1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Hemofilus infuence

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 27 јуни 2010.

  1. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Bebeto pocna da mi potkasluva ima 12 meseci,go odnesov vednas na lekar ,mi dadoa sirup i mu prestana vednas za nekolku dena,vo brisot od grlo mu izoliraa HEMOFILUS INFLUENCE,i malku ne mi e jasno kako moze koga e vakciniran na dva i cetr meseci od hib/hemofilus influence/SEGA VO VTORNIK KE GO NOSAM NA POVTORNA KONTROLA ZA BRIS POSLE ANTIBIOTIKOT,NO MALKU MI E NEJASNO,KAKO MOZE DA JA FATI?
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Не знам каква е вакцината против Haemophilus Influenzae, ама искрено, некако сум скептична во однос на сите вакцини во денешно време, бидејќи не знам кај ги произведуваат и што се' ставаат внатре.

    Роси, нема зошто да ти е нејасно што малото ја има оваа бактерија - вакцината може да е конкретно само против еден серотип - а може да штити од сите серотипови на Хемофилус - колку што знам, има два основни типови - инкапсулиран и неинкапсулиран Хемофилус, при што од инкапсулираниот има неколку подтипови (а, б, ц, д, е, ф) - ако не штити вакцината од сите нив, тогаш не е воопшто чудно што малото ја има таа бактерија, која и доста луѓе можат да ја носат, а да не се свесни за тоа. Освен тоа, оваа бактерија е отпорна на пеницилин (кој според мене е најдобриот и најефикасниот антибиотик на сите времиња, само што сега изведуваат нешто со синтетичкиов пеницилин), и треба посилни антибиотици да се дадат.

    Се надевам дека антибиотикот делувал (обично се даваат цефалоспорини - цефтриаксон, цефиксим и слични) ;)
     
  3. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    da vo pravo si,piese cefaclor i vednas mu se smiri kaslanjeto,na antibiogramot pokaza deka na cefaclor e osetliva,fala sto najde vreme za odgovor