1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Help!!!

Дискусија во 'Канта' започната од malecka15, 5 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. cokolad4ence

    cokolad4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    na abortus ne pomisluvaj bidejci ti kazuvas deka imas stabilna vrska toa e plod na ljubovta zasto da abortiras
    edno malo nevino sustestvo da strda zaradi problemi koi mozat daa se resat nema sansi moj sovet e da razgovaras i so deckoti da pojdete na ginekolok i da se uveri pa potoa zaedno so nego da mu ja soopstite radosnata vest na tvoite roditeli
    no please ne abortus .......................................
     
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Кога веќе си ја направила грешката, поправи ја :!: . Премногу си млада и неможеш да се грижеш за детето, те советувам за абортус, но прво мораш, значи мораш да разговараш со мајка ти.
     
  3. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    малечка15 што направи ? им кажа дома ?што одлучивте за понатаму со дечко ти ?
     
  4. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    so test najobicen od apteka , utre imam zakazano na ginekolog , posledna nadez luge drzete sreka
     
  5. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    Znam deka posle ovoj sovet ke me osudat mnogu od forumov i ke me obvinat mozebi...no moeto mislenje e deka treba da abortiras...nemoj da se navredis no ti si prakticno dete...ti ke spasis zivot na edno a ke unistis na drugo...ti...pa si ziveela samo 15 godini, i sto???kakva stabilna vrska be luge na 15 godini, i jas imav na moi 15 demek stabilna, togas nikoj ziv nemozel da me ubedi poinaku, denes mi smesno toa sto bilo togas...mlada si i ke go nadmines toa...dokolku nema nekoi zdravstveni precki da go napravis...moja najdobra drugarka ima dve decinja no nema sredstva , i veke dve abortirase....vo brak e taa, jas ne go opravduvam nejzinoto vo nikoj slucaj zatoa sto znaela kako se pravat deca veke ima dve i ne trebala da pravi pa da gi ubiva..no sepak tesko no prebole....no ti....tuka e zivot na dete-nasproti zivot na drugo dete...nemoj da mi se lutis no ti si dete...sto imas proziveano????sto moze covek na 15 god da ima proziveano...se ke ti se smeni, nema da prozivees nisto od ona za sto si mectaela ili ona sto site nie sme go pominale...a deka ke pomine ke pomine...ke ostane mozebi nekoja damka, no sigurno nema da te cini poveke maka odkolku da cuvas dete od sega....nemoj da se zrtvuvas......NIKAKO...mladosta e ubava i moras da uzivas....site vikaat doveri se na majkati, ke ti recam i jas, sto porano kazi i , i sto porano resi go ova....samo za tvoe dobro go pisav ova, ako ne ti se dopadne ignoriraj, mada dobro razmisli....pozdrav i ako ti treba uste necie mislenje pobaraj go tuka....se najdobro i so sreka...
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се сложувам потполно со коментарот над мене, гледам дека сме скоро иста возраст со неа, така да послушај совет од повозрасен...Сеуште немаш ништо проживеано и искусено во животот, ти си практично дете. Јас на моја возраст сеуште не сум спремна за дете од многу аспекти, знаејќи колкава одговорност е тоа. Гледам ти си против абортусот, но не мислиш дека раѓањето на детето кај тебе е од чиста радозналост а не поради спремност? Твојот живот ќе се промени за 180 степени, размисли само колку последици ќе треба да сносиш. Прв момент е напуштањето на школото. Да учиш вонредно и да ги пропуштиш најубавите години од животот, да неможеш да им се посветиш на другарките што во овој период од твојот живот е многу битно, не е ни малку лесно. А неблагодарно би било да им го оставиш детето на мама и тато да го чуваат и одгледуваат, сепак тоа ќе биде твое дете, а приврзувањето на детето со мајката во првите години е најважна. Дете не е кукла за играње, тоа ќе биде дел од тебе, затоа те советувам да не си го отежнуваш ниту твојот ниту животот на мајка ти и татко ти...Би ти препорачала да не размислуваш на тој начин дека абортусот е убиство, сепак тоа сега за сега е милиметарски ембрион кој не ни личи на нешто а ниту знае ниту осеќа било што. Те поздравувам и се надевам што и да се случи, ќе одлучиш правилно, но сепак навивам за твојата младост и да имаш прилика да го проживееш и искусиш сето она што сум го проживеала јас...младоста и лудите години се живеат само еднаш, времето неможе да се врати назад. Поздрав
     
  7. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    Najprvo ke kazam sto mene mi se ima sluceno, pa potoa ti malecka proceni koj e mojot sovet. I mene mi se sluci istoto sto i tebe. Na 18 god ostanav neplanirano bremena, a stotuku se zapisav na fakultet. A i vrskata sto ja imav togas ne bese kojzne kolku seriozna. Vednas znaev deka ne sakam da go zadrzam bebeto, zatoa sto ednostavno ne bev spremna za toa, a i imav drugi planovi. Zaedno so deckoto odlucivme da abortiram. Ne i kazav na majka mi, mozebi zgresiv, no znaese edna povozrasna bratuceda od deckoto. Zaedno odbravme iskusen ginekolog i se pomina kako so treba. Bese so celosna opivka, takasto nisto ne pocuvstvuvav i na nisto ne se sekavav. Posle toa (mozebi nekoi ke me osudat) ama jas cuvstvuvav olesnuvanje, zasto bremenosta mi bese tovar i potpolno te razbiram kako se osekas. potoa go zavrsiv fakultetot, prosetav, se vrabotiv so ubava rabota, se omaziv so istiot decko i imam prekrasen sin od 3 godini i sum presrekna sto mozam da mu pruzam nesebicna ljubov, a i finansiski ne mi e tesko da gi zadovolam negovite baranja bidejki sum vrabotena. A dali ke bese taka ako rodev na 18 god? Ne veruvam. Sigurno deka ke go sakav i togas moeto dete, no ke imav i mnogu drugi problemi. Vo sekoj slucaj ova treba da ti bide pouka i ako se odlucis da abortiras vednas da se konsultiras so ginekolog da odredite koja kontracepcija e napovolna za tebe, zasto bas i ne mi e milo sto sum zena koja izvrsila abortus.
     
  8. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    luge potpolno se slozuvam so vas.i edna moja drugarka pred edna godina ostana bremena no mu kaza na majka mu i majka mu i rece da abortira zosto so toa dete taa si go skratuvase nejziniot zivot(ne mozese da izleguva,da seta so drugarkite)trebase da se grizi samo za deteto.sega se custvuva vinovna sto mu go odzela zivotot na deteto,no i e srekna sto uste sega ne ima obvrska da cuva dete ko i samata se custvuva kako dete. :( malecka i ja te sovetuvam da abortiras,no tvoj izbor e toa..pozz i kazi ni sto ke resis.
     
  9. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    mozebi za nekoj , nemozam da ziveam so toa deka sum abortirala , ednostavno nemozam , rabotite popoleka se sredija , ke go rodam i ke go sakam najmnogu na svet , sega mi e se ok i koga veke sme finansiski mokni da go zadrzime , ke go imam i voopsto nema da se kaam , blagodaram na sovetite srtvarno mnogu mi znacat , ne nemozam da abortiram , ednostavno ne
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Оооф...како сега ја гледам темава...

    Како не можеш?!Свесна си дека од себе правиш жртва?!Свесна си дека утре не знаеш што носи,дека еден ден ќе ти биде тешко зошто си пропуштила многу од животот и дека не си се обликувала во вистинска личност,туку под впечаток на некои вакви настани?!
    Не ти судам,ти ја почитувам одлуката,но верувај ми не си свесна која одговорност треба да ја сносиш за тоа дете,дури и јас не сум свесна што сум постара од тебе,но претпоставувам гледајќи што се не моите родители направиле за мене и ми помогнале да се кренам,ми помогнале да решам тешки проблеми благодарение на нивното искуство и зрелост која не можеш да ја постигнеш станувајќи мајка на 15 години.
    Знаеш ли дека со ова умираат сите твои соништа и амбиции?!Знаеш ли дека тој твој дечко едноставно можеш да престанеш да го сакаш кога ќе созрееш и ќе добиеш уште малку сол во главчето?!Претпоставуваш ли каков би ти бил животот ако не сега,ама за три години од сега (претпоставка) заклучиш дека твоето е завршено и дека сега се што правиш,правиш за детето,а тек тогаш ќе доживуваш полнолетство?!
    Не е важно дали си финансиски моќна,сега си,утре кој знае,важно е да мислиш на себе и својата иднина.Па тоа не е ни живот сеуште,тоа нема ниту глава,ниту нозе,ниту раце,ниту пак има развиен нервен систем,ниту пак самото по себе е личност.Не е живот сега,ама утре ќе биде,е тек тогаш твоето пак нема да биде живот,туку фрустрација.
    Сега е симпатична идејата да буткаш количка и да менуваш пелени веројатно под импресија на игрите кои си ги играла до вчера со другарките,но девојченце верувај ми дека кога ќе седиш со малото дома,а твоите врснички се на славење матура нема воопшто да ти биде сеедно.

    Не знам дали си кажала дома и одлукава заеднички ви е донесена,ама сметам дека не смееш да ја донесеш сама,првенствено затоа што не си полнолетна,а второ за последиците кои можат да се сносат како резултат на незрела одлука.

    Браво за храброста,ја почитувам твојата одлука,но размисли,ама убаво размисли,дистрактирај се од љубовта кон дечкото,бебето и сета таа слика,мисли само на она што сакаш да бидеш еден ден кога не би била бремена сега,кои се твоите желби и што сакаш да направиш во животов,а до сега не си го направила.
    Остави ги ти оние со плакатите против абортусот чиј морал и етика е на високо ниво,зошто си немаат врска од животот и тоа го прават за пари со тие глупави кампањи,затоа што немаат грам познавање од биологија и затоа што немаат попаметна работа.Ти и твојата иднина сте најважни и ништо друго!
     
  11. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    MALECKA 15 drago mi e za tebe sto rabotite popoleka se sreduvaat.
    Kako si?
    Kaza na majka ti?
    Sto resivte so deckoto,ke stapite li vo brak?
    Bese li na ginekolog,kolku nedeli si brtemena?
    Pisi ni...i sekako sto i da odlucis 100% sum so tebe!
    Poz.i se najubavo!
     
  12. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Potpolno se soglasuvam so lilit.Ako si vo prvite nedeli od bremenosta, a i pretpostavuvam deka si, mislam deka ke e najdobro da abortiras, toa seuste ne e ubistvo tuku samo unistuvanje na embrionot koj i seuste ubavo ne navlegol i ne se pricvrstil kon matkata, taka da nema sto da se plasis i da mislis deka posle ke imas griza na sovesta.Koga bi bila jas na tvoe mesto, a i ednas za malku i ke bev kako tebe, ednostavno bi abortirala, bidejki ti ke spasis eden zivot, no od druga strana ke si go unistis tvojot.Tvojot decko kako sto procitav e 26 god, mozebi toj e dovolno zrel za zenenje i familija, cuvanje deca, no ti...? dali i ti si kako nego? Dali se custvuvas dovolno spremna za cuvanje dete, ili mislis deka samo ke go rodis i bam na majka ti ili na svekrvata ke go ostavis da go cuvat a ti ke bides slobodna za setanje i za izleguvanje. I sto mislis da pravis so tvojata idnina, so tvoeto obrazovanie, ke imas samo osnovno obrazovanie, ke nema da mozes ni da se vrabotis, parite se prolazni, denes mozebi imas, no utre ne se znae, mozebi ke nemas ni mleko da mu kupes na bebeto.nemoj da mislis deka premnogu te osuduvam, no sepak kako sto kaza lilit, dobro razmisli sto ke napravis, razmisli dali tvojata odluka e dobra, nemoj samo posle nekoe vreme da se pokaes.Sepak ako ova e tvojata konecna odluka, mozam samo da ti posakam mnogu sreka i uspeh vo zivotot :) se najubavo, no sepak te molam uste ednas da razmislis ubavo, te molam :) pozz i so sreka :)
     
  13. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    Potpolno se soglasuvam so prethodnite nekolku mislenja. Veruvaj, bidejki zboruvam od licno iskustvo, toa e uste embrion od nekolku kletki(ako si vo prvite nedeli na bremenosta) i mozebi na pocetokot ke imas griza na sovest, no so tek na vreme ke zaboravis. I koja i da e odlukata treba da e licno tvoja poddrzana se razbira od majka ti bidejki si maloletna, zatoa sto toa e tvoe telo, ti si gospodar na nego i ti teba da odlucis sto ke pravis so nego. A toa deka si finansiski mokna ne veruvam. Mozebi tvoite ili deckoto, a ne ti. Bidejki ti ne rabotis i ako rodis ke nemas ni obrazovanie za nekoja dobra rabota. A veruvaj eden den ke ti go plesnat v lice toa deka samo trosis a ne doprinesuvas, i ne e ni najmalku prijatno da cekas i baras od nekogo pari i za najmala sitnica i za tvoite intimni potrebi. Kavgi okolu finansiite ima sekade, no veruvaj mnogu ke bides posamouverena koga ke imas obrazovanie i ke bides licno ti finansiski slobodna, pa makar i so malku pari. A da ne zboruvam kolku ke se nagradis kako licnost ako imas obrazovanie, nema da bides domakinka koja ke gleda spanski serii i gi ogovara komsivkite. A ne si ni svesna kolkava odgovornost e deteto. Rodiv na 28, planirano, vo brak, imam podrska od site i pak mi e ponekogas mnogu tesko okolu obvrskite okolu sinot. A deteto si bara majka, a ne baba. Ti sovetuvam uste ednas da razmislis i ti posakuvam se najubavo sto i da odlucis. Ne znaeme sto zivotot nosi, no od segasna gledna tocka, vo segasnive okolnosti moe mislenje e deka da rodis e vtora varujanta. :?: :P
     
  14. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Draga malecka bez da se lutis i da me kritikuvas ti kazuvam deka e podobro za TEBE da abortiras bidejci i jas ostanav neplanirano bremena na 20 god i kako tebe bev zatrcana ke rodam i gotovo(imav ozbilna vrska) i sega sto. Go rodiv,ne velam deka se kaam za toa imam prekrasna kerkicka i prekrasen soprug, brakot mi e sovrsen, ama koga ke dojde vikend i koga drugarkite ke mi se javat ajde vo grad jas nemozam, a znaes li deka uste se cuvstvuvam neizziveano uste sakam da luduvam kako do pred god ipol na momenti pomisluvam kakov podobar zivot ce imav da ne izbrzav, Pa zamisli kako ce ti bide tebe da sedis doma da menuvas peleni a tvoite vrsnicki ke se zabavuvaat, koga ke kazuvaat deka si fatile nov decko ti so ce kazuvas ej imame novo zapce. Ne ne ne deteto e blagoslov samo ako e dojdeno vo pogoden moment, a ne vaka na 15 god. Te molam poslusaj me ova ti go kazuvam kako na sestra zatoa sto ce dojde den koga ce se pokaes ama nazad nema da ima. A toj decko ti ako te saka vistinski pak ke ostane so tebe i zdravje ponatamu koga ke zavrsis skolo ce se vrabotis ,e togas e vreme za detence togas deteto ce bide radost a ne obvrska.pozz
     
  15. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    malecka15 пиши кога ќе можеш и кажи што направи и каква одлука донесе? И кажа на мајка ти? Поздравче
     
  16. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    neodamna imav,e smrten slucaj vo familijata ne im treba sega uste ova moeto , ne ne im kazav doma ke pocekam duri moze da se krie , znam deka nema da ispanicat , majka mi pocn da nasetuva i mi kaza deka e tuka za mene ako imam nesto da i kazam , ama ne mozam ne sega :(
     
  17. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Добро малечка,ти најдобро си знаеш кога ќе одбереш прав момент за да им кажеш на твоите.А со дечкото што стори? Го увери? Бевте на гинеколог?
     
  18. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Оф многу ми е жал што не можеш да го споделиш со твоите овој среќен момент. Ти како се чувствуваш? Среќна си или се измачуваш со помислата дека ќе имаш дете? Претпоставувам и се надевам дека си среќна кога си избрала да го задржиш и да го сакаш најмногу на светот. Цмок и се најубаво ти посакувам
    P.S. можеби е подобро да им кажеш, можеби нема да го сфатат негативно, а позитивно и ќе направиш да се чувствуваат подобро, но ти си знаеш најдобро каква ти е ситуацијата и ти одлучуваш.
     
  19. Ivanaina

    Ivanaina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Како тоа не ти верува, а имас стабилна врска?Значи немој да избрзуваш во некои работи, воопшто не е лесно да се гледа дете на 15 години, внимавај ова скапо ќе те чини. Најдобро да одиш со твојот дечко на гинеколог и да ја потврдите бременоста, понтаму да видите кои можности ги имате со твојот дечко, дали имате каде да живеете и како да работите, има начин и со детенце можеш да одиш на факултет и се да биде во ред, но не е тоа само,треба да решиш и да размислиш за вашата врска и дали вистински се сакате,немојте да се жртвувате::((( Затоа одкако ќе видите до кај сте материјално, време е да разговараш со мајка ти ...и доколку треба да направиш абортус направи го наместо да го промениш животот на овој начин, но ВНИМАВАЈ мораш да направиш на добро познато место, сигурно со доба доктор а затоа ти требаат средтства и огромна подршка....верувај тоа е мајкати,,ако не можеш сега да сватиш ќе сватиш подоцна....поздрав и со среќа
     
  20. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    bebenceto sme spremni da go docekame . moite ke prifatat so tek na vreme , go sakam , dete mi e gospodi , ni na mig ne sum se pokajala sto se odluciv da go imam , toa sto sum mala neznaci deka nemam covecki i majcinski cuvstva , site velat deka za svoeto dete bi dale se na svetot i zivotot bi go zrtvuvale , so ogled deka ziveeme vo vreme vo koe mnogumina nemozat da imaat deca , ili pak mozat da gi imaat a gi nemaat zatoa sto nemaat kako da gi izdrzuvaat , se custvuvam sebicno da si ja skratam privilegijata da stanam roditel zaradi nokni klubovi , ok da vo pocetot panicev i neznaev sto me naslo 1000 raboti mi vrvea niz glava , sega rabotite se stalozija i znam deka nema da pogresam ako go zadrzam , mozebi ne dojde vo vistinskoto vreme no za mene e sepak cudo :) go sakam ,mnogu poveke odkolu sto mislite i mislam porano site ragale na 15 pa prezivuvaa ,drzete mi sreka ke mi treba
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.