1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HIT WORKOUT

Дискусија во 'Фитнес' започната од Ivaphkare, 26 јануари 2021.

  1. Ivaphkare

    Ivaphkare Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знаете некоја апликација или јутуб канал со HIT exercise (тренинг со висок интензитет, исто така наречен тренинг со интермитентен тренинг со висок интензитет или спринт-интервал, стратегија за кардиоваскуларни вежби наизменично кратки периоди на интензивно анаеробно вежбање со помалку интензивни периоди на опоравување)
    c8ec57c7587220e460adece620874eb6--life-fitness-woman-fitness.jpg d56613be2a0a42bc70a6dda5f431ce06.jpg 97eaa3ff9ece9c58ba24bf86822a3fc4.jpg
     
    На happiness! му/ѝ се допаѓа ова.
  2. M Bison

    M Bison Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Insanity може ако спаѓа во HIT.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.133
    Памела прави исти вежби. Ќе ја најдеш на YouTube, Pamela Reif и се вика каналот.
     
    На Ivaphkare му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    На Памела вежбите, од тоа што имам видено не се баш вистински hiit затоа што не прави паузи, а тука би требало да има одреден интервал на вежбање и после одмор, на пр. 30s вежби, ама тоа да бидат високо интензивни и 30s одмор(или пак место целосен одмор вежба со низок интензитет).Ваков вид на тренинг е многу ефикасен за согорување вишок масти.

    Инаку, на јутјуб имаш многу вакви, само пребарај HIIT и разгледај си кое ти одговара.Јас би ја препорачала Natacha Oceаne, ама таа има повеќе на инстаграм најди ја.
     
    Последна измена: 24 февруари 2021
    На Ivaphkare му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ivaphkare

    Ivaphkare Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, убаво објаснето ќе пребарам
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Вчера ја најдов и го извежбав овој час:

    Ми дојде напорен како за прв ден, ама па интересено ми беше, динамично некако и успеав - го завршив :muscle:. Малку имам денес воспаление на мускулите на нозете ама не повеќе од други пати што сум имала, се трпи :D. Прв пат вежбам HIIT откако малку читнав за него и не знам што да очекувам искрено. Наводно не се препорачува за секој ден да се вежба, најмногу 3-4 пати неделно и да не се предолги часовите оптимално било 20-30 минути. Овој час беше подолг - 40 мин., ама со тегнењето на крајот, пак е реално некој пола саат, па решив да пробам. Има на каналов и распоред за вежбање за цел месец Март и секој ден објавува ново видео со нови вежби, па се надевам нема да ми стане монотоно, тоа ми е најголема причина зашто се откажував од одредени типови тренинзи. За HIIT треба и некои реквизити да имаш - тегчиња, ленти за отпор, ролер од пена и сл. Јас добар дел ги имам веќе, така да ми одговара.

    П.С. Корегирајте го насловот на дискусијата во HIIT (со две и) :)
     
    На Ivaphkare му/ѝ се допаѓа ова.