1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jaјца

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ова го видов првпат кога татко ми донесе едно списание за кулинарство од Германија. Тогаш се смеев и уште ми е смешно, замисли на дечкото да му направиш појадок или пак тој на тебе :lol:
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Би било јако дечкото насабајле да те изненади со ваков појадок :)

    Како и да е сакам јајца на око, а за да не прска зејтин кога ке се пржи, се става една лажица брашно пред да се стави јајцето :)
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Дечко ми и онака е многу по јајцата, посебно на око. Јас не сум вешта баш да ги испржам, па тоа задоволство му го препуштам нему. 8)
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    За да испржите совршени јајца на око, ви треба само подлабок сад за пржење со многу масло, кое треба ептен да биде врело кога ќе го ставите јајцето внатре. Така нема да се залепи за садот, а жолчката ќе остане цела.
     
    На ciribiribela и Hipica им се допаѓа ова.
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Aна да те надополнам, значи најдобро се прават во тефлонско тавче.
    Ставате повеќе зејтин, чекате ептен да се загрее и во тој момент го кршите јајцето во тавата и ја тргате на страна од огнот и притоа со сува лажица црпате од загреаното масло и потурате врз жолчката повеќе пати во зависност од тоа колку што сакате да ви биде течна.

    На крај полека со две лажици го вадите јајцето од тавчето и имате совршено спржено јајцае
    Не да се фалам, ама јас ептен ги погодувам, дома сите сакаат јас да им пржам 8)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Секој божји ден јадам јајца, ме држат сита долго време и на тој начин држам линија. Не можам ден без нив, здрави се многу..замислете цел организам (пиле излегува од едно јајце) витамини, протеини, шеќери...Ѓи јадам секакви,ама најчесто на око..
     
  7. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    ги јадам и пржени на око и варени :) искрено многу ми се вкусни, особено оние на око кога ќе бидат повеке испржени дури малку загоренки, кога бев мала викав сакам јајца на око на скара :D :D :D
     
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    И јас сакам многу пржени и многу варени јајца. Не ги разбирам луѓето кои ги јадат полуживи, (или пијат јајца) :puke: Ми се гади само кога ќе помислам, а не па да јадам :x
     
  9. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    Јас јајца јадам секакви и варени и тоа полуварени да течи жолчката , пржени на око е тие многу пржени не да течи жолчката , пржени со сиренце низ нив, со кечап секакви ;) Инаку јас од жолчката си ставам како маска на лицето на кој не му е грозно нека проба го прави лицето многу мазно и многу го затегнува.
     
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Јадам јајца пржени на око и кајгана и варени исто, ама не јадам многу често, чат-пат кога ќе ми текне, и со патлиџанче многу ми идат. :)
     
  11. MileyCyrus1Fan

    MileyCyrus1Fan Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    130
    Јадам јајца секакви,пржени варени кајгана. Но мразам живи јајца ми се гади кога ке видам некој како пие јајце.Знам корисно е за гласните жици ама :puke:
     
  12. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Па јадам јајца , да кажам кога ќе ми текне...Понекогаш за време на викенд ако ми текне , бидејќи наутро сум на училиште...Сеа поретко во последно време сум јадела....
     
  13. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.745
    Пол:
    Женски
    Не, не јадам воопшто во последно време.

    Јадев едно време и тоа често, а откако ја видов темава се обидувам да се сетам кога последен пат сум јадела пржени јајца на пример, ама не можам да се сетам. :?:
    Многу ми смета во последно време миризбата на пржени јајца, ауф ич не можам да ја поднесам :puke:

    И варени ретко јадам (од Велигден на Велигден :lol:) .
    Исклучок на варени јајца, евентуално во салатата со компири, мајонез и сирење што е.
    Едноставно се вклопуваат таму, и убави ми се само тогаш. :D
     
  14. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    јадам јајца, но најомилено ми е варено јајце, го варам точно 8 минути како што препорача Фемина и така ми е највкусно ни многу тврдо ни многу ровко, јајца на око и кајгана јадам многу ретко!
     
  15. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Во последно време слабо, се трудам да ги избегнувам. Можеби еднаш неделно, или пак кога нема ништо зготвено, најлесно ми е да си спржам некое јајце :)
     
  16. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    обожавам јајца :inlove: ,повеќе сакам да ги јадам пржени а жолчката да се ралева за да можам да си макам со лебче.кога ѓи пржам си ставам црн бибер и вегета и тогаш ми се поубави :P
     
  17. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Ги обожавам јајцата а и најбрзо се приготвуваат така да нонстоп јадам јајца а најубави ми се на око мислам пржени :rofl: сите му викаат на дечко ми дека ако ме земи мене за жена ќе треба да си отвори фарма со кокожки :lol: (оти премногу јадам јајца :) )
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Знам дека не чини, ама јас само жолчката ја јадам :$
    Сум пробала белка, не можам да ја јадам чудно ми е.

    Ги сакам секако, ама најмногу сакам јајца на вода. Не знам како се приготвуваат зашто мириса малку и бегам од соба додека се направат, ама ќе прашам и ќе пишам.
    Од дедо ми покоен е рецептот, сега татко ми ги прави и стварно се интересни :)

    Мислам дека прво се пржи црвен пипер, па се става вода и се кршат јајца, само не сум сигрна дека е точно така. И после од водичката си макаш, абе специјалитет :up:
    ми се пријаде
     
  19. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Големо ДА за јајцата. Денес за вечера си приготвив варени јајца со масленце, киселина, сол и мелен бибер. Па уште кога го додадов во комбинација холандското мувлосано сирење...мммммм прсти да си излижеш!!!
     
    На enca.69 и Nightwalker им се допаѓа ова.
  20. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Салата од јајца... Ја обожавам. :)