1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

iHerb.com искуства и препораки

Дискусија во 'Тело' започната од stayinline, 10 април 2014.

  1. stayinline

    stayinline Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Бидејќи на форумов не приметив ваква тема, истава ја отворам за размена на искуства, препораки за производи како и за размена на кодови за попуст.

    iHerb е интернет продавница за козметика, разни додатоци во исхраната (витамини, минерали и сл.), природна и органска храна, производи за лична хигиена. Она што е карактеристично за iHerb се ниските цени (поголемиот дел од производите се со два до три пати пониски цени од кај нас), како и ниската поштарина од само 4$. iHerb врши достава во многу земји низ светот, а од неодамна и во Македонија.

    При првата порачка може да добиете попуст од 5$ (за порачки до 40$) или попуст од 10$ (за порачки над 40$), со користење на код за попуст од некој купувач (јас го добив овој код http://www.iherb.com?rcode=FNL458, преку него ви се отвора страната iHerb и попустот ви е автоматски активиран). На iHerb можете да добиете и дополнителни попусти секоја седмица, бидејќи има седмични попусти и до 30% на одредени производи. Во секоја порачка имате право на еден „trial“ производ (за симболична цена од 0,50$).

    Предност на iHerb е тоа што на декларацијата која е залепена на пакетот наведена е само вредноста на порачката без поштарина, па за тие 4$ може да си порачате уште нешто. За да биде поштарината 4$, тежината не пакетот не треба да надминува 1,814кг, инаку се плаќа повисока поштарина.

    Јас вчера го добив првиот пакет (пристигна за 17 дена). Вкупната сума која ја платив (со поштарина) беше 43.86$, а на декларацијата стоеше 39.86$. Ми беше малку страв како ќе помине на царина, меѓутоа при подигнувањето платив само 102 ден. за царина (всушност тоа не е царина, туку некои минималани давачки, веројатно затоа што го имаа отворено пакетот), плус 22 ден. за подигнувањето од пошта.

    Се` на се` производите се многу поефтини од кај нас, а што е уште побитно сертифицирани и со проверен квалитет. Ако имате направено порачка кажете што порачавте и дали сте задоволни. Јас вечер ќе ги сликам производите што ги добив и ќе ги прикачам :)
     
    На sorbet и mims-89 им се допаѓа ова.
  2. stayinline

    stayinline Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пред да ги порачам производиве, гледав да имаат што е можно повеќе reviews и повисоки оцени.

    Лабелово го зедов како trial производ за 0,50$. Пишав и горе дека во секоја порачка може да се земе и еден ваков производ. Содржи органски пчелин восок, витамин Е и навистина ги омекнува усните, а мирсот му е неодолив, на свежи малини :)

    http://www.iherb.com/sierra-bees-or...ith-vitamin-e-15-oz-4-25-g/45759?rcode=fnl458



    Ова се мултивитамини со многу убав состав. Има 60 во пакувањето и се земаат по една дневно. Малку се поголеми, ама не се тешки за голтање. Битен ми беше составот, а мултивитамини со ваков состав кај нас коштаат дупло.

    http://www.iherb.com/nature-s-way-alive ... ode=fnl458



    Whey isolate протеинскиот напиток има убав, чоколаден вкус. Планирам да го пијам еднаш дневно после тренинг, како замена за оброк. Досега немам пиено други протеински шејкови за да го споредам, само можам да кажам дека е превкусен и дека е супер замена за оброк :)

    http://www.iherb.com/muscletech-six-sta ... ode=fnl458



    Четчево за усни кошта 3$ и е супер практично. Долниот дел се вади и со него се поклопува четчето, така што може да се носи и во ташна без да се валка ташната. Од истава фирма има секакви четки, мислам дека сите беа по 3$.

    http://www.iherb.com/e-l-f-cosmetics-st ... ode=fnl458



    Шампонов уште не ми е пробан, го дотрошувам стариот па ќе го пробам и овој. Според критиките треба да е добар за сува коса- имаше доста позитивни коментари.

    http://www.iherb.com/giovanni-smooth-as ... ode=fnl458
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC00384.jpg
      DSC00384.jpg
      Големина на фајлот:
      39,3 KB
      Прегледи:
      190
    • DSC00386.jpg
      DSC00386.jpg
      Големина на фајлот:
      34,3 KB
      Прегледи:
      187
    • DSC00388.jpg
      DSC00388.jpg
      Големина на фајлот:
      40,4 KB
      Прегледи:
      187
    • DSC00389.jpg
      DSC00389.jpg
      Големина на фајлот:
      39,8 KB
      Прегледи:
      186
    • DSC00390.jpg
      DSC00390.jpg
      Големина на фајлот:
      37,7 KB
      Прегледи:
      186
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Ии како постапувате со дхл?|(
    Кога ќе ви се јави и ќе ви каже дека треба ддв да платите?:D
    @Cosmi мислам нарачуваше... некој друг?
    Ми иде пратката да им ја оставам. 1500 и кусур да сум платела, а пратката е 2100:D
     
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Како им излегло ддв 1500?Тоа нека ти објаснат прво?
    Помали суми друг пат нарачувај,јас така правам.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Да не си одбрала некоја брза испорака при нарачката? Или пакетот да не е многу голем? Нема логика инаку, многу е тоа. :worried:

    Едино ако си нарачала нешто ептен специфично што го нема кај нас, па по таа некоја логика да оделе. Ама пак... мислам до 40 евра не се царини, ни па се даночи нешто. Какво ДДВ, не се тачни значи. Цел свет функционира со онлајн нарачки и бесплатна достава, векот назад ќе го враќаме.

    Арно вика @Cosmi само помали нарачки му е мајката. :)

    Патем, другарка имаше ваков случај сличен ко тебе, не знам шо им беше објаснувањето ама на крај плати. (facepalm) Исто поголем пакет/нарачка.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Колаген е нарачката. Ништо што го нема кај нас, само од друга фирма.
    Нарачката инаку е 34 евра, знам дека до 22 не се плаќа ддв ни царина а од 22 до 45 само ддв...
    Имам порачувано порано од овие ама со обична поштарина, сега со дхл пошо ми се брзаше..
    Значи порачката со се деливери е 34 евра, се вкупно..
    Ниту пак е голем пакетот, колку е пола кило преку сила..имам две нарачки со дхл, ако за двете ме ебаваат вака нека си ги чуваат, од бугарија ќе одам да купам..
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Да не те известиле грешно дека е за ДДВ само толку? Вака кога кажуваш, мислам дека највеќе ќе платиш за ДХЛ. :( Како во магла ми е дека за истото плати и она, само имаше бааги поголем пакет. (нешто со димензии/тежина имаше кај неа + преку ДХЛ)

    Не знам шо да кажам, се надевам нема уште 50-60 евра плус на ДХЛ да дадеш оти стварно забегале.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Не знам конкретно за iHerb, ама од други страни кога нарачував со ДХЛ, ми наплатија 1000 денари за лежарина (демек што им седел кај нив пакетот) и плус ддв си платив во царина (исто околу 30-40 евра ми беше нарачката). Така да може ти е 1000ка за ДХЛ и плус ддв/царина ~500 денари. Во ддв/царина целата сума на пакетот ја гледаат, сосе деливерито
     
    На Doozy и Dust им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    На 34 евра е околу 360 ден. ддв 18%
    Барај објаснување од каде ја нашле сумата.
    Најголеми лопови во Мк се дхл.
     
    На orxideya, Doozy и Dust им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Ете да сум појасна..
    1593 ден за складишнина и средување на постапката за плаќање на давачките ПЛУС ддв ..

    Screenshot_20181120-163822.jpg

    Јас па се направив малку мутава сабајле и го прашав тој од дхл зошто царина:D затоа што во првиот мејл пишаа...
    Pochituvan/a,

    Pristignata e pratka za Vas vo DHL carinski magacin so broj vo subject na porakava za koja Carina na RM bara da se sprovede carinska postapka so plakjanje na uvozni davachki.
    Screenshot_20181120-164302.jpg

    Ќе си платам ддв ама таа лежарина нека си ја набутаат знаете каде...од позади:smirk: а да не зборам дека не носат до берово :D треба да одам таму се на се 2 пати..
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Ајдуци скапани се.
    Прашај ако знаеш некој што има шпедиција приватна да ја превземе пратката и да платиш само ддв.
    За сума од 400 ден.тие еден куп давачки ставиле.(wtf)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Да, ова е најверојатно цената за ако сакаш они да ти посредуваат за царинење. Ако веќе одиш до Скопје само за ова подобро сама директ плати си за ддв-то. Јас одев до ДХЛ да си ги земам документите за царинење, па во царина со извод од сметка колку си платила (не примаат screenshots да им покажеш или нешто друго) и пак назад во ДХЛ да платам за лежарина и тек тогаш ти ја даваат пратката.
     
  13. Emilija_89a

    Emilija_89a Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали сите пратки во iherb одат преку дхл кај нас?
     
  14. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.057
    Колку време ја чекате нарачката од iherb?И дали ви ја доставуваат до врата,адреса?Или мора да си ја земете лично од приватна пошта?:^)
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Мислам дека да

    Последно нарачував пред неколку години и ми се јавија од пошта, ДХЛ ама ми ја донесоја преку главната од македонски пошти.. Чекав еден добар месец. Не знам како изгледа соработуваат но ми оставија картон во сандаче и отидов си ја подигнав.

    Инаку што се дешава со шипингот цените се ненормални :?: Пред неколку години ме фати околу 300 и нешто денари, за пакет со козметики а сега за 1 производ што не тежи повеќе од 100гр ми вади шипинг до Мк 1000 денари :drunk:
     
    На Sophitas му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.057
    Леле ужас!
    Поготово делот со чекањето!Ме сроза.:|
    Али што да праам,кога тоа што ми треба го нема по аптекиве.
    Во неколку прашав нигде го нема(Зегин,Виола..):(
    Фала,како и да е.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Joksi98

    Joksi98 Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da napravam naracka na Iherb od tamu mi izgleduva so free shipping, no tuka koi se davackite so postarina, carina i sl.? Stanuva zbor za paket kozmetika od nekolku proizvodi pod 1kg. Ako mozebi znaete nekoja informacija kje mi bide od golema pomos.
     
  18. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    Мислам дека при нарачувањето треба да одбереш преку каква пошта сакаш, ако не се лажам. Јас последно избрав преку Македонски пошти, не беше многу евтино, ама преку ДХЛ ми беше прескапо.

    Јас за последната пратка чекав околу 2 недели. Зачудувачки, да :D
    Мене ми оставија картонче и бев во Мак. пошта, искрено мислев ќе ја достават до дома (со оглед на високата поштарина) ама ете...
     
    На Sophitas му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149
    Има ли опција да се бараат продукти со бесплатна достава тука?
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Ајде ве молам некој што порачувал во последно да сподели колку се наплаќа за шипинг до Мк?

    Нешто кај мене вади некои гастрономски цени за мали работи ми иди поскапа доставата од производите :drunk: не знам дали им е некоја грешка или стварно го имаат премногу поскапено шипингот :^)