1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

help

Дискусија во 'Канта' започната од mini18, 28 јануари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mini18

    mini18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    izvinete,ve molam za mala pomos
    vaka,imav odnosi so decko mi i neznam dali svrsi vo mene,nekako mnogu se plasam nemam dobieno , mi kasni 2 dena,dali e mozno da nemam mistruacija bidejki seto toa vreme sum bila pod stres..
     
  2. mini18

    mini18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    ve molam .. pomgnete mi
     
  3. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    направи си тест рано насабајле со првата мокрача и ќе си ја решиш дилемата, инаку секако дека може од икс причини да ти закасне менструацијата а да не си трудна, сепак само еден тест и бидиси на сигурно :!:
     
  4. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    Па како некој од тука да ти каже со сигурност дали ќе добиеш или не кога и сама незнаеш што се случило при односот...значи може да ти доцни од стрес, не дека не може, ама ако се секираш толку тркни си до аптека, зегин работат до подоцна, имаш дежурни аптеки и купи си еден тест од подобрите, clear blue или be sure и можеш веднаш да го направиш па ќе видиш....
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    за ова прашање има две соодветни теми нема потреба да се отвора нова. прошетај малку по форумов ке видиш
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  6. memory

    memory Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    9
    Мораш да си купиш тест, земи Sure Check или Self clear(најсигурно), и ќе видиш. Оди уште сега и направи го, за да не се нервираш до утре сабајле.
     
  7. mini18

    mini18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Да но,проблемот е што не сум од ск,сум од еден мал град,у нјему сме се знаа,за жал.. и ако идам у аптека може да дознае цел град,затоа се плашам,од синтомите што прочитав немам ништо,ни гадење ,ништо си имам апетит исто така,не многу сум под стрес овие денови и незнам дали се поголеми шансите за тоа да ми доцни,а не ми дозни многу 2-3 дена..благодарам многу
     
  8. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    А добро бе девојче, да му се јавиш на дечкото и да го прашаш дали свршил или не? М?
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mini18

    mini18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    тоа е и проблемот бидејќи не е сигурен
     
  10. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Како може да не е сигурен каде свршил?За да бидеш сигурна купи си тест , не се скапи или пак оди на генеколог.Те чекаме да пишеш што биднало , поздрав :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    ц...ц...ц...свашта има
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Душо како бе не бил сигурен??? Утре правец на гинеколог,ние тука како да ти помогнеме :^) Следен пат користете кондом за да не се паничите вака .
    И има тема соодветна на твоево прашање а не вака да се отварат теми,прошитај малку пред да пишеш :hai:
     
  13. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Не знам колкава си, ама што си барала симптоми за бременост на интернет? Значи, стварно сте неедуцирани.... ти мислиш дека одма се фати бебето само што свршил ( ако свршил ) дечко ти во тебе? Па треба минимум една недела за да се оплодат сперматозоидот и јајце-клетката. Божее... не е битно што си од мал или од голем град. Не знам ни колку години имаш.... ама дечко ти е ..... без коментар, не знаел дали свршил??? Боже, боже... оди со време провери си се.... не играј си.. ако си бремена не мораш да одиш на гинеколог да абортираш бидејќи имаш таблети за абортирање... провери си се со време... не туку седи на компјутер и барај симптоми за бременост. Јас сум трет месец бремена и од симптоми имам само гадење и ништо друго..... И почни води си плодни денови тоа ќе ти помогне многу за во иднина... А еве ти и неколку причини зошто е можно да ти касне... И КОРИСТЕТЕ КОНДОМИ, ЈАС СО СОПРУГОТ КОГА ПОЧНАВМЕ ДА ПЛАНИРАМЕ СЕМЕЈСТВО ПРЕСТАНАВМЕ ДА КОРИСТИМЕ КОНДОМИ! А вие деца во врска, без кондом?? :envy:

    ПРИЧИНИ ЗА ДОЦНЕЊЕ НА МЕНСТРУАЦИЈАТА:

    Стрес

    Голем причинител за нередовната менструација е стресот. Настаните како селење, одмор, нова работа, загуба на блиска личност и други големи промени во животот може да влијаат.

    Развој

    Исто така доцнењето може да се должи на тоа што во вашето тело се воспоставува нова рамнотежа. Нередовните циклуси се карактеристични за адолесцентскиот период.

    Исхрана

    Правилната исхрана исто така влијае, ако јадете премногу, премалку, боледувате од булимија или анорексија.

    Дрога, алкохол, лекарства

    Телото може да го истоштат претераниот физички напор, особено во периодот на развојот, потоа дрогата, алкохолот и некои лековите.

    Ако вас менструацијата ви доцни месец или два, размислете дали во тој период сте промениле нешто во својата нормална животна рутина, но ако тоа се случува 3 последователни месеци консултирајте се со вашиот лекар.
     
    На fear му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.