1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Internship/Trainee

Дискусија во 'Барање работа' започната од marija-88, 11 мај 2012.

 1. marija-88

  marija-88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  26
  Заинтересирана сум за овие две програми. Би сакала да аплицирам за Internship надвор од Македонија, по можност во САД. Па моето прашање е дали некој има искуство со овие програми? На кој начин сте ја нашле позицијата? Има некој агенции во Македонија или само аплицирање преку интернет?
   
 2. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  19
  INTERNSHIP / TRAINEE

  Зависи што пракса бараш во која област(маркетинг,информатика и др),држава,зависи и од типот на праксата имаш платени и неплатени пракси.Конкретно за САД ако бараш пракса обрати се во Коузон знам дека имав нешто видено дека нудат пракса за таму ама пропратните трошоци ќе те коштаат многу до заминување.Потешко се наоѓа пракса што 100проценти ти ги покрива сите трошоци(под тоа мислам на патни трошоци,сместување+месечен надоместок).Еве некои веб страни се надевам дека ќе ти бидат од помош-
  milkround.com,iHipo.com,traineeprograms.com,Eu-intern.com,Europe-internship.com,mladiinfo.com(во делот на jobs and internships).Платени пракси можеш да најдеш и во студентските организации АИЕСЕК и ИАЕСТЕ,плус ќе запознаеш еден куп нови луѓе.