Goodreads

Дискусија во 'Слободно време' започната од Butterfly14, 27 март 2013.

 1. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Goodreads е сајт за книги.Се регистрираш и можеш да си обележуваш кои книги си ги прочитал, да ги групираш, читаш критики или бараш препораки. Имате ли вие профил на goodreads?
   
 2. Yang.El.Off

  Yang.El.Off Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Имам...
  само често налетувам на книги кои се плаќаат...и ме нервира! |(
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.835
  Пол:
  Женски
  Јас го обожавам сајтов. Си имам профил, си бележам што читам и до кај сум, што сакам да прочитам, има одлични критики и мислења, си ги оценувам прочитаните книги. Си барам нови книги за читање, ми се свиѓа што можеш да видиш оценка и да прочиташ критики... :)
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lokumche

  lokumche Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  7
  штета што не знам добро англискии :(
   
 5. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Имам и после неколку прочитани книги, си бележам на сајтот. Интересно е, си читам критики, одговарам прашања од квизови некогаш. Ама ме нервира фактот што некои деца си прават профили и кога ќе ги отварам гледам 0 прочитани книги, 0 критики, ништо, само така им стои.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.835
  Пол:
  Женски
  Се крена доста врева деновиве на сајтов со новата политика за рецензиите. Многу корисници за да го искажат револтот го напуштаат сајтот и се селат на друго место, на пример Booklikes.
  Што мислите за ова?
   
 7. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  49.101
  Јас вчера се регистрирав, практичен е, нема да ги заборавам книгите кои што ги имам прочитано. :)

  Иако прашањето на RainBow погоре е од пред неколку месеци, сепак ќе одговорам. Нормално е да бидат избришани коментари или пак корисници на истите кои што не ги почитуваат правилата на сајтот.
  Повеќе од јасно е дека можеш да пишуваш мислење за книгата или пак за животот на некоја си личност ако е биографија или автобиографија. Но тоа е тоа, сајтот е за давање оценки и коментари, а не за критики упатени кон самите автори. За тоа може да си направат свој блог и нека пишуваат колку сакаат.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.835
  Пол:
  Женски
  Јас се бркам со предизвикот, мислам дека малку си претерав. Обично читам 70-80 книги годишно, тешко стотката да ја поминам, ама мислам дека ќе успеам до стотка да стигнам. За следната година ќе знам полабав предизвик да си ставам.
  Вие што имате профил на колку ви е предизвикот?
   
 9. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.291
  citaj i nema gajle, ke go podobris jazikot.
   
 10. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.291
  Ne sum clen, no sekogas procituvam kritika za knigata sto sum zainteresirana. Kolku veruvam? Toa e drugo prasanje. Najcesto baram da vidam dali istata kniga e prevedena od Laguna i slicni ( mislam na balkanski izdavaci), a potoa od blogeri.
  Ne se zatrcuvan odma da citam nesto sto ne e istrazeno.
  Doma imam golema biblioteka i site naslovi na knigi gi imam vo tetratka zapisano. Isto taka imam tetratka so plan od naslovi po kategoori (ona sto planiram da go procitam) i sekako ona sto sum procitala ( vo koj mesec), i broj na stranici.
  Nekakvi predizvici ne si stavam. Citam od ljubov ,a ne da im kazam na drugite kolku knigi procitav ( drugite vo mojot zivot imaat posledno mesto).
  Znam deka lugeto stavaat rokovi, brojki i slicno, pa vo nedostatok na brojka citaat mali knigicki ili nekvalitetni izdanija, za potoa da se pofalat sto napravile. Knigi ne se merat po broj, po stranici i slicno, se merat po kvalitet.

  Kako gi biram knigite?
  Prvo i najvazno mi e koricata, da odgovara na temata koja pretpostavuvam deka se kri vo knigata. Potoa, gledam kolku stranici e. Mali knigi pod 350 retko koga im davam sansa. Sum procitala mnogu i sekogas isto, nema moznost avtor da razvie prikaska i emocii vo kniga pod 350 st.A potoa sledi kratkoto size na red.Ako ne mi e poznata knigata ja slikam i trcam doma da istrazam dali e toa sto baram. Se slucilo i pokraj toa greska da napravam.
  Pa se razbira bezgresni ne sme.
  Citam semejni drami, trileri, biografii i istoriski romani. Nema da izlazam , a da ne kazam deka i Chick Lit citam, ama samo po avtobusi ,vozovi, flizernici i takvi slicni mesta.
   
 11. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Не,ама кога се работи за било што поврзано со книги и читање,Ај'м он ит :clap:
   
 12. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  1.525
  Имам профил.
  Ги штиклирам книгите кои сум ги прочитала и кои сум во план да ги прочитам.
  Цитатите ми се омилени.
  :)
   
 13. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  И јас имам профил, страната е одлична за љубители на книги.
   
 14. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.739
  Допаѓања:
  20.388
  Пол:
  Женски
  Јас имам профил веќе подолг период, практично е си запишувам што сум прочитала,до каде сум со некоја книга, и секако наоѓам нови книги и to-read листа.Јас имав ставено 70 книги во предизвикот, ама приметив дека голем дел од книгите ми фалат, затоа што немам ставено датум кога ја имам прочитано книгата.
   
 15. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.224
  Допаѓања:
  6.548
  Пол:
  Женски
  Немам профил и не би имала. Не знам зошто ама не ме привлекува. Си имам оформен вкус и би ми било само губење време.
   
 16. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.883
  Допаѓања:
  20.142
  Пол:
  Машки
  Направив профил после подолго време и го исполнив со сите прочитани книги. Некои од нив им дадов и рејтинг што ми беа прочитани во скоро време, на други не се сеќавав добро за да им дадам. Планирав да внесувам уште наслови што ги имам читано уште од дамнина, и си ветив дека ќе ги внесувам новите книги до каде сум и да ми биде up to date профилот.
  Иииии... Од тогаш не го ни отворив. :D

  Зошто и како, и самиот не можам да си одговорам, најпрво затоа што обожавам овакви страници и имам за филмови и серии. Единствено објаснение на самиот себе си што си го дадов беше дека не читам многу книги. Не верувам да се повеќе од 5-6 годишно, па немав потреба за него.

  Се надевам во следната година ќе навлезам подлабоко во светот на книгите, па ќе му најдам и поголема практична примена.
   
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.627
  Мене ми требаат пријатели на Goodreads. Кажете ако сакате да се спријателиме :)
   
  На ТрагачПоНадеж, macka91, sweet-cherry и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Писана

  Писана Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2021
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште немам Goodreads иако веќе подолго време мислам да инсталирам, но мислам дека е најдобро прво ти сам да си оформиш мислење за една книга пред да го читаш туѓото зошто кај мене има многу влијание туѓото мислење:sweat:
   
 19. ТрагачПоНадеж

  ТрагачПоНадеж Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  1.102
  Пол:
  Машки
  Никој не те тера да го читаш туѓото мислење