1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ice bucket challenge

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од skinnylove, 24 август 2014.

  1. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    еве http://www.bezpardon.mk/ledeniot-prediz ... a-vo-smrt/
     
  2. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.935
    Допаѓања:
    30.769
    Пол:
    Женски
    Добро е, не е сега како пред 1 недела. Што беше тоа на фб?! Не ја знаат поентата на предизвикот, ама важно имат видео. |(
     
  3. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Еве јас да сум славна и богата и ќе се полеам и ќе дадам повише од 100 долара. :)
     
  4. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Па смртта нема никаква врска со предизвиков.
    Јас колку што читав, починал оној кој го започна предизвикот (имал другар болен и на овој начин нели да се дознае и донира ). Ама починал бидејќи при скокот удрил во карпа, а не од тоа што се полил со ладна вода.

    Првично и јас вака дознав, полагав испит и во еден момент асистентот вади телефон, се вклучува на интернет и ни кажува дека починал некој поради предизвиков. И прва реакција беше wtf :^) како може да почине ако се полее со вода?
    Ама најверојатно причината за недоразбирањево е што повеќево медиуми за да привлечат внимание известуваат со ваков наслов :|
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Да, да. Впрочем, не мора да значи дека момчето го правело предизвикот. Скокнало во езерото и се удавило, ама секако новинарите со насловиве сакаат да привлечат внимание и повеќе кликови. |(
     
  6. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    дефинитивно ми е крајно глупава, бесцелна и апсолутно непотребна идеава, ако некој е хуман и сака да донира изволте во банка. Вака се губи хуманитарниот дел, се прави заради слава да речам лајкови читај или да се разладат во жешкиве денови, ама оти знаат воошто што е ALS дефинитивно не, а уште помалку за донирање-во мк ни сметна нема изгледа.
    Ок селебритиве да тие можат да привлечат луѓе ама некој будала од маало дефинитивно нема да привлече ни муви.
    Многу повеќе го ценам човеков- Charlie Sheen отколку сите други кои си ги растурија фризурите напразно.
    Да не ја тупам, би прифатила да донирам уредно во бака ама да се полевам тука со вода да се снимам јок.
     
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Тоа што ни треба ваков предизвик за да донираме пари и да дознаеме за некоја болест, ни кажува во каков свет живееме.Некои стварно донираат, а некои само се поливаат за да се прчат на фејзбук, а не ни знаат дека во Македонија нема фонд за АСЛ оти не пробале да донираат. Добро е што на каков-таков начин се дозна за болеста, ама мислам дека доста пари се дадоа за истражување во америка, и не би било лошо да се донираат пари и во фондови за болести што се почести, како ракот. И ме интересира колку од донираните пари отишле во туѓи џебови и колку само заработила индустријата за мраз.
    А то дека се троши многу вода, додека во африка децата жеднееле, не држи вода (хеехехех :lol: ) оти можеби водата не е за пиење, а и да е, не значи дека ако се штеди водата во Америка, во Африка ќе се појави вода. Е сега ако се прави во места каде што нема многу вода, стварно е себично.
    Јас незнам само како им се даваат пари онака да се поливаат со вода, па не е ефтина :D

    Еве еден предлог од мене за предизвик: Испиј едно литро вода на екс, ако успееш, испрати едно шише вода во африка и предизвикај 3 пријатели, ако не, пет шишиња испрати. :D
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Суштината на овој предизвик, колку што разбрав од тоа што го читав, е барем за една секунда да се почувствува она што го чувствуваат заболените од ALS. Доколку не се полеваа со вода и не ги постираа видеата на социјалните мрежи, кој ќе дознаеше за ALS. Видеата се постираа за сето тоа да биде viral, да се прошири на интернетот. Можеби некои луѓе се запознаени со оваа болест, но повеќето воопшто никогаш не се ни слушнале. Сега секој втор го има направено.
    Друго, велат дека во Америка сите се полеваат со вода и бадијала ја трошат, додека во Африка живеат луѓе кои се без капка вода. Ако сите размислуваа така, тогаш немаше да се тушираме секојдневно и секогаш кога одиме во тоалет, немаше да пуштаме вода.
    Еве и едно интересно видео, кое вреди да се погледне.
    http://www.youtube.com/watch?v=yB8K7sVGYh4

    #SaveWaterPeeInTheShower
     
    На IronLady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Го правеа а не знаеја зошто. (facepalm) За нив тоа беше забава.
    Јас не се полеав со ладна вода. Нели се почна кога еден ќе покани односно ќе предизвика друг, тој ќе предизвика трет итн. Мене никој не ме предизвика па не го направив.
     
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Пола и повеќе не знаеа што беше мотивот на ова...
     
    На edna_malecka, Mr. Right и temily им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За заболените од ALS беше, само не се полеав со ладна вода. И незнам видеата што помогнаа,освен подршка. А пред тоа ги немаше никој од славните сам да му текне дека не е светот само околу нив.
     
  12. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Жaлнo е штo пoвеќетo, дa кaжaм тинејџери гледaa кaкo нa некoјa шaлa и зaбaвa вo врскa сo oвa, дoдекa зaбoлените стрaвувaa зa свoјoт живoт.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.