1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jaјца

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Многу ретко јадам јајца, иако знам дека се многу здрави. :)
    Иначе ги јадам и варени и пржени. ;)
     
  2. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    Денес ке си праам јајца со перки од младо кромидче, уф обозавам ама ретко праам ради мирисот на кромидот . ми се пријаде сеа ... :P
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јадам јајца скоро мн цесто :) :) ама знам само пржени и варени да ги правам :)
     
  4. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    До пред некое време несакав ни да вкусам јајца,несакав ни да помислам на нив премногу ги мразев.И речи си ич не ги јадев.
    Ама сега,ги јадам најомилени ми се јајца на око.Но жолчката е сакам и таа да биде спрежена а не да е жива.Ми се гади кога ќе ја видам жива жолчка.И одозгора да си ставам буковка,мераци. :inlove:
    Ги јадам и прежни.
    Јадам и варени јајца.Понекогаш е јадам само жолчката,а понекогаш и двете. Варените јајца ги јадам или со вегета,или пак со буковка.
    А понекогаш знам да си направам и салата со варени јајца :$ :D
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Кога имам тренинзи,јадам варени јајца и белки од јајца :)
    вака преку лето,слабо..
     
  6. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Сега не јадам јајца...Додуша никогаш не сум ни јадела..Мрзам жолчка :puke: :puke: :puke: ,а ја сакам белката 8)
     
  7. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски

    Аууу Бананче да знаеш какви се коа ке е потечна жолчката.Тураш солца и макаш.МИЛИНА,и прсти да излижеш :D
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Јадам исклучиво само варени јајца, пржени нема со што да ги јадам, не можам да ги макам, со прсти не бива да макам. Иако порано кога бев мала јадев и пржени, ама има веќе 4ри години како не јадам пржени јајца. Од варено јајце ги јадам и белката и жолчката иако жолчката ми е поомилена. Ги јадам или без ништо, или со малку сол или со зачин за јајца.
     
  9. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јадам само варени јајца, а ретко кога ја јадам жолчката, порано правев салата со оцет зејтин сол и бибер, сеа не :D
     
  10. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Да, здрави се, ама да ги јадаш во есен, зима и почеток на пролет, а лето несмееме, барем јас така знам, имам комшика што умре од тровање со јајца ;( ;(
     
  11. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Мммммммм ... :mm:
     

    Прикачени фајлови:

    На 1209 и Dvolicen им се допаѓа ова.
  12. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    многу ги сакам...и често ги јадам.....како мала ич несум ја сакала жолчката само белката а сега обратно
    :D :lol: :D
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Obozavam jajca,gi jadam vo site kombinacii,no najslatki mi se isprzeni na oko ;)
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.805
    Допаѓања:
    38.210
    Пол:
    Женски
    Jajцата ми се задолжителен оброк, барем еднаш неделно.Здрави се за здрави, пред некој ден баш читав дека конечно е решено дека јајцата имаат здрав холестерол, поточно се едни од ретките јадења кои можат да се конзумираат неограничено, и не му штетат на организмот.За оваа теорија чинам дечко ми е експериментално глувче :D зошто тој ги јаде преку еден ден.Значи каде и да одиме тој не преживеува без јајца.Така да јадете и уживајте.
    Е сега како јас ги сакам.Варени не претпочитам, освен може жолчка.Пржени на око не ги сакам многу, посебно не со жива жолчка,ама омлетот ми е врв.
    Значи кога си го правам, тоа ми е гурмански доручек, со све потпратно и штотуку имав еден таков.
    Во него обично ставам печурки, кога ми се наоѓаат, пиперка, кромид, и од она пушено пилешко(мислам дека е стек тоа), јајцата ги матам со сите можни зачини, зошто многу јадам зачинета храна и потоа ги истурам во тавката врз ова мешавината.Што ми се наоѓа дома од зеленчук ставам и никогаш не излегло лошо.Потоа одозгора врз јајцата ставам кашкавал на ленти и преклопувам како омлет и си ставам нешто салата и обавезно мајонез и сенф и метам се од чинија.Знам колку е калорично е ама јас уживам во храна и не се замарам многу.
    Исто ги сакам со сланина пржени, посебно секако, мхм.
    Ги јадам и со виршли или колбаси на кругчиња, измешано, како кајгана.
    Абе со се ги јадам.
    Плус ако не сте знаеле го зголемуваат либидото ;) :D
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    искрено, во последно време се заразив со варените јајца. им ја вадам жолчката ставам парче сирење, light мајонез и малку буковец. убаво ја заматувам смесата и повторно ја вракам во јајцата. ух ух па ми се пријадоа. многу се вкусни
     
  16. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Јајцата што се продаваат во супермаркетите без разлика дали се продаваат под буквата А или С или некоја друга буква се трета класа или најслаб квалитет.Ако сакате прва класа ке барате од некој што чува кокошки во двор.Ке појаснам нешто,на секое јајце произведено во фарма им жиг 1S,2S ili 3S.1S се смета за прва класа и такви јајца нема во Македонија бидејки се добиваат од кокошки кои се пуштени на слобода во огромен круг на самата фарма што значи слободно си шетаат.2S e ознака за втора класа и тоа значи дека кокошките се затворени по 10 или 20 комада во кафези со средна големина да речеме просторот е можеби 5 или 6 квадрати но пак можат да се движат во тој помал круг.3S се јајца од трета класа и сите во Македонија се такви а тоа значи дека секоја кокошка е затворена во посебен кафез без можност да се движи бидејки просторот во кој таа е сместена е преку сила пола квадрат.
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Еве ви идеја за појадок за мажот/дечкото..

    [​IMG]
     
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    обожавам јајца а најмногу пржени со ловачка кобасица и со јогурт или домати ммм..
    а ги сакам и варени :)
     
  19. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јадам но не ги обожавам многу. Најубави ми се кога сопругот ке ми ги испржи на око (не сакам да ми се разливаат, попржени) и со тоа ке испржи и врат попржен крцкав. Декорација со ајварче или патлиџан и сирење. Ми се пријадоа :)
     
  20. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Не јадам јајца, според моето мислење и искуство со јадење јајца нема поштетен животински производ.