1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Help!!!

Дискусија во 'Канта' започната од malecka15, 5 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  И пред да почнете со читање строго ќе наведам не ми треба критика туку совет :? Бремена сум и сега што , проблемот е што никој не ми верува а на моите не се ни осмелувам да им кажам :( ;( :roll:
   
 2. PoisonGirl

  PoisonGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.424
  Пол:
  Женски
  Zlato kolku godini imas be,imas li stabilna vrska ,na kogo mu kaza ,mozebi ne te svatile seriozno i najbitno od se e da im kazes na tvoite od niv sekogas ke imas najgolema podrska i vnimanie sto i da se sluci ..
   
 3. nasmejse

  nasmejse Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Малечка.... Те чека најтешката одлука! Но пред да одлучиш било што мора да си направиш муабет сама со себе. Кој е твојот став за абортусот? Дали би можела да живееш со тоа? Дали знаеш што би те чекало кога би решила да го задржиш? Дали си сама во сево ова?
  Верувам дека тука ќе бидеме сите со тебе за разговор... но одлуката мора да биде твоја!!!
  Меѓутоа што и да решиш мора да разговараш со твоите. Ако веќе се одлучиш за абортус, мора тоа да го направиш како што треба, не без знаење на твоите кај некој касап што може да те уништи. Молимте запамти го тоа :!:
   
 4. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  abortus nikako nema sansa , taa opcija otpaga , stabilna vrska imam i znam deka mozam da smetam na nego , samo ete nikako da mi poveruva deka sum seriozna :( mene me maci kako da im kazam na moite , nemam hrabrost za takvo nesto :roll:
   
 5. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  кажи му дека си сериозна ако треба пред него направи тест па ке ти поверува а за твоите дома мораш да собереш храброст како и да е тие ке те подржат а можеш и заедно со дечко ти да им кажете поздрав и ти посакувам среќа
   
 6. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Srcka napravi test i pokazi mu go jas taka mojot go uveriv deka sum trudna zatoa sto toj nikako ne mozese da poveruva demek siguren bil. A koga vie dvajca ke resite sto ponatamu da im kazes na tvoite i ne e taka tesko pod uslov ako resite da se zemete i da osnovate familija. Razgovaraj so nego prvin a potoa se samo ke si dojde da ne se sekiras ti kazuvam od iskustvo zatoa sto bev vo potpolno ista situacija pozz i se nadevam ke ni kazes kako ce zavrsi se.
   
 7. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  i sega ova moze i da e smesno ama vrska nemam od ovie raboti , kako treba da se pazam , sto so ishranata kakva vrska ima toa sto vcera vo 4 sabajle izedov cel rolat :worried:hock: :?
   
 8. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Ха,не знам зошто малечка и мене ми се чини дека се зезаш со нас,ама ајде ако е вистина тоа што го кажуваш најдобро ќе биде веднаш да им кажеш на мама и тато.Можеби ке бибидат :o и шокирани но верувам дека тие најдобро можат да ти помогнат.А во врска со прашањето како да се храниш и како да се пазиш сигурна сум дека и тука мама најдобро ќе те посоветува.
  А дечко ти ќе се увери не се секирај.......Ќе порасне мешето еден ден.... ;)
   
 9. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  panicam i nema sansa da im kazam na moite zosto i neznam ni kako i zbuneta sum i srekna i 123523 nesta mi se vrtat niz glava samo 15 imam sakav da odam na fakultet sakam da si setam so drugarki mnogu nesta sakam i sega neznam dali ke gi imam i neznam veke nemozam zdravo da razmisluvam ocajno mnogu mi treba da mu se doveram na nekoj mislam deka ke poludam ke se seknam luge
   
 10. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  во таков момент најголема подршка можеш да добиеш од дечко ти а и баш си малечка 15 години па животот сега почнува да ти се случува и секако дека си збунета ако е вистина тоа што го пишуваш гледај среди се размисли добро што понатаму заедно со дечко ти ке се соочите со ситуацијата и мораш да им кажеш дома што мислиш да правиш да се криеш до кога ? што побрзо им кажеш полесно ке ти биде тебе и тие ке можат да ти помогнат
   
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Mnogu mi e zal sto na tolku mala vozrast ti se sozdavaat tolku golemi problemi.
  Odlukata e na tebe i treba DOBRO da razmislis,a i abortusot kako varijanta da go stavis vo razmisluvanje.
  Tvojot decko ima 26 god.i ne e ni toj ,po moe mislenj ekoj znae kolku zrel,ama pak e pozrel.
  Ubavo ti kaza nekoj deka prvo treba da se dogovorite vie dvajcata sto ke pravit e,p aposle da soopstuvate na site.
  Mislam deka treba da kazes ,barem na majka ti ,a posle se postepeno.
  Javi sto ke bide.Poz.i SO SRECA!
   
 12. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  malecka prvo i osnovno-ne treba sama da mislis kako ke kazes doma-IMAS DECKO-KOJ KE BIDE TATKO-toj sega treba da ti e podrska, a moze i toj da im kaze.
  ja pocnav so seksualen zivot na 21 pa nemozam da znam kako bi kazala doma na tie godini, mada mislam deka treba da razgovaras so majka ti pod HITNO,i te sovetuvam da ne donesenvas nikakva odluka SAMA.
  ti posakuvam se najdobro....
   
 13. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  malecka15, а како дозна дека си бремена? Ако си направила само домашен тест не мора да значи дека е 100% сигурен.
   
 14. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  izvini sto ke ti se sprotistavam ama test za bremenost ne moze da e lazno pozitiven, moze da e samo lazno negativen zatoa sto toi reagira na hormon sto se laci edinstveno samo ako ima bremenost. Taka da ako malecka si pravela test za bremenost sigurno si trudna. I nemoj da panicis toa najmalku ti treba sega ti kazav deka sega ne si sama tuku ste dvajcata vo ova i site odluki treba zaedno da gi donesite i zaedno ke gi snosite nivnite posledici. pozz
   
 15. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  OOOOOOOOOOOOOmalecka ,mnogu si mi sreco malecka kako sto kaza baby keti ,no jas ti posovetuvam POD HITNO I OBAVEZNO da i kazes na majka ti no prvo da razgovaras i so tvojot decko ,neka ne se pravi lud i neka ja cukne taa glava malku i neka ti dade celosna podrska ,kako znael da odi do kraj neka se osvesti sega ova ne e nikakva sega ,stom velis deka ti e vrskata seriozna i deka ne planiras abortus ,razgovorot najprvo so majka ti e NEIZBEZEN,polesno e koga se dvaica ne prezemaj sama nisto ,razmisli mnogu dobro.Pa sto dr da ti kazam ti posakuvam se najdobro i pisi sto ke bide ponatamu ,so sreca.
   
 16. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Има случаи и на лажно позитивен резултат, ретко се појавува, но е возможно.

  malecka15, мислам дека во секој случај задолжително треба да отидеш на гинеколог ако не си била досега.
   
 17. Melodi

  Melodi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  32
  Душичке кога веќе си решила да не абортираш, а да го родиш бебето (те поздравувам за решението) мораш да разговараш со твоите. Прво разговарај со твојот дечко, направи тест пред него или одете заедно на гинеколог и така ќе ја прифати реалноста. Потоа или заедно или ти самата разговарај со твојата мајка. Можеби на почетокот таа нема да сака да верува, можеби ќе биде многу груба, но тоа нема да биде со злобна намера, а поради фактот што ти си многу мала и за неа си сеуште дете. На крајот таа ќе те разбере и ќе биде личноста која најмногу ќе ти помага. Таа ќе ти помогне за следниот чекор - како да му кажеш на твојот татко. Таа го познава најдобро и знае кој е најдобриот начин за да му го соопштите тоа.

  Малечка мора да го направиш овој чекор и да им покажеш на сите дека си зрела личност која може да ниси тешки решенија и која ќе стои зад нив без разлика на се. Животот не еднаш, а многу многу пати ќе те принуди да донесеш вакви одлуки и мораш да научиш да го правиш тоа.

  За училиштето и за факултетот немој да се секираш - секогаш можеш да се запишиш и да завршиш. Сега најважно е твоето дете. Поздравче и се надевам ќе го денесеш правилното решение и дека се ќе биде во ред. Пиши ни кога ќе има новости.
   
 18. michelle79

  michelle79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  105
  Hmmmmm.... 15 godini i bremena? Malecka, nemoj da si go zacrnis zivotot na 15 god. Uste si mlada, zivotot e pred tebe. Za se postoi resenie. Ako ne sakas da rodis, i za toa ma resenie. Odi i abortiraj. A decko ti ako te saka, toj ce ostane so tebe i posle abortusot. Uzivaj vo zivotot dodeka si uste mlada. So ova, avtomatski ne mozes ni na skolo da odis, koga site tvoi drugarki ce odat da setaat, ti ce sedis doma i ce menuvas peleni, koga ce maturiraat, ti ce si so dete, i red drugi obvrski. Zatoa, dodeka mozes, i se uste ima vreme, resi go problemot. Na 15 godini da bides majka koga ti se uste si dete, ne mozam da go sfatam toa. :)
   
 19. hristin4e

  hristin4e Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  1.291
  Пол:
  Женски
  potpolno se slozuvam so michelle79 mislam deka vo se e vo pravo ama sepak dokolku ti si resila da ne abortiras i da se grizis za deteto toa e tvoja licna odluka samo treba da imas poddrsaka i od nekoj blizok sto ke te poddrzva a toa e majkati koja ke bidi so tebe celo vreme za toa treba da mu kazis.a decko ti ako te saka sega,ke te saka i poslem (i da si bremene i da ne si) :( so sreka male4ko.pa kazi sto ke se desi.
   
 20. zzaki

  zzaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Eve i eden sovet od mene.Ako ti e strav da kazes na nekoj blizok a ti treba sovet najubavo e da se obratis vo centar za mladi vo ambulanta VODNO [karsi klinikite] kade raboti ginekolog koj besplatno ke te sovetuva i pregleda dokolku treba.Vo vakvi slucaevi kaj sto e rana bremenost nekoi lekari sovetuvaat mini abortusi megutoa bremenosta treba da e do 15 dena.
  Vo sekoj slucaj site sto sme postari od tebe ti sovetuvame da kazes barem na majkati.Kao i da e mora nekoj da e so tebe za bilo sto da resis.ZIVOTOT E PRED TEBE.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.