав. Немам коментар, а да не бидам вулгарна :?: Маживе, со големо М станаа станаа загрозен вид :| Ситуацијава излегува од контрола...
    [​IMG]
    [​IMG]

    Него ова ми дојде посмешно
    http://www.puls24.mk/magazin/scena/foto ... kolekcija#

    да не мрчам за посителите, секоја чест на добар дел, ама неколку ликови не разбирам како си дозволиле со одреден.... ајде стајлинг да го наречам... да излезат од дома, а не па да одат на такозвани ФЕШН вик. Смешка е настанов кај нас...

    Него... само јас сметам дека со натписов е уништен фустанов или? Превртев очи кога прочитав ама изгледа до мене е, пошто други испопаѓаа од несвест од креативноста :^)

    [​IMG]
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    кога е следниот fashion weekend во Скопје? И потребни ли се карти да се оди, каде се набавуваат или потребна е само покана?
     
  10. ToRi123

    ToRi123 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    4
    Ај ств ако некоја знае нека каже како иде со влезниците? има ли воопшто нешто влезници покани? како може да присуствувате?
     
  11. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    феминки
    од 23 почнува модниот викенд , дали некоја од вас знае како може да дојдам до карти?
     
  12. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    Треба да имаш покана од дизајнерот од неговата модна ревија, или некои врски, пример да се знаеш со некој од организаторите, или со некој од моделите.
     
  13. Just-M

    Just-M Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Fashion week - Скопје / Битола

    Дали некоја од вас има учествувано на fashion week .. Скопје или Битола ....ме интересра кои се условите..кој се може да учествува....како..што..зошто?!?! и се околу тоа!!
     
  14. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.989
    Fashion week - Скопје / Битола

    ^ A, за какво учество прашуваш? Како дизајнер, како модел, шминкер, стилист, спонзор?
     
  15. Just-M

    Just-M Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    дизајнер
     
  16. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.989
    ^ За жал, не можам да ти помогнам со лично искуство, но ако веќе немаш барем некого што познава некого од тие кругови, обиди се да ги контактираш преку нивната официјална страна или официјалниот ФБ профил.

    http://fashionweekendskopje.mk/mk/kontakti/

    https://www.facebook.com/modenvikend

    Програмата (а со тоа и селекцијата на дизајнери) за претстоечкиот FWSK, одамна е затворена.

    Ако успееш да се презентираш во професионално светло, можеби и ќе заинтересираш некого од организацијата, па ќе те гледаме во следното издание. Но, земи во предвид дека сигурно мора да се исполнат некакви услови за учество, затоа информирај се добро. Good luck.


    *И не заборавај дека за да бидеш добар дизајнер не е доволен само талент и знаење во областа, туку и солидни познавања од маркетинг, моден менаџмент, чoвечки ресурси, па дури и психологија, освен ако не си следниот Галијано (ама дури и тој неславно заврши).
     
    На Just-M му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Just-M

    Just-M Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    па имам доста искуство на полето на мода..ама никога[ до сега не сум се заинтересирала за овие fashion week случувања..па ај реков да прашам.. во секој случај фала.. :)
     
  18. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.989
    Just-M, еве да се дообјаснам. Со мојот претходен пост не сакав да инсинуирам дека си почетник и дека не ги познаваш работите. Ако така прозвучело, се извинувам - не сакав да те навредам.

    Инаку, еве во спојлер еден линк, што читав пред некој ден:

    http://fashionel.mk/175247/intervju-aleksandra-mitkovska-fotografiite-na-mancevski-preslikano-vo-kreaciite-na-mitkovska/

    Обрати внимание на последниот параграф. Комплетно се согласувам со нејзиниот став. Во крајна линија и дизајнерот мора да живеее од својата работа.

    Затоа велам информирај се добро, па направи си математика за себе што добиваш како дизајнер, а што губиш во процесот. Во секој случај, ти посакувам успех.
     
  19. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Само што гледав некои слики на Фб...

    Зарем мода ќе ми продава некоја си со сандали во месец октомври (уште некој ден ноември) на 5 степени над нулата |( А, не е само една повеќе се :!: Што мода ќе беше тоа, ама веројатно им е жал што не им се износени сандалите, дека летото скоро и да немаше, па да не ни бидат џабе фрлени парите, фино лепо ќе си облечеме хулахопки и омилените сандалки.

    Секоја чест на исклучоците (кои се бројат на една рака) останатите се тотална катастрофа (не знам како се осмелуваат да се најдат на било какво модно случување) :!:
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Топ пет стајлинзи од првата вечер на FWSK
    http://fashionel.mk/177254/top-pet-staj ... r-na-fwsk/












    Искрено- на стандард викенд искачање имам гледано многу подобри комбинации ...
     

    Прикачени фајлови: