1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kакво вино преферирате?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од wolf4e, 14 септември 2011.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Bидов дека нема за вино,а јас најголем обожавател сум :)
  Kакво вино сакате?Pозе,бело, црвено?
  Jас најмногу сакам бело вино,така да е слатко и да има вкус на овошје :wasntme:
  Bо Mакедонија најмногу ја сакав Cмедеревка ,розето не ми е лошо,а цревното не го можам,како отров ми е :worried:

  A уште едно прашање,бело вино со каква храна оди,розе и црвено?
  гледав на една емисија како бираа какво вино (благо,појако,црвено бело розе) со која храна оди и со која не се меша? :wasntme: :D
  Cе надевам ви се допага темава :)
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Јас домашно вино сакам најмногу :rofl: :rofl: :rofl:
  Бело вино со благи работи , колачи,риба, а црвено со месо и некои специјалитети ;)
   
 3. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  76
  ахххх црвено винце како ми се припија сега ко ја видов темава уфффф :D :D
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  На лето бело (александрија или далвина), а на зима црвено (т‘га за југ, александрија и едно со ниска цена но убаво (го заборавив името)).

  И да, еден од омилените пијалоци ми е. :)
   
 5. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.662
  Пол:
  Женски
  Црвено или Бело вино ..
  Мерлот, Розе,Александрија :inlove: :up:
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Ма секакво. Знам да уживам во секакво вино, во секое време од годината.
  Понекогаш чисто, понекогаш со кока-кола, газирана вода, спрајт... зависи од расположение.
  А понекогаш си го сакам чисто, да уживам во вкусот и да си пијам од висока чаша.
  ВО ВИНОТО Е ВИСТИНАТА!
   
 7. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  88
  Црвено вино Александрија. :d:
   
 8. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Па не сум баш некој љубител на вино, ама ако веќе бирам би избрала бело вино. Особено со пилешко, мх мх е тоа ми е убава комбинација. Значи вака само вино да пијам е ептен реткост, најчесто со јадење :$
   
 9. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Пенливо за аперитив
  Бело со риба и морска храна
  Розе со мраз мој стандарден летен избор
  Црвено зимно време
   
 10. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  Црвено зимно време. Белото летно време и тоа мора да ми е пробано и да знам од каде е пошто избегавам вина кои од 1 голтка смрде здивот. Розето го обожавам лете-зиме никаква мака си немам однего, не дека го фалам дедо ама најубаво розе праве. Верувале или на за месец дена од дома извлеков околу 60кг розе само за мојето друштво :D ...
   
 11. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Обожавам вино!
  И црвено и бело и секаково :lol: .
  Уживам додека го пијам. Во последно време од црвеното вино многу ми е лошо, но пак си пијам :wasntme: .
  А белото :mm: .
  Чиарс.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Виното ми е еден од омилените пијалоци, во лето обожавам да пијам бело, а во зима црвено.
  Ама според мене белото има поубав вкус. :inlove:
   
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.542
  Допаѓања:
  127.404
  До коска сум навлечена на Александрија куве од Тиквеш.
  Поубави се само Лимитед едишн од Тиквеш, ама скапи се.

  Сакам Вранец и Каберне совињон - зависи сп што го јадам. Виното го комбинирам само со храна, не ми оди без ништо. Мерло не ми се допаѓа многу.
  Сакам да пробувам нови сорти, и секогаш кога купувам - си купувамнекое стандардно (Александрија куве :D ) и некое ново, непробано.
  А бога ми и дегустации по винарии ми лежат :D

  Пијам и бели вина, ама нема некое на кое сум страшно навлечена. Вообичаено земам Шардоне, Траминец или СОвињон Бланк. И Мускат од Сковин или Темјаника за со торта :D

  Розето многу ми се допаѓа, ама немам навика да го купувам и пијам.

  Во зима, александрија куве, пармезан и пршута ме носат на чекор до екстаза.
   
  На VoodooGirl, do-re-mi и Annath им се допаѓа ова.
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Сепак повеќе сум по белото, дури и со се ми оди, сепак нели највкусно е со некоја даска.
  Темјаника најубаво ми лежи :d:
  [​IMG]
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  никакво не пијам :)
   
 16. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Виното ми е еден од омилените пијалоци. Може да се пие со се, бело со благи работи, риба, морска храна, пилешко месо, црното со свинско, јагнешко, зајачко месо и други специјалитети, но најубаво е со велешка пита пастрмајлиа :mm:
  Повеќе го сакам црвеното вино, фаворит ми е Плава крв од Вила Марија [​IMG]
  но и сите вина од Вила Марија, исто така ги сакам и вината на Тиквеш, посебно Александрија Куве :)
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 17. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Сакам секакво вино, но сепак нај нај ми е црвеното...
  Најубавото вино е домашно :)

  Но би ги издвоила „Т’га за Југ“ и „Александрија“
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.323
  Допаѓања:
  80.183
  Пол:
  Женски
  Јас сум пре за белото вино.
  Црвеното не го поднесувам баш најдобро, а голем обожавател сум на вина, па сакам подолги ''дружења'' со нив.
  Ја сакам Александријата, Мускат и Македонското бело на Сковин.
  ммм :mm:
   
 19. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.543
  Допаѓања:
  120.556
  Jaс сум многу голема обожавателка на белото вино 8) Сега да не звучам како алкохоличар,ама кога мислам на обожавателка,мислам на тоа дека уживам во секоја голтка и мирис :inlove: Не дека не се случувало да се опијам,тоа да,ама со оглед на тоа дека имам проблеми со желудникот,за жал морам поретко да го консумирам :worried:
  Црвено не пијам никогаш.
  Од белите вина,Александрија најчесто или Траминец.Смедеревката не ја можам :tmi: Поубаво вино д она што го прави мојот будучи свекор,во живот немате пробано.Ми се чини,ради него пропив вино,порано се со водки и џинови :lol:
  Особено меракот е поголем кога за мезе имаш пилешки прсти и сирење на скара. :inlove: Ах,ми се пријаде и припи :wasntme:
  [​IMG]
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  само црно, бело не поднесувам.