1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jacek Yerka - сликар

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од SexyLady, 15 февруари 2012.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.261
  Пол:
  Женски
  Jacek Yerka е полски сликар. Роден е 1952 во Торун во уметничко семејство каде и двајцата родители матурирале во локална акдемија за уметност. Уште како дете Јерка сакал да црта и прави скулптури. Мразел да игра надвор, наместо тоа сакал да седи со молив во раката, создавајќи и истражувајќи го својот свет. Како и да е, тој никогаш не се интересирал за уметноста како професија, како своите родители, па затоа имал планови со астрономијата и медицината. Меѓутоа една година перд својот финален тест сепак одлучил сликањето да е неговиот пат во животот. Јерка започнал со полно работно време како уметник во 1980. Имал неколку договори со галериите во Варшава. Негови најчести теми се чудни суштества, екцентрични пејзажи присоединети со посебна архитектура, замислени слики од неговото детство како кујната на неговата баба. Неговата работа започнува од графичка скица, пастел сликање и конечно акрилно сликање. Делата на Јерка се изложени во Полска, Германија, Монако, Франција и Велика Британија.

  Обично сликите му се двосмислени и нереални, полни со надеж и имагинација. Некои од сликите се пресечени па отворете ги во ново јазиче за да ги видите цели. Преубави се. :inlove:
  Еве некои од неговите слики кои ме воодушевуваат:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Воодушевуваат..!
   
 3. simon4etooo

  simon4etooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  186
  :o
  Совршенство се сликиве. Прекрастични. :clap: