1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kакво вино преферирате?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 14 септември 2011.

  1. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Црвено.. `Тга за југ ми е омилено во последно време..
     
  2. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Црвено - Merlot
     
  3. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
  4. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно црвено. :up:
     
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Ретко пијам вино, но кога пијам, исклучиво бело вино. Црвено не ми е некако по кејф. А и розе не е лош. :)
     
  6. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Црвено... Т‘га најчесто... Класика шта чеш ;)
     
  7. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Црвено :)
    Домашното е најубаво :D
     
  8. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    црвенооо не дека пијам но кога сум пробувала на прослави црвеното поубаво ми е :)
     
  9. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    КАБЕРНЕТ СОВИЊОН - е најпознатото грозје во светот кога е во прашање производството на црвеното вино. Се одгледува во Бугарија, Чиле, Австралија, Калифорнија, јужна Франција... Има мали сино- црвени зрна со дебела лушпа. Доцна разлистива и доцна созрева.
    МЕРЛОТ - Од ова грозје се прави најскапото црвено вино на светот. Се одгледува во областа Бордо во Франција. Се карактеризира со крупните зрна и ненаметливиот вкус на боровница и мента.
    ПИНОТ НОАР - Од ова грозје се прави познатиот бургундец. Успева во регионот на источна Франција. Ова грозје има тенка лушпа и густи црни гроздови. Покрај во Франција се одгледува и во Австралија, на Нов Зеланд, во јужна Африка, САД...
    ШАРДОНЕ - Белото шардоне е сигурно најбараното грозје во светот. Има мали гроздови со тенка лушпа. Рано цвета и созрева. Денес се одгледува во речиси сите земји што произведуваат вино.
    РИЗЛИНГ - Одлично вино. Ова грозје го карактеризираат мали гроздови со бледи зрна со дамки. Од ова грозје се добиваат врвните суви, полуслатки и слатки вина.
    СЕМИЈОН - Од ова грозје се добиваат врвни слатки вина, како и висококвалитетни суви вина. Ова грозје изискува специфични климатски услови. Се одгледува во Франција, Австралија, САД, Јужна Африка...
    јас ги пијам и црвеното и белото на мене од франција ми донесуваа вина па така ретко купувам од тука црвеното се пие со специјалитети и месо
    а белото се пие со јадење пак ама повеке со благо се пие и со солено ама ретко јас го пијам повеке црвеното отколку белото
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Повеќе го сакам белото вино, поубав вкус ми има, највеќе сакам и пијам траминец :)
    Вината на Стоби многу ми се допаѓаат.
     
  11. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    [​IMG]


    Моментално ми е незаменливо, буквално женско вино со благ вкус и ова е едно од ретките вина кои можам да ги пијам чисти без да ги мешам со сок
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Црвено Мерлот , јако ми е и некогаш го мешам со црн сок - пепси ,кока кола ...
     
  13. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Навечер претежно преферирам црвено Т'га за југ ми е доста убаво, меѓутоа не знам зошто кога ќе отидам преку ден некаде сакам бело, полесно ми е, понекогаш црвеното знае да ми создаде главоболка.
     
  14. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Црвено Merlot , најубаво ми е . Пијам и бело вино ама него најчесто во лето, изладено навечер со друштво на балконот :lol: уживање во боја.
    Во глобала обожавам вино, омилен пијалак ми е.
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Кога сум кај нас во кафич го пијам црвеното и првото и второто од на сликата
     

    Прикачени фајлови:

    • mostra.jpg
      mostra.jpg
      Големина на фајлот:
      80,1 KB
      Прегледи:
      105
  16. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Пијам секакви но омилено ми е црвеното вино. Ги сакам вината што се малку посуви и ароматични. Од оние подостапните омилено ми е Т'га за југ. Не пијам некои гадни остатоци од дестилати што се пакуваат во пластични шишиња, подобро вода ќе си пијам цела вечер отколку да ме убијат киселини и некое гадно чувство во грло. Си припазувам и на чаши и дозирања. Едноставно уживам во добро вино и во никој случај не го мешам со ништо, затоа што тотално ми се расипува вкусот, а башка за некои поквалитетни вина греота е.
    Има повеќе правила за комбинирање со храна, што горе-доле се познати . За ептен навлегување до нијанси може да објасни некој сомелиер.

    Сакам некогаш да си дозволам еден одмор во Франција, цел ден да дегустурам вина и сирења...после тоа ништо друго не ми треба :lol:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Црвено тга за југ или кадарка.
     
  18. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Е,па јас не пијам ....
    Како лечен алкохоличар сум :lol: :lol: :lol:

    Многу ретко-од Бадник до Бадник.По избор на мм :lol:
     
  19. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Порано пиев и тоа само црвено и контролирано. Никогаш не сум се опила... онака само од кејф.
     
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Бело пијам многу ретко, ако се одлучам за вино, а кога пијам алкохол често се одлучувам за вино, пијам црвено Т’га за југ или Витач или Кавадарка, ретко пијам чисто па обично мешам со кока кола или пепси, али умерено, затоа што црвеното вино е тешко....