1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

IP Адреса

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tikve, 20 август 2010.

 1. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Не можев да најдам соодветно место за темава ако воопшто постои слободно преместете, но би сакала да знам ако некој знае програма или веб страна од каде може да се добие IP Локацијата 8) (но точна) и се разбира за подрајето на Македонија. Тнх :*
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Си можела да прашаш во САКАМ ДА ПРАШАМ. Кој знае, ќе ти одговори.
   
 3. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
 4. Lastbreath

  Lastbreath Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Сакаш твоја ИП адреса или на некој друг да добиеш?
   
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Твоја IP адреса можеш да најдеш, ама за друг малце потешко.
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  Неможеш така лесно да добиеш нечија ИП адреса, ти треба некој опасен хакер или некоја жичка од каде што е поставен интернетот :)
   
 7. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Не моја IP , туку од некој/а.
  Е пааа проблемот е шо ми треба само локација да најдам од некој... пошто IP то веќе средив да го најдам :) работава е сеа само за локација... ако знае некој некоја страничка...
   
 8. Liebe

  Liebe Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  2
  епа вака. не мора да си хакер ама треба одредени околности да ги наместиш.
  оди во run менито го има во start. во run напиши cmd.
  ке ти излези прозорче и напиши netstat -n ( со празно место помеѓу нетстат и цртичката.)
  ќе ти излезат сите IP адреси шо се поврзани со твојот компјутер. Првите 127.0.0.1 е твојата.
  Е сега.. треба на тој што сакаш да ја дознајш да имате остварено врска.. најдобро е преку скајп или месинџер. Друго се нека ти биди исклучено за да немаш голем број адреси.
  Оди на страна за барање ИП и напиши ја. Ако знаеш кој град е тогаш ке бидиш сигурна дека е таја.. треба да ги провериш сите и ке има од други држави.
  Се надевам ме разбра и бев од корист поздрав :)
   
 9. girl.09

  girl.09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  54
  Не знаев каде да го поставам мислењето дали тука или во фб темата, се одлучив за тука бидејки сакам да дознаам чија е IP адресата.
  На фб денес ми стигна дека некој ми се најавил ми даде IP адреса и сакам да дознаам чија е.
  Дали знаете некој начин без полиција и такви ствари? Благодарам однапред :)
   
 10. Ladybbc

  Ladybbc Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Се извинувам ако моето прашање не е на соодветното место, бев хакирана и ми ја покажа ип адресата во вид на бројки и локацијата дали врз основа на тоа можам да дојдам и до други податоци?
   
 11. Polyincognito

  Polyincognito Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2020
  Пораки:
  1.377
  Допаѓања:
  5.523
  Дали може некој што е се разбира повеќе, да ми каже како е возможно некој да ја користи мојата IP адреса?

  Не зборувам за домашните со кои делиме Интернет и компјутерски уреди, туку сосема трето лице.

  И воедно како може подобро да ја заштитам истата? Не да ја сокривам, туку едноставно да ја заштитам или што треба да сторам.

  Однапред благодарам на одговорите.