1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

JE SUIS MILA

Дискусија во 'Религија' започната од John Snow, 18 февруари 2020.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Шо има веза дали е во 21 век? Имало насилство од христијаните? Имало и тоа како. Вчера било христијанството. Денес е исламот. Утре ќе е нешто друго. Можеш да го осудиш насилството без глупи споредби дека христијаните на навреда враќале со насмевка. А бе какви светци се што да ти кажувам |(
     
    На Alisa22, Bezimenka90, RosettaStone и 3 други им се допаѓа ова.
  2. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Во идеален свет сите кои јавно се заканувале дека ќе ја убијат, силуваат или било како да и наштетат а се со виза би ги депортирала назад од кај што дошле.

    Им даваш шанса да мрднат од земји каде никако не може да просперираат, им даваш можност да работат и да престојуваат во развиена земја, а за возврат што добиваш? Закани дека ќе ти убиваат и силуваат пошто не сакала да искочи со него и сакала жени.

    Депортирај едно 3/4 кои јавно претставуваат закана за Француските државјани па нека скокаат од Јемен слободно.

    А мојата исламофобија ќе прекине коа ќе искочат од таа религија да го осудат делото на повик за силување. Досеа имаме 0 такви луѓе. Епа како да ви кажам...
     
    На oblace1, Alisa22, T.e.d.d.y и 16 други им се допаѓа ова.
  3. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Тука се поставува прашањето, што воопшто барал еден дубоко религиозен муслиман да брка женски на инстаграм?
    Во тоа е иронијата, тие самите не ги почитуваат правилата кои им ги налага исламот, ама затоа ако некој друг спомне нешто против таа "мирољубива" религија - веднаш закани за сечење глави и силувања.
     
    На Alisa22, T.e.d.d.y, Bezimenka90 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Инаку да се надоврзам за членот што вели дека христијаните на навреда враќале со насмевка.
    Во црковна книга за воспитување на децата и за бракот донесена од поп пишуваше дека добриот домаќин не крева стап ни на стоката, а камоли на децата и жената, ама веќе ако мора...
    Ова го пишуваше и не ми се веруваше што читам.
     
    На Alisa22, WildMk и Nausicaa им се допаѓа ова.
  5. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Интересни мислења.Имав исто мислење за муслиманте како и повеќето.Оти така бев воспитана.
    Ама ќе ви кажам сретнав еден човек - муслиман ми беше учител.Ја имаше прочитано и библијата и куранот. Преинтелегентен тип.Првото што го кажа е дека куранот е еден вид копија на библијата.Никаде нема пишано дека смеат да убиваат и да бидат насилни туку да помагаат на послабите и сиромашните.Најубавата реченица што ја слушнав беше дека во куранот стои дека жената е најбитна во семејтвото , а мажот треба да и се покорува и да и ги мие нозите зошто таа е столбот на семејтвото.

    Ама нели сите се кажуваат муслимани или христијани ама немаат ред од куранот или библијата прочитано и се водат по традиција.Мажот е главата , а жената е жртвата на се.

    Овие терористите се само испрани мозоци со муслиманска вероисповед скроени по нов куран со цел омраза меѓу народите.

    Мое најбитно правило е : никогаш не зборам за политика, религија и националност.Ако се придржуваме сите на тие 3 правила никогаш нема да има мражња меѓу луѓето.Па така ако ова правило ги знаела Мила сега ќе си имаше нормален живот.

    Ама и како дозволува тој Јутуб на деца да прикачуваат видеа.Зар 16 години знае што зборува?Знае ли каков е светот надвор од пред камерата?
    Жално е тоа што и се случува се надевам ќе се спаси некако.
     
    На TutiFuti, MissChievous, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Кој го изврши најголемиот масакар на ЛГБТ лица во кафиќот Pulse во Орландо каде животот го загубиле 49 души и 53 беа повредени?

    Omar Mateen, 29 годишњак од Авганистaн на кој полицијата профили на Grinder му најде после.

    Па после оти не ги сакале. И јас еве се чудам.
     
    Последна измена: 20 февруари 2020
    На Alisa22, Bezimenka90, christinnn и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Зошто ова би била најубавата реченица? Зошто мора некој да е над некого секогаш, и секогаш да има еден покорен? Ова да го напишеше обратно, дека жената треба да му ги мие нозете на мажот кога ќе рипнеа сите. Најубава ти беше реченицата затоа што си женско? Еден од најголемите проблеми ако не и најголем во религиите е нееднаквоста.
     
    На Alisa22, irrelevant, Bezimenka90 и 10 други им се допаѓа ова.
  8. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Абе шо има таа да плука по сите муслимани, заради тоа што еден ја навредил? Не дека го оправдувам него, баш напротив, ама и нејзе барем ич, не значи дека ако е тој сељак и невоспитан, дека автоматски и сите други припадници на неговата религија се такви. И не е тоа слобода на говор, има голема разлика.
     
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Како прво не беше финтата дека мажот мора да е потчинет туку дека треба жената да ја чува и пази, а не да ја вреѓа и тепа како што е во повеќето муслимански семејства.Дека жената е најбитна за семејтвото.
    Најубава ми беше дека уствари жената е величена, а не безвредна како што е третирана.
    Извини неможам да претпоставам како би реагирала да сум маж.Ама пошто децата учат од семејството за татко ми мајка ми е врвот на семејството па сигурно и за мене жената би била исто најбитна.
     
    На MissChievous и RosettaStone им се допаѓа ова.
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Многу интересно.
    А ти го имаш ли прочитано Куранот да видиш што пишува за жените?

    Треба да си воведеш правило и да не навредуваш на база на сексуална определба.
    И муџово да се придржувал до тоа ништо ова немаше да се случи, ќе продолжел да демначи девојчиња по интернет како и секој муслиман посветен на верата.
     
    На Alisa22, Bezimenka90, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа да ти скршам една фантазија, не мора никој да биде "на врвот" на семејството за семејството да функционира добро.
    Секој си има различна ама еднакво важна функција. Не мора мажот да биде потчинет за жената да не биде обезвреднувана. И едниот и другиот можат да бидат вреднувани, а да не е тоа на сметка на другиот. Реченицата што тебе ти била најубава е преполна со нееднаквост и нема ништо убаво тука. Тебе ти се допаднала затоа што си женско и убаво е чувството ти да си на врвот. Не праведно (fingers) ама убаво
     
    На Bezimenka90, KateKane, RosettaStone и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Дали е слобода на говор или не, си има закони кои тоа ќе го одредат, и ако направила кривично дело ќе си биде казнета согласно законите во државата во која живее.
    А силувања и убивања за навреди на религија може во Пакистан, С.Арабија и слични фини местенца од кои и впрочем избегале муџите. Не во Франција. Ако не им чини нека убацат у рикверц и нека се вратат од кај што дошле.
     
    На Bezimenka90, KateKane, RosettaStone и 2 други им се допаѓа ова.
  13. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Кажувам за моменталната ситуација каде би требало свеста да е на многу повисоко ниво. Не кажав дека не постоело или не постои воопшто насилство во христијанството ниту дека враќале со насмевка, за тие споредби не коментирам оти не се мои. И во едните и во другите има насилство и не ги оправдувам, ама ваква ситуација некој да рече нешто против христијанството и да настане нешто слично не сум видела. Да не ги набројувам и другите настани кои се случуваат изминатиов период, се надевам ме разбираш.
    Има разлика доколку плука по муслиманите и да плука по религијата или Куранот или да каже мислење за религијата. Јас колку што сфатив во овој случај е второто.
     
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    IMG_20200220_101849.png

    Yeah, sure, саде мир и прекраснотии. Сѐ тоа извадено од контекст, исто како и во стариот завет посебно од Библијата...
    Не постои религија на мирот од оние организираните, ниту света книга без куп контроверзии. Постојат само луѓе кои веруваат, а се сепак подобри од ова и решаваат да игнорираат доста ствари.
     
    На Bezimenka90, crimson, KateKane и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Аха, извини, те смешав со другиот член
     
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Кога се мора, не е тешко(facepalm):tmi:
    За тие што не знаат како, може да позајмат ука од видео туторијалот на колегите. Не треба да ги скрши од мавање:!:, :shake:.



    Мислам ок, претпоставувам дека е претерано, како и се што се шири по интернет, ниту велам ниту сметам дека сите се исти. Ама побогу, што треба да ти фали, за да елаборираш методи и причини за тепање:?:?
     
    На Bezimenka90, KateKane, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Океј секако не ме разбра .Немам време да делам мислења за рамноправност која не постои во овој свет.

    Оје светот е г**на благодарение на религиите и не е полн со прекраснотии.Да не постоеле религиите подобро би било.
    Ама темата е Мила.
     
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Така е уживај, јас не те разбрав тебе пошо ја напиша најкомплицираната реченица на свет која можат да ја разберат само надпросечно интелигентни луѓе, а не дека реченицата е огромна глупост.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ова е и те како точно.
    Имам работено и живеено во Арапска земја, доволно време за да сфатам како стојат работите таму. Исламскиот свет со сите свои начела, на денешницава, е далеку од таков од внатре, каков што сакаат да го претстават пред светот. Нивниот ислам позади затворени врати подразбира алкохол, дрога, проституција, корупција, насилство, држење на робови, изневерувања, дури и хомосексуалност. Прашања по кои се најгласни и се изјаснуваат за против пред светот, им се на домашниот праг.

    Пример ќе дадам. Општо никаде во земјата каде што бев,во ниту еден маркет не можеш да најдеш алкохол, никаков, дури ни безалкохолно пиво, комплетен бан. За време на Рамазан дури имаат право ако им фркне да не те послужат алкохол и во барови, ресторани и клубови. Прават тотален шат даун на една земја со отворени граници, во која се наоѓаат луѓе од десетици националности како работна сила, плус илјадници туристи, со други навики на живот и религиски убедувања. Иронијата е што домородците пијат локаат у највише,зад кулисите, си имаат свои канали тајни и шверцери за набавка на алкохол. Испаѓа дека во стегите на исламот е повеќе странецот кој се нашол таму, отколку домородецот, и гревот на странецот е поголем отколку неговиот сопствен. Фолирање до несвест.

    Друга работа, уживаат да наметнуваат нивни правила и идеи каде и да стапнат, во било која држава. Покажеш ли отпор, тогаш се повикуваат на исламофобија и дискриминација и човекови права.
    Ми се деси да бев нападната од една жена која беше прекриена целосно, само очите и се гледаа, бидејќи носев, не беа шорцеви тоа, бермуди нешто над колената. На 55 степени. Застана со автото, излезе и почна да хистерише и да црка на цел глас покажувајќи накај мене и кон тоа што носам на што и се придружи и ќерка и која со смешен Англиски ми се обрати дека не сум дома и дека во нивна држава морам да играм по нивни правила. И никоме ништо. Дали постои било каква регулатива која ќе ме заштити таму или можам до крај да го изедам калајот ? Второто.
    Вајс верса. Оди во Франција или било која друга ЕВРОПСКА држава, најди забулена жена, пробај накриво погледни ја а камо ли да ја нападнеш вербално ради мантијата што ја носи, на клада ќе те стават прво муслиманите, потоа посраните невладини организации, општеството и ќе те зборува целиот свет. Како си ти узурпатор и одземач на човекови права и слободи.
    Знаете и самите колку бурни беа протестите во Франција кога се изгласа законот за забрана за носење на бурка, гореше државата. Изгласан е ама на папир.
    Значи во нивна држава мора да играш по нивни правила, а во својата држава дај им слобода уел за да можат пак да ги наметнат нивните правила.
    Граѓани на светот, утре малце.
     
    На Alisa22, Bezimenka90, Ambitious и 11 други им се допаѓа ова.
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Има ли нешто ново, или ништо, уште се крие девојчето?