1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jaјца

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  феминки дали јадете јајца и колку? мислите дека се здрави? јас порано повеке јадев,скоро секој ден,ја јадев белката,жолчките ги вагав,ставав вегета,киселина и малку масло, и мислам кога јадев јајца повеке бев послаба :lol: кажете вие како ги јадете?некои рецепти за салати?јас знам само да ги пржам и само салата со киселина и масло :$ се надевам ви се допага темава
   
 2. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  :) Јас само варени не ги јадам, посебно жолчката не ја поднесувам. Инаку ги сакам и на око со пожива жолчка за макање :D , или пржени /матени со печурки, шунка , или пак пржени со сирење и печени пиперки ....
   
 3. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.971
  Допаѓања:
  85.670
  Пол:
  Женски
  Варени, пржени, со оцет, пржени со сирење, пржени со пиперки. Скоро секој 2 ден јадам. Јајца пржени и ајварче ммм :)
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Јас не ги сакам пржени , многу ми се мрсни, ама затоа варено многу сакам, и јас ги јадам со вегета и оцет. Особено за Велигден :lol:
   
 5. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Не ги сакам,од никогаш не сум сакала да јадам јајца.Они ми се само за ептен вонредни ситуации,кога ама баш нема што да јадам :)
   
 6. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.549
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  Јадан јајца, варени, пржени...и можам да кажам за нив дека треба да се јадат и дека се здрави бидејќи се богати со протеини. :)
   
  На Caramelle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Јајцата колку се здрави толку можат и да се штетни и јас имам читано дека 2 јајца се доволни за цела недела, а исто така и содржат мн холестерол поготово жолчката
   
 8. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.024
  Допаѓања:
  6.174
  Пол:
  Женски
  Јадам секакви јајца,преку два-три дена :) Ги обожавам...Знам да си испржам кајгана,омлет,на око,да сварам...Инаку обожавам јајца и исецкани пиперчиња целото заедно промешано и испржено или пак јајце со коцки колбасчиња целото заедно испржено.Често си правам ваков ручек :)
   
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  варени и тоа строго полу живи :inlove: со течна жолчка!! :mm: :mm: :mm: ги љубам вака :lol: а тврдо варени ми се :puke: ....
   
  На bebeto93, OnlyGirl1, Name и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  5.762
  Варени јајца сакам, но некако белката не можам да ја јадам. Пржени ги сакам со сиренце или кобасички исечкани на помали парчиња. Знам и сама да си спржам и да не сум ги погодила не се жалам. :D
  Сакам и кога се варени и на кругчиња исечени и одозгора со оцет. :P
   
 11. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  634
  Периодично е кај мена тоа, некогаш ги сакам некогаш не! Ете во последно време јадам скоро секој ден пржени јајца на око со пожива жолчка! Ги јадам и варени а матени (кајгана) не ми се баш вкусни!
  Има периоди кога воопшто не ми текнува да си спремам јајца за јадење!
   
 12. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  649
  Пол:
  Женски
  Не сум некој љубител на јајца, најчесто ги јадам варени. Затоа ќе ви кажам еден минирецепт, може и го знаете:
  Јајца колку што ви се јадат
  Мајонез
  кисели краставички
  кари
  Јајцата се варат, се сечат на половина, се вади жолчката и во сад со многу ситно сечкани краставички и мајонез се пасира.Кога смесата ќе се соедини , со мало лажиче се зема од смесата и се полнат белките. Озгора се наросува кари. Многу е вкусно, а може да послужи и за декорација, кога сервирате сувомеснати производи ;)
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Јадам јајца секакви. Варени, на око, кајгана, салата од варени. мх мх мх
  Жолчката повеќе ја сакам, со солца. Милина :inlove: А кајгана со доматче почест ручек/поручек ;)
   
 14. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Ретко ги јадам а кога ги јадам пржени на око со пожива жолчка,за можам да си макнам со лепче :D
   
 15. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  496
  Обично јадам пржено јајце на кое додавам малку вегета и една голема лажица пресно млеко. Млекото не менува на вкус, ама го прави јајцето како сунгер меко, а вегетата му дава посебен шмек.
  Јадам и варени јајца, обично со некои додатоци како салата, ама на око имам само еднаш пробано и никогаш повеќе |(
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Јајца ОБОЖАВАМ. Порано ги јадев премногу често, сега не толку. Најмногу ги сакам пржени на око, и тоа жолчката да биде недопржена и да се разлева, па да ја макам со леб. Ммммм....
  [​IMG]
  Кога сум била ептен малечка на мајка ми сум и‘ викала Сакам јајце на око недоварено со макана :lol: :lol: :lol:
   
 17. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.712
  Највеќе сакам пржени но полуживи, така кога жолчката се разлева... И со кечапче плус... Мммммммммм
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.317
  Допаѓања:
  194.751
  Пол:
  Женски

  И јас ги сакам вакви, ама посипани со буковска пипер... малку да ме излутат де :lol:
  Варени не ги сакам, ама ги јадам во салати, а доста често правам омлети со различни состојки, како ќе ми дојде инспирација :)
   
 19. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Поздрав до феминките љубителки на јајце на око со овој егзотичен специјален додаток. :rofl:

  [​IMG]
   
  На Phyramide, Shelea, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
 20. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Најубаво ми е јајце на око со пожива жолчка за макање :D
  и со бибер одозгора ммм прсти да излижеш
  мала кога бев многу јадев сега помалку бидејќи штетно е многу холестерол има жолчката
  како и да е- си користам јајца често :)
  понекогаш од жолчката си правам маска за коса а од белката шлаг
  многу економична сум :rofl: