1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од eatpraylove90, 22 мај 2015.

 1. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  861
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали некоја има искуство со вирусот ХПВ во бременост? Бев на горење на брадавиците веке неколку пати и повторно се појавуваат на надворешниот дел од вагината. Моменатално сум 28ма недела бремена и се плашам да не се пренесе вирусот на моето бебе :( . Гинекологот ми кажа после пораѓај да одам и да примам инекција против вирусот за да станам имуна на истиот. Ве молам некоја нека сподели некоја информација или искуство дали да се обратам и на друг гинеколог за горење или да почекам откако ќе се породам. Се плашам...
   
 2. yana147

  yana147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  devojki ocajna sum se tresam od nervoza pa mora li kaj mene se nesto da meci deneska bev po testot za hpv i pozitiven kontrola po dva meseca neznam sto da pravam duri mi se slosi koga doznav za rezultatot imala li nekoj vakov problem :( se plasam sega i grcevi pocna dole da me fakaat od stres i nervoza ocajna sum

  imal li nekoj hpv vo bremenosta mnogu se plasam :(
   
  Последна измена од модератор: 21 март 2018
 3. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.726
  Допаѓања:
  31.970
  Пол:
  Женски
  Бидејќи ти е утврдена појава на хпв вирусот, треба да се направи хпв типизација да се види кој вид го имаш. И после соодветно ќе го третираш, односно ќе си примаш терапија препишана од доктор.
   
 4. *Mila24*

  *Mila24* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2016
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Женски
  Jas imam HPV visoko rizicen I cela bremenost go imav. Bebusot si go iznosiv do kraj I fala mu na bogs bez nikakvi posledeci. Ne se sekiraj pravis pocesto kontroli samo so lesno
   
 5. Tweety Sweety

  Tweety Sweety Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Здраво, контатиран ми е цин1 пред бременоста и сега сум веќе 4ти месец. Сакам да прашам дали вие кои имавте ваква типизација раѓавте спонатано или со царски? Фала
   
  На La diabla му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kuklickata1

  kuklickata1 Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2018
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  имам едно прашање до мајките кои имаат хпв вирус дали се плашите дека може да им го пренесете на своите бебиња јас сум премногу преплашена кога прочитав дека инфекцијата може да се пренесе преку предмети ,како крпи, долна облека или друг личен прибор,преку перење на облекапа ме интересира дали се плашите случајно да му го пренесете вирусот на вашето дете
   
 7. La diabla

  La diabla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2017
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Добро прашање и мене ме интересира ист проблем а сум веке 31 недела бремена:sweat: